پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

چشمه آب معدنی گراوان با املاح گازدار و معدنی که از آن بیرون می آید کوهی به بلندای ۱۶ متر و طول ۳۰متر ساخته و سالانه هزاران بازدید کننده و گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می کند.

به گزارش اروم نیوز به نقل از بُلفَت، چشمه آب معدنی گراوان جوشان بوده و دارای املاح مختلف است که از آن گاز بیرون می آید. رسوبات برجای مانده معدنی آن توده ای مخروطی شکل به بلندای حدود ۱۶ متر و طول تقریبی بیش از ۳۰ متر ساخته است.

این چشمه جزو چشمه های آب معدنی سرد و املاح محلول در آن حداقل یک گرم در لیتر بوده و حتی در امور پوست درمانی هم مورد استفاده قرار می گبرد.

چشمه آب معدنی گراوان و توده رسوبی زیبای آن در قسمت شرقی رودخانه زاب قرار گرفته و راه دسترسی آن از راه آسفالته سردشت – مهاباد در خروجی شهرک ربط آغاز و با دو کیلومتر راه شنی قابل دسترسی است.

اینجا رنگ ها با مشاهده ترکیبی باورنکردنی از زرد، نارنجی و قهوه ای خود را می بازند که ماهرانه در کنار هم قرار گرفته و بر تن بی جان کوهی از مواد معدنی منقوش شده است.

چشمه آب معدنی گراوان با جوشش از دل زمین سفت و سخت به آرامی و طنازکنان مسیری حدود ۳۰ متری را طی می کند و با جدا شدن شاخه هایی از آن یک کوه به ارتفاع بیش از شانزده متر را در طول صدها سال و بدون دخالت بشر ساخته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان به بلفت گفت: این چشمه بر روی سازند فیلیت هوموژنر (یکنواخت) و آبرفتهای رودخانه ای ظاهر شده و منشا آن به آهکهای زیرین مرتبط بوده و آب آن پس از جریان در سطح زمین از خود موادی بر جای می گذارد که روزبه روز بر حجم توده مخروطی شکل آن افزوده می گردد.

دکتر سعید خضری افزود: آب آن سرد، گازدار و غیرقابل شرب است و همچنین از نظر سنتی جهت معالجه امراض جلدی کاربرد دارد.

وی تصریح کرد: توده رسوبی آب سرد گراوان که ‘ توفا’ نامیده می شود بدون اغراق در سطح ایران مشابه ندارد و در صورت اجرای طرح علمی و نظارت شده می تواند به کانون بسیار مهم ژئوتوریستی برای زمین شناسان، ژئومورفولوگ ها و دانشجویان علوم مرتبط با آن باشد.

وی ادامه داد: با اجرای طرح ژئوپارک یا اجرای طرح نمونه گردشگری نظارت شده در جوار آن با توجه به پتانسیلهای دیگر منطقه همچون معبد موساسیر، دریاچه سد سردشت، غارهای سیسیر و نستان، جنگلهای زمزیران، کاریزهای قدیمی لیلانه، غارهای توژل و گلو و دولانه در شعاع بیست کیلومتری آن می تواند کانون جذب گردشگران داخلی و خارجی باشد و منبع تولید سرمایه برای شهرداری ربط و مردم جوار آن باشد.

دانشیار دانشگاه کردستان خاطر نشان کرد: از عواملی که می تواند بر شدت خطر و نابودی این چشمه زیبا تاثیرگذار باشد حفر چاههای آب در جوار چشمه، تردد بی برنامه ماشین ها، بازدید کنترل نشده بازدیدکنندگان و حرکت بر روی توده رسوبی هستند.

مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سردشت هم به بلفت گفت: چشمه آب معدنی ‘گراوان’ به شماره ۴۳۵ در تاریخ ۶ اسفند ۹۶ به همراه آبشار ‘شلماش’ در فهرست میراث طبیعی ملی ثبت شد.

صلاح محمدی افزود: در سال گذشته یک میلیارد ریال برای تعریض و بهسازی حدود یک کیلومتر از مسیر دسترسی به چشمه جوشان آب معدنی گراوان تخصیص پیدا کرد وهم اکنون آماده آسفالت است و امسال برای مسیر دوم دسترسی نیز شهرداری ربط از طرف خیابان کانی گویز با استفاده از اعتبارات سرفصل گردشگری مبلغ ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون ریال اقدام کرده است.

وی بیان کرد: در سالجاری مبلغ ۴میلیارد ریال به کمیته برنامه ریزی شهرستان جهت تکمیل زیرساخت ها پیشنهاد شده است و همچنین اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان مبلغ ۲ میلیارد ریال را در ردیف لیست نهایی طرحهای پیشنهادی سال ۹۷ به این کمیته شهرستانی منعکس کرده است که امیداست با عنایت فرماندار محترم و توجه خاص ایشان تصوب شود.

محمدی در خصوص جذب سرمایه گذار برای این طرح نمونه گردشگری گفت: در ابتدای امسال و همزمان با تشکیل کمیته تخصصی ویژه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مصوب شد که فراخوانی عمومی از طرف این اداره صادر شود.

وی از آمادگی شهرداری ربط برای سرمایه گذاری در این طرح خبر داد و افزود: با صدور فراخوان شهرداری ربط اعلام آمادگی کرده و با ارائه مدارک مربوطه و طرح پیشنهادی، به مرکز استان معرفی شده است که در صورت تایید نهایی طرح، اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هم آمادگی خود را جهت ارائه خدمات فنی و تسهیلاتی اعلام می کند.

شهردار شهر ربط در خصوص گردشگرپذیر بودن این شهر اظهار کرد: یکی از کاربریهای شهر ربط بحث گردشگری و توریستی بودن آن است و با این توجیه اهمیت خاصی برای برجسته کردن چشمه گراوان احساس می شود.

سلیمان فیضی افزود: امسال سند راهبردی و همچنین چشم انداز ۲۰ ساله و ۵ ساله عملیاتی برای شهر ربط تدوین شده است.

وی بیان کرد: این شهرداری جهت جذب سرمایه گذار بخش خصوصی اولویت سرمایه گذاری ها در سال ۹۷ را به منطقه گردشگری گراوان اختصاص داده و آمادگی لازم را برای مشارکت با مالکین بخش خصوصی و دیگر سرمایه گذاران برای اجرای طرح اعلام کرده است.

فیضی تصریح کرد: شهرداری ربط اقدام به تملک زمین های ملی و منابع طبیعی اطراف گراوان برای اجرای طرح نمونه گردشگری و همچنین کمیته سرمایه گذاری شهرداری را راه اندازی کرده است.

شهرستان سردشت دارای سه منطقه نمونه گردشگری “چشمه آب معدنی جوشان گراوان” ، “منطقه باستانی ربط” و “آبشار شلماش”و بیش از ۳۰ اثر ملی است.
این شهرستان از رونق ۲ برابری گردشگری نسبت به سالهای گذشته برخوردار بوده به نحوی که تنها در ۹ روز اول امسال بیش از ۲۰ هزار مسافر از جاذبه های طبیعی آن بازدید کردند.

تامین زیرساخت هایی همچون راه های استاندارد منتهی به سردشت و احداث مکان های اقامتی و غیره به علت وجود دهها جاذبه طبیعی و باستانی در این شهر، و همجواری با شمال عراق می تواند جاذب درآمدهای ارزی برای کشور و اشتغال پایدار مردمان این منطقه و حتی شهرهای نزدیک به آن باشد.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها:
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=286886

اخبار مرتبط

نظرات

چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه