پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

قاضی پور بیان کرد:

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه وزارت نیرو نقشی در احیای دریاچه ارومیه ندارد، گفت: ستاد مرگ به وظیفه خود در خصوص رهاسازی آب سدها عمل کند.

نادر قاضی پور در گفت و گو با اروم نیوز، با بیان اینکه دریاچه ارومیه هم اکنون ۲ ملیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب دارد، اظهار داشت: شهرچایی ارومیه به دلیل اینکه در فصل زمستان رهاسازی شده امروز با کمبود آب مواجه است اما سدهای بوکان، مهاباد و سلماس ظرفیت تکمیل بوده و حتی سد زولا در حال سرریز شدن هستند.

وی، افزود: سد زولا با وجود اینکه سال گذشته به حد نصاب خود نرسید امسال توانسته بیش از حد نصاب برای خود آب داشته باشد بنابراین باید به اندازه ای که حق آبه مردم بوده و وعده رهاسازی آن داده شده است ضمن نگهداری آب لازم برای تامین آب شرب مابقی را به سوی دریاچه رها سازی کنیم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید از کاهش آب دریاچه ارومیه در راستای کاهش تبخیر آن جلوگیری کرد، ابراز کرد: اگر آب ۳ رودخانه آبریز به سوی دریاچه سرریز شود باعث ثبات آب دریاچه شده و حیات و ممات در آن جلوه گر خواهد بود.

وی، با بیان اینکه وزارت نیرو هیچ دخالت قابل توجهی در بحث احیای دریاچه ارومیه ندارد، ادامه داد: ستاد احیای دریاچه ارومیه یا همان ستاد مرگ دریاچه باید اقدامات لازم را داشته باشد چراکه تاکنون هیچ عملکرد مثبتی در این خصوص از این ستاد مشاهده نشده است.

قاضی پور، خاطرنشان کرد: از عملکرد ریالی ستاد احیای دریاچه ارومیه ۱۰۰ درصد و از عملکرد ارزی آن ۱۰۰۰ درصد ناراضی هستیم، با وجود اینکه تخصیص مورد نیاز احیای دریاچه ارومیه در دولت و مجلس شورای اسلامی تصویب شده اما در طول ۴ سال تنها ۳۱ درصد از این تخصیص تحقق داشته است.

وی، با بیان اینکه بارش های اخیر تاثیر قابل توجهی در احیای دریاچه ارومیه داشته است، ادامه داد: به دلیل اینکه ارتفاع دریاچه وان بیش از حد استاندارد اکولوژیک است و مشکلات متفاوتی از لحاظ زیست محیطی و خسارت های زیرساختی وارد کرده بنابراین دولت ترکیه در راستای انتقال آب این دریاچه به دریاچه ارومیه باید هزینه ای نیز پرداخت کند.

این نماینده خانه ملت، تاکید کرد: بیش از ۱۰ سال که اولویت من به عنوان نمانیده مردم ارومیه دریاچه ارومیه است چراکه این دریاچه تنها حیات ممات آذربایجان نبوده وزندگی کل شمالغرب را به دنبال دارد و درصورت وخیم شدن شرایط هیچ کسی قادر به فرار از عوارض خشک شدن دریاچه ارومیه نخواهد بود.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=286100

اخبار مرتبط

نظرات

یکشنبه, ۲۸ مرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
شنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه