اندازه فونت : +
واکنش دانشگاه علوم پزشکی به گزارش اروم‌نیوز؛

اولویت مراکز بهداشتی و درمانی با مراجعین اورژانسی و بستری است/ در آزمایشات درخواستی خارج از بیمارستان محدودیت داریم

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی ضمن تاکیدبر اولویت داشتن خدمات دهی به بیماران بستری و اورژانسی، ارائه خدمات به آزمایشات خارج از بیمارستان‌ها را دارای محدودیت دانست.

به گزارش اروم‌نیوز، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی آذربایجان غربی جوابیه ای در خصوص گزارش از وضعیت خدمات ناقص در مراکز بهداشتی و درمانی استان ارسال کرد.

متن این جوابیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی
مدیر مسئول محترم پایگاه خبری اروم نیوز
با سلام

احتراما در پی درج خبری تحت عنوان ” خدمات دهی ناقص مراکز درمانی آذربایجان‌غربی و سکوت معنادار دانشگاه علوم پزشکی ” در آن پایگاه خبری وزین، جوابیه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی به شرح ذیل تقدیم می گردد :

مراکز آموزشی و درمانی و بیمارستان‌های تابعه دانشگاه خدمت‌رسانی به مراجعین بستری و سرپایی خود و همچنین بیماران اورژانسی را در اولویت قرار می‌دهند و این بدین معنی است که مسئولین بیمارستان ها بایستی طوری برنامه ریزی داشته باشند تا در کنار کلیه خدمات گوناگونی که ارائه می‌نمایند، نیازهای اورژانسی مراجعین خود را در راس امورات قرار دهند.

با توجه به شرایط موجود و نظر به هزینه تمام شده خدمات؛ اکثر بیمارستان‌های دولتی از نظر هزینه و درآمد در تراز منفی قرار دارند و این موضوع خصوصا در بیمارستان‌هایی همچون آیت الله طالقانی که قدمت زیادی دارند و از نظر ابنیه فرسوده بوده و هزینه نگهداشت آن‌ها خیلی بالا می‌باشد دو چندان مشهود است و از طرفی با توجه به محدودیت‌های اعتباری فعلی و نیز با نظر به سقف اعلامی از طرف سازمان بیمه سلامت، بیمارستان‌ها بایستی طوری عمل نمایند که ضمن ارائه خدمات اورژانسی به صورت تمام و کمال، در سایر خدمات الکتیو(غیر اورژانسی) اولویت بندی نمایند.

در بحث بیمارستان، کلیه آزمایشاتی که چه از طرف پزشکان اورژانس و چه از طرف پزشکان شا غل در درمانگاه‌های تخصصی آن مراکز برای بیماران درخواست می‌شود همه آنها انجام و اعلام نتیجه می گردد ولی برای آزمایشات درخواستی خارج از بیمارستان با لحاظ موارد فوق الذکر، محدودیت قائل گردیده است.

البته لازم به ذکر است که آزمایشگاه های دانشگاهی از جمله آزمایشگاه مرکز بهداشتی و درمانی شماره ۶ واقع در خیابان کاشانی (که نزدیک بیمارستان طالقانی است) و مرکز تشخیصی درمانی تخصصی قدس واقع در خیابان خیام شمالی با تعرفه دولتی مراجعین را پذیرش می دهند.

در مورد موضوع طرح شده در خصوص MRI مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) موضوع واضح عنوان نشده تا پاسخ جامع داده شود ولی باید بعرض برسد که درخواست MRI معمولا اورژانسی نمی باشد و بر اساس نوبت دهی هم برای بیماران بستری بیمارستانهای دانشگاهی ارومیه و هم برای بیماران سرپایی مراجعه کننده ارایه خدمت می نماید.

شایان ذکر است که MRI موجود در بیمارستان‌های امام خمینی(ره)، امام رضا(ع) و شهید عارفیان در یک سطح بوده و همگی با تعرفه دولتی ارایه خدمت می نمایند.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی