پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

گزارش؛

در میان ورزش های انفرادی و تیمی نیز ورزش فوتبال به عنوان پرطرفدارترین و جذاب ترین ورزش شناخته شده و به همین دلیل بسیاری از خانواده و البته فرزندان كم سن و سال علاقه بسیاری به فراگیری و فعالیت در این ورزش نشان می دهند اما شرایط چندان مطلوبی در آذربایجان غربی برای این ورزش وجود ندارد.

به گزارش اروم نیوز، این كه مدارس فوتبال تنها با هدف آموزش اصول صحیح این ورزش به كودكان و نوجوانان و البته ترمیم كاستی های موجود در حوزه ورزش حرفه ای تشكیل شده اند می تواند یكی از عوامل جذب خانواده ها به سوی این اماكن باشد.

در میان ورزش های انفرادی و تیمی نیز ورزش فوتبال به عنوان پرطرفدارترین و جذاب ترین ورزش شناخته شده و به همین دلیل بسیاری از خانواده و البته فرزندان كم سن و سال علاقه بسیاری به فراگیری و فعالیت در این ورزش نشان می دهند.

در آذربایجان غربی نیز تاسیس و راه اندازی مدارس فوتبال با عناوین مختلف از چند سال پیش آغاز شده و به سرعت در نقاط مختلف گسترده شد، به نحوی كه هم اكنون شاهد رشد این مدارس در محله ها و خیابان های دور و نزدیك شهر هستیم.

هرچند برخی از این مدارس نتوانسته اند جایگاه مناسب و مدنظر خود را در میان آحاد جامعه كسب كنند اما برخی دیگر با توسل به عناوین و اسامی مدارس فوتبال كشوری و باشگاه های نامدار فوتبال كشور توانسته اند اسم و رسمی برای خود دست و پا كرده و فعالیت خود را رونق بیشتری بخشند.

در این گزارش سعی بر این شده تا با توجه به شنیده ها و برخی شایعات درباره مدارس فوتبال و نیز برخی انتقادات خانواده های فراگیران این مدارس، سراغ مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان غربی و نیز دبیر هیئت فوتبال استان و چند نفر از نوجوانان یكی از مدارس فوتبال ارومیه می رویم تا ضمن بررسی وضعیت زمین های ورزشی و امكانات موجود، سخنان آن ها را نیز بشنویم.

فوتبال ورزش پرطرفدار نوجوانان

«عبدالله چمن گلی» در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به فرا رسیدن اوقات فراغت دانش آموزان اظهار می کند: اوقات فراغت فرصت مغتنم و مناسبی برای فراگیری آموزش های مختلف برای کودکان و نوجوانان بوده و فراگیری یکی از رشته های ورزشی همواره از دغدغه های بسیاری از والدین است.

وی در ادامه می گوید: ورزش پرطرفدار فوتبال در بیشتر مواقع انتخاب نوجوانان زیادی بوده و برای گسترش این ورزش پرطرفدار تلاش های بسیاری طی برنامه ریزی های کلان برای حوزه نوجوانان و جوانان در دست اجراست.

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان غربی با بیان این که مدارس فوتبال تحت نظر هیئت فوتبال استان هستند و مربیان این مدارس همگی دارای کارت مربیگری هستند، ابراز می کند: سه ماه تابستان فرصت خوبی برای شناسایی افراد توانمند در حوزه های مختلف ورزشی بوده و پس از اتمام تعطیلات تابستانی این نخبگان ورزشی در طول سال تمرینات خود را در مدارس فوتبال ادامه می دهند.

چمن گلی با اشاره به حمایت از افراد کم بضاعت می افزاید: با همکاری و تعاملی که میان مسئولان نهادهای مختلف استان داریم سعی بر این شده تا از افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی، افراد کم بضاعت که توانایی پرداخت شهریه را ندارند و نیز خانواده شهدا به صورت رایگان ثبت نام و آموزش صورت گیرد.

۳۵ مدرسه فوتبال در آذربایجان غربی آموزش فوتبال را بر عهده دارند

«حسین نیرویار» در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، اظهار می کند: ۳۵ مدرسه فوتبال در شهرستان های مختلف آذربایجان غربی اقدام به ثبت نام نوآموزان و آموزش فوتبال دارند.

وی در ادامه می گوید: به طور میانگین بیش از ۱۰۰ نوآموز در هریک از این مدارس به فراگیری فوتبال مشغولند که شامل بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ نوآموز فوتبال می شود.

دبیر هیئت فوتبال آذربایجان غربی با اشاره به رده سنی آموزش های فوتبال در این مدارس ابراز می کند: کودکان و نوجوانان ۷ تا ۱۴ ساله مخاطبین این مدارس بوده و به طور میانگین در کلاس های ۲۵ تا ۳۰ نفری با مربیگری مربیان برجسته و دارای کارت مربیگری حضور می یابند.

نیرویار خواستار حمایت رسانه ها از فوتبال استان و حمایت های معنوی از این ورزش پرطرفدار شد.

برای بررسی وضعیت مدارس فوتبال در یکی از این مدارس حضور یافته و با چند نفر از نوآموزان فوتبال گفت و گو کردیم. با ورود به مجموعه ورزشی مورد نظر به خوبی مشخص است كه وضعیت چمن موجود و امكانات آن چندان قابل توجه نبوده و تنها برای رفع حاجت نسبت به اجاره این زمین اقدام شده و هیچ تمایلی برای تجهیز و رسیدگی به وضعیت موجود از سوی مسئولین مدرسه فوتبال و همچنین مدیران ورزشگاه وجود ندارد.

البته در كنار كمبود امكانات، گویی مشكلات بزرگ تری نیز وجود دارد كه در سخنان «وحید.م» یكی از فراگیران این مدرسه به آن پرداخته می شود. این نوجوان ۱۴ ساله كه به گفته خودش حدود یك سال در دوره های آموزشی شركت دارد، می گوید: نبود فضای تمرین مناسب و كمبود مربی زبردست جزو مشكلات مهم این مدرسه فوتبال است.

وحید ادامه می دهد: ارائه آموزش های مناسب برای ورود نوجوانان به عرصه ورزش نمی تواند انتظار زیادی باشد چراكه خانواده هركدام از این نوجوانان با آرزوهای بزرگی نسبت به ثبت نام فرزندان خود اقدام كرده اند.

«رضا. ص» دیگر نوآموزی است كه از ابتدای تابستان در كلاس های مدرسه فوتبال شركت دارد و تنها به دلیل تبلیغات زیاد این مدرسه در سطح شهر و عناوین كشوری آن سراغش آمده است.

رضا نیز درباره نحوه آموزش های ارائه شده توسط مربیان انتقاد می كند و چنین می گوید: زمانی كه سراغ مدیران مدرسه برای اصلاح وضعیت تمرینات رفتیم با پاسخ منفی آن ها در برابر نوآموزان مواجه شدیم. این مسئله به هیچ عنوان قابل قبول ما و خانواده هایمان نبوده و موجب بی علاقگی به ادامه آموزش ها می شود.

این نوآموز، همچنین ابراز می كند: اینكه بیش از ۵۰ یا ۶۰ نفر در زمین چمن مشغول آموزش شوند و با امكانات موجود با مربیان نه چندان حرفه ای به فراگیری دوره های مشغول شوند، اصلا نمی تواند نتیجه مناسبی داشته و باید به این امر رسیدگی شود.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=287993

اخبار مرتبط

نظرات

چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه