پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

رئیس دادگستری سردشت از رسیدگی به ۹ هزار پرونده در دادگاه و شورای حل اختلاف سردشت در سال گذشته خبر داد و گفت: ۳۸ درصد این پرونده ها با همت اعضای شورای حل اختلاف با سازش خاتمه یافته است.

علیرضا عباسپور در گفت و گو با خبرنگار بُلفَت، اظهار داشت: امسال نیز حدود ۲ هزار پرونده تشکیل شده است که بیشتر پرونده های وارده مربوط به مطالبات مالی و چک، اختلافات ملکی، تصادفات و تمهید طلاق هستند.

رئیس دادگستری سردشت تراز عملکرد دادگاه عمومی و انقلاب و دادسرای سردشت را مثبت و عملکرد این واحدها را در رسیدگی به پرونده ها خوب ارزیابی کرد و گفت: زمان رسیدگی به هر پرونده از مرحله ثبت تا پایان روند تشریفات اداری آن کمتر از دو ماه است.

وی در رابطه با شورای حل اختلاف، بیان کرد: شورای حل اختلاف نهادی است که به دنبال افزایش مشارکت مردم با هدف ایجاد صلح و سازش در بین اصحاب دعوا و طرفین پرونده بوده که در راستای خدمت رسانی به مردم سردشت در سطح شهر و روستا فعالیت می کند.

عباسپور تصریح کرد: در سال گذشته از مجموع پرونده های ارجاعی به این شوراها ۳۸ درصد منجر به صلح و سازش شده و مابقی نیز مربوط به موضوعاتی است که امکان سازش در آنها وجود ندارد.

وی ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه، شهدای هفتم تیر سال ۶۰ و همچنین شهدای ۷ تیر بمباران شیمیایی سردشت بە جایگاە قوە قضائیە در قانون اساسی پرداخت و بیان کرد: برابر قانون اساسی قوه قضائیە مستقل است و هیچ شخص حقیقی یا حقوقی حق مداخلە در کار قضائی را ندارد.

وی قضاوت و داوری در بین مردم را اصلی ترین وظیفه محاکم و قضات دادگاه ها ذکر کرد و افزود: احکام و دستورات قضایی فصل الخطاب محسوب شده و در صورت تمرد از آن مسئلە قابل تعقیب کیفری است.

عباسپور همچنین بە معضل طلاق بدون مراجعە بە دادگاە اشارە کرد و گفت: از روحانیون محلی تقاضا داریم بدون ملاحظە حکم دادگاە از اجرای صیغە طلاق خودداری کنند.

وی در ادامە بە لزوم حفظ و حراست از اراضی ملی پرداخت و مردم را از ساخت و ساز در این اراضی منع کرد.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها:
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=287215

اخبار مرتبط

نظرات

چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه