پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

گزارش؛

زورخانه جهان پهلوان تختی ارومیه که در سال ۱۳۴۲ توسط «آسیایی» رئیس هیئت ورزش های پهلوانی و زورخانه ای افتتاح شده قریب به ۶۰ سال قدمت داشته و منطبق با استانداردهای کشوری و بین المللی نیست به طوری که ۱۵ ورزشکار با هم به سختی در گود می توانند جابجا شده و ورزش کنند.

به گزارش اروم نیوز، منش و سیره پهلوانی به واسطه ورزش نمود و درخشش بیشتری در جامعه داشته و ماندگارتر است، پهلوانان انسانهای والا و صاحب نامی هستند که تا ابد در یاد و اذهان مردم باقی مانده و هرگز نمی میرند.

ورزش پهلوانی و زورخانه ای در آذربایجان غربی سابقه طولانی دارد اما اولین زورخانه ارومیه قریب به  ۶۰ سال سابقه داشته و با وجود پهلوانان و ورزشکاران برجسته هنوز هم زورخانه استاندارد و مناسب برای شهر ارومیه با جمعیت ورزشکاری بیش از ۲۰۰ پهلوان را ندارد.

ارج نهادن به این ورزش ملی و مذهبی که ریشه در اعتقادات و آداب و رسوم مردم این سرزمین دارد نیازمند توجه ویژه مسئولین ورزشی استان و استاندار آذربایجان غربی است چرا که به گفته پهلوانان برجسته استان بارها استانداران مختلف وعده های رنگارنگ به ورزشکاران زورخانه ای استان داده اند اما تنها در روی میز باقی مانده و هیچ یک از این وعده ها تا کنون عملی نشده است.

ورزش زورخانه ای؛ غریب ترین ورزش دنیا

رئیس هیئت ورزش های زورخانه ‌ای و پهلوانی آذربایجان‌ غربی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز اظهار می کند: برای پیشبرد ورزش زورخانه ای و فرهنگ پهلوانی هرکس قدم بگذارد کار نیکی برای دنیا و آخرت خود انجام داده است، این ورزش در بین ورزش ها قدیمی ترین ورزش دنیا بوده و حرف اول را می زند، ولی در حال حاضر غریب ترین ورزش ها بوده و تنها لطف و بزرگی مولای متقیان است که ما تاکنون سرپا مانده ایم.

«کریم آسیایی» در ادامه با اشاره به تفاوت های ورزش زورخانه ای با سایر ورزش ها، می گوید: این زورخانه با سایر ورزشگاه ها فرق اساسی دارد، درب ورود ما درب کوچکی است که هر مقامی در هر لباس و شانی که باشد هنگام وارد شدن باید تعظیم کرده و مراتب تواضع و فروتنی رانسبت به این گود مقدس رعایت کند.

وی ابراز می کند: در زورخانه ها قوانینی محکم همچون قوانین نظامی حاکم بوده، و درجه و امتیاز حاکی از رعایت قوانین به ورزشکاران اهدا می شود، هر ورزشکاری که زودتر در زورخانه حاضر شود امتیاز بیشتری داشته و مورد احترام است و نیز بازنشستگی در این ورزش وجود ندارد جز مرگ؛ پیرترین ورزشکار ما ۱۰۶ ساله بوده و کوچکترین ورزشکار نیز بچه ای که تازه آغاز به راه رفتن کرده هم در این زورخانه حضور دارند.

رئیس هیئت ورزش های زورخانه ‌ای و پهلوانی آذربایجان‌ غربی می گوید: درجه های متفاوتی برای ورزشکاران وجود دارد، «صلوات»، «ضرب و صلوات»، «زنگ و ضرب و صلوات» و «زنگ و صلوات» مربوط به بالاترین رتبه ورزش باستانی است.

آسیایی با اشاره به تعداد بسیار زیاد ورزشکاران زورخانه ای استان می افزاید: پهلوان سنگ ما قهرمان سوم کشور هستند آقای جوان با ۷۸ سال سن، قهرمان سنگ و میل آقای مهدی زاده، آقای دیزجی قهرمان میل در بین کهنسالان هستند، در بن جوانان قهرمان دوم و سوم کشور در میل بازی و در رشته چرخ داریم و در حرکات ایروبیک و پا و چرخ، وجود دارد.

وی با اشاره به جایگاه خاص مرشد در زورخانه بیان می کند: هرکسی نمی تواند وارد جایگاه مرشد در زورخانه شود به جز افرادی که مراحل خاص آن را طی کرده و فنون مرشدی و تقوا را رعایت کنند؛ در اینجا تقوا حرف اول را زده و ورزشکاران باید با وضو وارد گود شوند چرا که ورزش پهلوانی با نام مولا علی (ع) آغاز و با نام ائمه اطهار (ع) به پایان می رسد.

رئیس هیئت ورزش های زورخانه ‌ای و پهلوانی آذربایجان‌ غربی با اشاره به رشته های مختلف ورزش زورخانه ای اذعان می کند: رشته های متعددی وجود دارد؛ شنا، چرخ، میل گرفتن، کباده، سنگ از جمله رشته های این ورزش هستند.

آسیایی می گوید: یکی از قهرمانان این ورزش آقای چمن گلی مدیرکل ورزش و جوانان استان بوده و پس از او در بین کهنسالان آقای جوان قهرمان سنگ، آقای مهدی زاده قهرمان سنگ، آقای خاک وطن قهرمان چرخ، آقای سارالانی قهرمان میل بازی و آقای بدلی و علی وردی پور از دیگر قهرمانان استان هستند.

وی می گوید: ۷ زورخانه در آذربایجان غربی فعالیت دارد که در شهرهای ارومیه، نقده، مهاباد، میاندوآب، بوکان، تکاب و سلماس بوده و یک زورخانه نیز در خوی در دست احداث بوده و بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که با توجه به نبود اعتبار نیمه کاره مانده و قرار بود سال گذشته به بهره برداری برسد.

ارومیه زورخانه مناسب و استاندارد ندارد

رئیس هیئت ورزش های زورخانه ‌ای و پهلوانی آذربایجان‌ غربی می گوید: زورخانه جهان پهلوان تختی ارومیه که من خودم در سال ۱۳۴۲ افتتاح کردم قریب به ۶۰ سال قدمت داشته و منطبق با استانداردهای کشوری و بین المللی نیست به طوری که ۱۵ ورزشکار با هم به سختی در گود می توانند جابجا شده و ورزش کنند.

آسیایی با اشاره به بیش از ۱۰۰۰ ورزشکار باستانی در استان، تاکید می کند: زورخانه های دیگر استان ها بسیار مطلوب و بزرگ هستند به طوری که تنها در یکی از سه زورخانه تبریز بیش از ۱۰۰ ورزشکار در داخل گود به راحتی ورزش می کنند، اما این زورخانه برای شهری مثل ارومیه با جمعیت ورزشکاری بیش از ۲۰۰ پهلوان واقعا مناسب نیست، طی مکاتبات و ملاقات با مسئولین مختلف هم هیچ نتیجه ای حاصل نشده است.

وی اذعان می کند: ورزش باستانی زورخانه ای در ۸۳ کشور خارجی طرفدار و ورزشکار دارد که در رقابت های بین المللی نیز حاضر می شوند اما عموما باستانی کاران این کشورها در رشته های انفرادی فعالند و تنها ایران و عراق تیم ملی ورزش پهلوانی دارند.

رئیس هیئت ورزش های زورخانه ‌ای و پهلوانی آذربایجان‌ غربی با اشاره به برگزاری مسابقات استانی ورزش پهلوانی تصریح می کند: در بین ورزشکاران استان منتخبین شهرستان ها برای حضور در مسابقات کشوری آماده می شوند.

تجهیزات ورزش پهلوانی استان فرسوده هستند

نائب رئیس ورزش پهلوانی و زورخانه ای آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز با بیان این که داور درجه ۲ کشوری بوده و از سال ۸۱ وارد این ورزش شده، اظهار می کند: وضعیت ورزش باستانی استان که ریشه پهلوانی دارد در حال حاضر مطلوب بوده اما با حمایت مسئولین و خیرین می تواند بهتر از این هم شود.

«توحید مصطفی پور» می گوید: اردوهای آمادگی انتخابی تیم ملی در حال حاضر برگزار می شود که برای مسابقات مهرماه آماده می شوند.

وی ابراز می کند: تیم ورزش پهلوانی متشکل از ۶ نفر در رده بزرگسالان است و از فروردین تمرینات خود را آغاز کرده اند.

نائب رئیس ورزش پهلوانی و زورخانه ای آذربایجان غربی با اشاره به تجهیزات نامناسب و قدیمی می گوید: تجهیزات این ورزش باستانی در استان بسیار قدیمی بوده و در اثر گذشت زمان فرسوده شده اند این ابزارهای ورزشی خارج از استاندار کشوری بوده و نیاز به نوسازی دارند.

مصطفی پور می افزاید: مسئولین متعددی وعده داده اند که زورخانه ای در شان مرکز استان ساخته شود و قول زورخانه مجهز را به ما دادند در حدی که بتوانیم میزبان مسابقات کشوری و بین المللی باشیم ولی همه در حد حرف و روی کاغذ باقی مانده است.

وی با بیان این که اداره کل ورزش و جوانان زمین ۱۰۰۰ متر مربعی را برای ساخت زورخانه در کنار ورزشگاه ۶ هزار نفری ارومیه به این هیئت داده است، بیان می کند: این هیئت تنها برای ساخت زورخانه اعتباری قریب به ۸۵۰ میلیون تومان نیاز دارد و زمین زورخانه تامین شده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=287765

اخبار مرتبط

نظرات

چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه