اندازه فونت : +

آتش سوزی «مارمیشو» بزرگترین حریق منابع طبیعی

به گفته رئیس اداره منابع طبیعی ارومیه، سال ۹۶ بیش از ۱۷۳ هکتار آتش سوزی در منابع طبیعی استان و جنگل ها رخ داد که بزرگ ترین این آتش سوزی ها مربوط به آتش سوزی در منطقه «مارمیشو» ارومیه بوده است.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ارومیه در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به آغاز فصل گرما و امکان آتش سوزی در مراتع اظهار می کند: سال ۹۶ بیش از ۱۷۳ هکتار آتش سوزی در منابع طبیعی استان و جنگل ها رخ داد که بزرگ ترین این آتش سوزی ها مربوط به آتش سوزی در منطقه «مارمیشو» ارومیه بوده است.

«احمد خوش نژاد» در ادامه سخنان خود با اشاره به جزئیات این آتش سوزی می گوید: این آتش سوزی در وسعت ۱۰ هکتار بوده و به مدت ۳ شبانه روز به طول انجامید.

وی با بیان این که ۳۴۵ هزار هکتار مساحت منابع طبیعی ارومیه است، ابراز می کند: در ارومیه ۵ بخش حفاظتی از منابع طبیعی وجود دارد که شامل سیلوانا، سرو، نوشین شهر، باراندوز و انزل هستند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ارومیه با اشاره به نقاط بحرانی مراتع در ارومیه اذعان می کند: مارمیشو، شمس حاجیان، تمتمان و منطقه گل تپه از جمله مناطق بحرانی ارومیه هستند که در منطقه گلاتپه سال ۹۵ آتش سوزی گسترده ای رخ داده است.

خوش نژاد با اشاره به برخی از تدابیر اتخاذ شده برای پیشگیری از آتش سوزی های منابع طبیعی ارومیه اظهار می کند: برگزاری کلاس های توجیهی ویژه چوپان ها و بهره برداران منابع طبیعی محلی، همانگی و تعامل با بخشداران و دهیاران برای همکاری در اطفای حریق در صورت آتش سوزی و امدادرسانی و نیز آماده باش کامل اکیپ های منطقه از جمله اساسی ترین اقدامات است تا از میزان آتش سوزی و از بین رفتن مراتع پیشگیری به عمل آوریم.

وی با اشاره به تعامل خوب دستگاه ها و نهادهای نظامی بیان می کند: کشیک های محلی همواره در آماده باش کامل بوده و با امکانات و تجهیزات موجود اقدام به مهار آتش در صورت رخ دادن حریق می شوند اما اگر میزان آتش سوزی ها به قدری باشد که از عهده افراد و نیروهای محلی برنیاید از سپاه، ارتش، هلال احمر و آتش نشانی نیز جذب مساعدت می شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ارومیه با اشاره به امکانات مهار آتش این اداره می گوید: ۴۰ فقره دستگاه آتش کوب، ۱۰ فقره دستگاه آی فیکس، ۲ دستگاه مکنده آتش و نیز ۲ خودروی آتش نشان برای مهارکردن آتش سوزی های احتمالی استفاده می شود.

انتهای پیام/