اندازه فونت : +
بیمه

به گزارش اروم نیوز، بیش از ۴۱ میلیون نفر در کشور بیمه شده سلامت در کشور هستند که بیش از ۲ میلیون نفر از این تعداد مربوط به بیمه شدگان آذربایجان غربی است.

بیمه سلامت یا بیمه خدمات درمانی بیش از ۲۲ سال سابقه فعالیت داشته و پس از تغییر عنوان به نام بیمه سلامت با هدف تحت پوشش قرار دادن افراد نیازمند که استطاعت مالی برای پوشش هیچگونه بیمه ای را نداشتند به کار خود ادامه داد.

بیمه سلامت از سال ۱۳۹۳ با اجرای طرح تحول نظام سلامت و تجمیع چند بیمه به ویژه بیمه خدمات درمانی و اقشار مختلف در کشور ایجاد شد و در حال حاضر در کنار بیمه تامین اجتماعی بیشترین سهم را در بازار بیمه ای کشور دارد.

با توجه به زمزمه های حذف این بیمه و نیز عدم ارائه خدمات توسط بیمه سلامت در مراکز درمانی مختلف به ویژه در بخش آزمایشگاهی، سراغ مسئولین بیمه سلامت رفتیم تا نسبت به ویژگی های این بیمه و نیز نحوه همکاری آن با مراکز درمانی بیشتر اطلاع یابیم.

* بیمه سلامت رایگان ویژه نیازمندان

مدیرعامل بیمه سلامت ایران، در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به وجود ۴۱ میلیون بیمه شده سلامت در کشور، اظهار می کند: از این تعداد ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه سلامت رایگان هستند.

وی با بیان این که دفترچه بیمه سلامت رایگان فقط قابل استفاده در مراکز درمانی و تشخیصی دولتی است و این مر قانون است که در تبصره ۱۷ قانون بودجه ۹۶ و ۹۷ آمده، می گوید: این بیمه برای افراد بی بضاعت است و قطعا افراد بی بضاعت توان مالی برای مراجعه به بخش خصوصی را ندارند و کسی که دارد و می‌خواهد به بخش خصوصی مراجعه کند، بیمه سلامت رایگان نیاز نداشته و اصلا سراغ این بیمه نمی آید، پس طبیعی است افرادی که توان مالی نداشته تحت پوشش بیمه سلامت رایگان قرار گیرند و این افراد عمدتا از مراکز دولتی استفاده می ‌کنند.

«طاهر موهبتی» می گوید: تنها در بخش سرپایی در برخی استان ها که ظرفیت دولتی کفاف مراجعه بیماران را نمی دهد، امکان استفاده از دفترچه بیمه سلامت رایگان در مراکز خصوصی فراهم شده که دو استان سیستان و بلوچستان و کرمانشاه این شرایط را دارند که در کرمانشاه با توجه به بحث زلزله و افزایش مراجعات این امکان فراهم شده است.

* دفترچه ها به تدریج حذف می شود

مدیرعامل بیمه سلامت ایران با اشاره به حذف دفترچه های کاغذی طی راه اندازی سامانه استحقاق سنجی بیان می کند: حذف دفترچه هدف نخست راه اندازی سامانه استحقاق سنجی در سطح کشور است و تا یک سال آینده این سامانه در ۶۰۶ بیمارستان دولتی مستقر می شود.

موهبتی می افزاید: تا پایان خرداد سال جاری نیز در ۲۴ بیمارستان آذربایجان غربی و ۱۳ بیمارستان شهر ارومیه این سامانه به صورت آزمایشی راه‌ اندازی می‌ شود.

وی اظهار امیدواری می کند که با راه اندازی این سامانه استفاده از دفترچه در بیمارستان‌ های دولتی و خصوصی و سپس در درمانگاه ‌ها متوقف شود.

مدیرعامل بیمه سلامت ایران در ادامه اذعان می کند: هدف از راه‌ اندازی این سامانه مشتری مداری، تکریم ارباب رجوع، تولید و بررسی سند الکترونیکی، کشف و حذف هم پوشانی بیمه ای، تسریع در پذیرش بیماران و حذف دفترچه از مرحله پذیرش بیمار است.

موهبتی بیان می کند: سال گذشته هفت هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال برای هزینه های بیمه سلامت آذربایجان غربی در سطوح مختلف ۱،۲ و ۳ هزینه شده است.

وی ابراز می کند: مسوولان کشوری به حوزه سلامت و بیمه توجه خاصی دارند و در سال گذشته بیش از ۱۱۰ هزار میلیارد ریال بودجه به این سازمان اختصاص یافت که برای هزینه درمان بیماران و افراد تحت پوشش صرف شد.

موهبتی با بیان اینکه هم اکنون یک هزار و ۱۰۰ دفتر پیشخوان و نمایندگی برای انجام امور بیمه‌ فعال است، ادامه می دهد: ۴۵ هزار موسسه تشخیصی و درمانی و بیش از ۴۲ هزار پزشک در سطح کشور با سازمان بیمه سلامت طرف قرارداد هستند.

وی با بیان این که حمایت از اقشار کم درآمد مهمترین دغدغه بیمه سلامت است، بیان می کند: بر اساس آمار این اداره کل سالانه چهار میلیون بار برای بستری شدن و ۲۹۰ میلیون بار برای درمان سرپایی به مراکز درمانی مراجعه می شود.

* ۲ میلیون بیمه شده سلامت در آذربایجان غربی

اما به گفته مدیرعامل بیمه سلامت آذربایجان غربی، از میان بیش از ۲ میلیون بیمه شده سلامت در استان از این تعداد ۲ هزار و ۸۴۶ نفر بیمار خاص و ۱۰۹ نفر بیمه شده اتباع خارجی بوده و بقیه بیمه شده عادی به شمار می روند.

* ۶۲ درصد جمعیت آذربایجان غربی زیر پوشش بیمه سلامت

«نادر نانبخش» در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به پوشش ۲ میلیون و پنج هزار و ۷۴۴ نفری این بیمه در استان اظهار می کند: این تعداد ۶۲ درصد جمعیت سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفری استان را شامل می شود.

وی می گوید: از این تعداد ۲ هزار و ۸۴۶ نفر بیمار خاص و ۱۰۹ نفر بیمه شده اتباع خارجی بوده و بقیه بیمه شده عادی به شمار می رود.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان غربی با بیان اینکه بیمه سلامت شامل پنج صندوق کارکنان دولت، سایر اقشار، بیمه روستاییان و عشایر، بیمه همگانی سلامت و بیمه سلامت ایرانیان است، ابراز می کند: ۵۷ درصد بیمه شدگان در این حوزه مربوط به روستاییان، ۳۱ درصد بیمه سلامت، ۱۰ درصد کارکنان دولت، ۲ درصد سایر اقشار و یک درصد بیمه ایرانیان است.

نانبخش بیان می کند: ارائه خدمات بیمه ای این صندوق ها با همکاری ۵۷ دفتر پیشخوان و ۱۱ نمایندگی خدمات بیمه ای صورت می گیرد.

وی اذعان می کند: ۸۸ درصد از بیمه شدگان زیر پوشش ۲ صندوق بیمه سلامت و بیمه روستاییان که تعهدات بیمه ای آن ها را دولت پرداخت می کند، هستند.

حال با توجه به توضیحات مدیرعامل بیمه سلامت ایران و اظهارات مدیرعامل استانی این بیمه در آذربایجان غربی، باید دید که چه سرنوشتی در انتظار بیمه شدگان بوده و دولت تدبیر چه بذر امیدی برای این طیف وسیع از مردم اندیشیده است!

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط