پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

گزارش؛

به گزارش اروم نیوز، موسسه علوم قرآنی یاسین ارومیه یکی از نهادهای قرآنی مردمی آذربایجان غربی است که از سال ۱۳۷۲ به عنوان هیئت مکتب فاطمه الزهرا (س) فعالیت های خود را از مسجد ولی عصر (عج) ارومیه آغاز کرده و پس از مدتی اقدام به کسب مجوز رسمی فعالیت از سازمان تبلیغات اسلامی شد. […]

به گزارش اروم نیوز، موسسه علوم قرآنی یاسین ارومیه یکی از نهادهای قرآنی مردمی آذربایجان غربی است که از سال ۱۳۷۲ به عنوان هیئت مکتب فاطمه الزهرا (س) فعالیت های خود را از مسجد ولی عصر (عج) ارومیه آغاز کرده و پس از مدتی اقدام به کسب مجوز رسمی فعالیت از سازمان تبلیغات اسلامی شد.

مهم ترین فعالیت های این موسسه قرآنی برگزاری کلاس های آموزش قرآن و موضوعات فرهنگی مطابق با نیاز روز جامعه بوده و در این راستا اقدام به فعالیت ابتدا در ارومیه و سپس به صورت کشوری و بین المللی کرده است.

برای آشنایی هرچه بیشتر با این موسسه قرآنی فرهنگی با مدیرعامل آن به گفت و گو نشستیم، آن چه می خوانید بخشی از گفت و گوی خبرنگار اروم نیوز با «معصومه وجدانی» است.

بیش از ۵ هزار نفر عضو موسسه علوم قرآنی یاسین

«معصومه وجدانی» در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، اظهار می کند: آموزش های قرآنی موسسه شامل برگزاری دوره های مختلف قرآنی بوده و هر ساله در دوره های مختلف تحصیلی قرآن آموزان اقدام به ثبت نام و حضور در کلاس های موسسه و شعبات می کنند که این کلاس ها به طور معمول شامل دوره های آموزش روخوانی و روانخوانی، مفاهیم، حفظ قرآن، غنچه های قرآنی، تجوید، دوره های تربیت کادر تخصصی قرآن، تربیت معلم قرآنی، تربیت معلم مفاهیم و حفظ قرآن، تربیت داوران نمونه قرآنی و تربیت معلم مکتب القرآن است.

وی با اشاره به اعضای این موسسه می گوید: به طور کلی بیش از ۵ هزار نفر عضو ثابت و متغیر موسسه قرآنی یاسین هستند که قریب به ۴۰۰ نفر به طور مستمر و ثابت فعالیت داشته و سایر اعضا به صورت متغیر و برای حضور در برنامه ها و دوره های قرآنی فعالیت دارند که شامل تمام اقشار از جمله آقایان و بانوان و خردسالان قرآنی است.

مدیرعامل موسسه علوم قرآنی یاسین ارومیه با اشاره به فعالیت های فرهنگی این مجموعه قرآنی عنوان می کند: برگزاری همایش ها و دوره های مختلف پیرامون مسائل فرهنگی، سلسله همایش های بیداری اسلامی با حضور مسلمانانی از کشورهای ترکیه، بلژیک، هلند، آلمان و اتریش، نشست تخصصی با حضور منتخب بانوان فرهیخته از کشورهای خارجی، برگزاری دوره های آموزشی با مشارکت دانشگاه های سراسری، ادبیات و آزاد اسلامی، برپایی تریبون های گفتمان آزاد درباره حجاب و موضوعاتی از این قبیل از جمله برنامه های مختلف فرهنگی موسسه است.

۲۱ شعبه داخلی و خارجی موسسه یاسین

به گفته وجدانی، این موسسه ۲۱ شعبه داخلی و خارجی دارد که ۷ شعبه در کشور ترکیه، ۱ شعبه در عراق و مابقی در کشور هستند.

وی با تاکید بر گسترش رو افزون قرآن میان اقشار مختلف جامعه ابراز می کند: با گسترش فعالیت های موسسه و درخشش اعضای آن در مسابقات مختلف قرآنی و دوره ها برخی از علاقمندان نسبت به همکاری با موسسه اقدام کردند و شعباتی را در جای جای مختلف شهر و استان تاسیس کردند.

مدیرعامل موسسه علوم قرآنی یاسین ارومیه می گوید: محور اصلی فعالیت این مؤسسه تلاش برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در‌باره توسعه فعالیت‌های قرآنی و افزایش تعداد حافظان قرآن بوده و با جذب بیشتر جوانان و نوجوانان توانسته در این مسیر، قدم‌های خوبی بردارد.

وجدانی تحقیق و پژوهش، انتشارات، پرورش مدرس قرآنی، برگزاری کلاس‌های تخصصی آموزش خانواده، برپایی دوره‌های هم‌اندیشی ویژه خانواد‌ه‌ها و جوانان و همچنین برگزاری کلاس‌های تربیتی را سرفصل فعالیت‌های این موسسه برشمرد و افزود: از این رهگذر برای مانوس کردن مردم با قرآن و آموزه‌‌های مختلف آن تلاش می‌کنیم.

وی با اشاره به برگزاری طرح مهم ریشه کنی بیسوادی قرآنی توسط موسسه یاسین بیان می کند: در راستای ریشه کنی بیسوادی قرآنی در میان جامعه و به ویژه در میان بانوان و کودکان آذربایجان غربی، اولین دوره طرح ریشه کنی بیسوادی قرآنی به مرکزیت ارومیه برگزار شد.

مدیرعامل موسسه علوم قرآنی یاسین ارومیه می افزاید: این طرح به همت موسسه علوم قرآنی یاسین ارومیه و با همکاری شورای عالی هماهنگی و گسترش فعالیت ‌های قرآنی آذربایجان غربی، دفتر نماینده ولی فقیه در استان و همچنین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سال گذشته برگزار شد.

وجدانی توجه دادن مردم به مسئله مهم قرآن آموزی را از اهداف اصلی طرح ریشه کنی قرآنی عنوان کرد و گفت: خوشبختانه با استقبال قابل توجه مردم از این طرح و نیز همکاری ‌های مسئولین شاهد رونق گرفتن قرآن خوانی در منازل و مراکز قرآنی بودیم که امیدواریم این امر همچنان گسترش یابد.

وی در ادامه می گوید: طرح ریشه کنی بیسوادی قرآنی که برای نخستین بار در آذربایجان غربی به مرحله اجرا درآمد، در راستای جامه عمل پوشاندن به فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره ریشه کنی بیسوادی قرآنی و با تصویب شورای عالی گسترش فعالیت ‌های قرآنی استان برگزار و موسسه یاسین ارومیه به عنوان پیشنهاد دهنده و مجری این طرح فعالیت می ‌کند.

مدیرعامل موسسه علوم قرآنی یاسین ارومیه حمایت مسئولان حوزه فرهنگی را از برنامه های قرآنی به ویژه طرح های بزرگی همچون جمع خوانی قرآن کریم که امسال هفدهمین سال برگزاری آن توسط این موسسه است، از جمله عوامل موفقیت در اجرای طرح های ئینی و قرآنی در بین اقشار مختلف جامعه عنوان کرد.

«سارا فرساد» یکی از قرآن آموزان موسسه علوم قرآنی یس ارومیه در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به دوره های قرآنی این موسسه اظهار می کند: من بیش از ۲ سال سابقه حضور در کلاس ها و دوره های آموزشی قرآنی این موسسه را دارم.

وی می گوید: دوره های آموزشی این موسسه به ویژه آموزش های قرآن در رشته های تخصصی حفظ، مفاهیم و صوت و لحن قرآن بسیار پر محتوا و کاربردی بوده و من به عنوان یک قرآن آموز توانایی آموزش صحیح خوانی قرآنی همراه با درک مفاهیم را یافته ام.

این قرآن آموز افزایش انگیزه قرآن آموزی و تشویق های مثبت مدیر و مربیان موسسه را در راستای آموزش های قرآنی مفید و موثر عنوان کرده و از آن به عنوان یکی از ویژگی های مثبت نام می برد.

گفتنی است شهید استوار دوم «علی ضیایی» از فعالان و خادم القرآن های این موسسه و از مرزبانان هنگ مرزی ارومیه بوده که روز جمعه ۸ تیر در حین پایش و کنترل نوار مرزی صعب العبور ارومیه به شهادت رسید و روز گذشته با تشییع مردم انقلابی ارومیه در گلزار شهدای این شهر به خاک سپرده شد.

انتهای پیام/

برچسب ها :
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=287840

اخبار مرتبط

نظرات

چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه