پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

به گزارش اروم نیوز به نقل از کانی پرس، بعد از بارندگی های خوب بهاره که طی ۲۰ سال گذشته در بوکان بی سابقه اعلام شد بسیاری از کوها، دشت ها و حتی زمین های خالی حاشیه شهر به تسخیر علف های هرزی آمدندکه اکنون و با گرم شدن هوا و پایان فصل بارندگی خشک و […]

به گزارش اروم نیوز به نقل از کانی پرس، بعد از بارندگی های خوب بهاره که طی ۲۰ سال گذشته در بوکان بی سابقه اعلام شد بسیاری از کوها، دشت ها و حتی زمین های خالی حاشیه شهر به تسخیر علف های هرزی آمدندکه اکنون و با گرم شدن هوا و پایان فصل بارندگی خشک و در معرض آتش گرفتن قرار دارند.

این روزها اگر گذری به مناطق حاشیه ای شهر داشته باشیم می بینیم که بسیاری از زمین های خالی این مناطق انگار لباسی از غم بر تن کرده اند و چهره ی زیبا و سرسبز بهاری خود را به چهره ای سیاه عوض کرده اند.

هرچند بنا به گزارشات مردمی و آتش نشانی بسیاری از این آتش سوزی ها توسط اهالی منطقه برای پاک سازی این زمین ها از علف های هرز روی داده است ولی با نگاهی به بقایای به جای مانده از این اتش سوزی ها با صحنه های نازیبایی برخورد می کنیم که جای هیچ حرفی باقی نمی گذارد.

شهرداری بوکان به عنوان متولی زیبا سازی شهر در فصل تابستان جدای از وظیفه های روتین و روزانه خود می بایست به این حوزه نیز ورود جدی داشته باشد تا با پاکسازی اصولی این زمین ها از علف های هرز از اتش زدن انان توسط اهالی محلی جلوگیری کند.

جدای از زمین های حاشیه شهری بسیاری از مراتع و زمین های کشاورزی شهر بوکان نیز به سبب بارش های خوب بهاره در معرض آتش سوزی قرار دارند که می توانند خسارات زیاد زیست محیطی و همچنین مالی را به دنبال داشته باشد.

در همین رابطه ‍کارگروه مدیریت بحران شهرستان بوکان با محوریت اطفای حریق و پیش گیری از آتش سوزی مراتع و مزارع کشاورزی با ریاست معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری، بخشداران مرکزی و سیمینه و روسای ادارت متولی در فرمانداری برگزار شد.

در این جلسه «خسروپور» اظهار داشت : امسال با توجه به بارش های بسیار خوب در فصل بهار اکثر مناطق شهرستان دارای پوشش گیاهی بسیار مناسب بوده ، فلذا احتمال آتش سوزی و حریق به نسبت سالهای گذشته بسیار بیشتر است بنابراین می طلبد همه اعضاء کارگروه با برنامه ریزی دقیق اقدامات پیشگیرانه را جهت جلوگیری از خسارات کشاورزان و حفاظت از منابع طبیعی انجام دهند.

وی استقرار یک پایگاه آتش نشانی در بخش مرکزی را ضروری دانست و اظهار داشت: هماهنگی های لازم در این خصوص انجام خواهد شد.

خسروپور در ادامه مسئولیت اطفای حریق در بخش مرکزی و سیمینه را بر عهده ی بخشداران محترم دانست و تأکید کرد در اسرع وقت جلسات با دهیاران محترم برگزار و آموزش های لازم به این عزیزان داده شود.

وی همچنین ایجاد حساسیت بین مردم با انجام امر اطلاع رسانی را ضروری دانست و گفت : منابع طبیعی بروشورهای لازم را تهیه و بین مردم توزیع کند.

وی همچنین استفاده از امکانات دهیاری ها در سراسر شهرستان را جزء برنامه های امسال برشمرد و یادآور شد : بخشدارن محترم هماهنگی های لازم در این خصوص را انجام دهند.

بی تردید وجود گیاهان خشک در منطقه، گرمای هوا، آتش زدن پس ماندهای محصولات زراعی برای کشت محصولات جدید از عمده ترین علت آتش سوزی در منطقه است البته عده ای هم به علت کمبود سطح زمین های زراعی که باعث محدود شدن میزان درآمدشان می شود و همچنین نداشتن مرتع، روستائیان را وادار می سازد که هر ساله با آتش زدن و نابودسازی مراتع و بیشه زارها بر زمین های کشاورزی خود بیافزایند و چون آتش هم خطرناک ترین دشمن مراتع می باشد و یک آتش سوزی محدود می تواند همواره خسارت قابل ملاحظه ای را موجب شود.

بی گمان وظیفه ی حفظ و حراست از محیط زیست جدای از ارگانهای مرتبط به ما همشهریان بوکانی نیز بر می گردد که امید است با درک بهتر از اهمیت موضوع در حفظ و حراست از این سرمایه ی ارزشمند برای نسل آینده خود نیز در جهت حفاظت از محیط زیست تلاش کنیم هر چند سهم کوچکی داشته باشیم.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها:
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=287665

اخبار مرتبط

نظرات

سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه