پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

در گفت و گو با اروم نیوز مطرح شد؛

مدیرکل جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از فعالیت ۷ شهرک کشاورزی به مساحت بیش از ۴۲۸ هکتار در استان خبرداد و گفت: با تکمیل فعالیت و واگذاری ۷ مجتمع گلخانه ای در استان برای بیش از ۲ هزار و ۸۰۹ نفر اشتغال ایجاد می شود.

اسمعیل کریم زاده در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با بیان اینکه ۱۸ نقطه با عنوان مجتمع های کشاورزی در مقیاس های مختلف از نظر پیشرفت فیزیکی در سطح آذربایجان غربی شکل گرفته، اظهار داشت: این شهرک ها شامل ۱۰ مورد مجتمع های گلخانه ای، ۶ مورد مجتمع شیلاتی و ۲ مورد مجتمع دامپروری است.

وی، افزود: روند توسعه گلخانه‌ها در آذربایجان غربی با آماده شدن زیر ساخت های مجتمع‌های گلخانه ای  شدت گرفته است همچنین دغدغه سردسیر بودن منطقه، استفاده بهینه از منابع انرژی و سوخت در جوار سایر مسایل از اصلی ترین مشکلاتی است که در تجهیز گلخانه های استان با آن روبرو هستیم.

مدیرکل جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، خاطرنشان کرد: آذربایجان غربی ۸ درصد از شهرک های کشاورزی کشور را از نظر تعداد و ۱۴ درصد از نظر مساحت را به خود اختصاص داده است و با تکمیل و واگذاری ۷ مجتمع گلخانه ای، این استان  ۱۸ درصد اشتغال موجود در سطح کشور در گلخانه ها را به خود اختصاص خواهد داد.

وی، با اشاره به فعالیت ۸۵ واحد گلخانه انفرادی در استان، تاکیدکرد: در حال حاضر همچنین ۸ منطقه جدید در منطقه آزاد ماکو در سطح ۸۱۵ هکتار شناسایی شده است که اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۳۵۹ میلیون ریال برای راه اندازی این واحدها با پیش بینی تولید ۸۹ هزار و ۶۰۰ تن محصول گلخانه ای مورد نیاز است .

کریم زاده، ادامه داد: یکی از استراتژی های جهاد کشاورزی با توجه به اوضاع کشور حمایت جدی از کشت های متراکم برای افزایش و تثبیت تولید در فصول سال در مناطق مختلف کشور است.

وی، بر لزوم بازنگری بهبود انجام فرآیند کار در واحدهای گلخانه ای تاکید کرد، و گفت: توسعه کشت محصولات گلخانه می تواند در بالابردن کیفیت محصولات و کاهش مصرف آب تاثیرگذار باشد. با توجه به اشتغال بخش قابل توجهی از مردم در بخش کشاورزی استان، باید شاهد توسعه این بخش در آذربایجان غربی باشیم که در این راستا زیرساخت های مورد نیاز در حال آماده سازی است.

مدیرکل جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، با تاکید بر اهمیت توسعه کشت های گلخانه ای در استان با توجه به وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه، تصریح کرد: دولت از متقاضیان سرمایه گذاری برای کشت محصولات گلخانه ای در جهت بالا بردن کیفیت محصولات و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی حمایت می کند و در حال حاضر توسعه کشت گلخانه ای راهکاری برای برون رفت از بحران کم آبی دریاچه ارومیه در استان به شمار می رود.

وی، با تاکید بر حمایت دولت از کشتهای گلخانه ای به منظور حفظ منابع پایه آب و خاک، ادامه داد: در این راستا باید افراد متقاضی سرمایه گذاری در واحدهای گلخانه ای شناسایی و احصا شوند و موانع موجود برای تخصیص تسهیلات اعتباری و صدور مجوز برای این واحدها باید رفع شود.

کریم زاده، افزایش کیفیت محصول تولیدی، افزایش تولید در واحد سطح، ایجاد فرصت‌های شغلی برای دانش آموختگان بخش کشاورزی، دستیابی به اهداف صادرات محصولات، متمرکز کردن کشت و تولید بیش از یک محصول در سال، کاهش آفات و بیماری‌ها، کاهش استفاده از نهاده‌ها و هزینه‌ها را نیز از دیگر مزایای کشت‌های گلخانه ای عنوان کرد.

وی، با اشاره به فعالیت ۷ شهرک کشاورزی در استان، گفت: این شهرک ها شامل شهرک کشاورزی خانشان ارومیه، دریاس مهاباد، خلیفه لو نقده، سریل آباد بوکان، مرکزآموزش میاندوآب، درشک سلماس و شهرک کشاورزی چهار قلعه تکاب هستند.

مدیرکل جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۴٫۱ درصد از جمعیت استان در واحدهای گلخانه ای مشغول به کار هستند، افزود: ۸۵ واحد گلخانه ای انفرادی با مساحت ۲۶٫۶ هکتار در سطح استان وجود دارد که ۷۰ واحد از این گلخانه ها در قالب تولید سبزی و صیفی در سطح ۲۳٫۶ هکتار، ۱۰ واحد تولید گل و گیاهان زینتی وگیاهان اپارتمانی در سطح ۱٫۷۶ هکتار و دو واحد نیز در زمینه تولید توت فرنگی  با ۰/۵۶ هکتار فعالیت می کنند.

وی، میزان تولید سبزی و صیفی در فضای باز در استان را ۶ هزار و ۸۴۴ هکتار ذکر کرد، و ادامه داد: ۸۵۰۰ نفر بهره بردار در این عرصه مشغول به کار هستند که عمدتا در سطح شهرستان های ارومیه، میاندوآب، سردشت و پلدشت در این زمینه فعالیت می کنند.

* کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی با توسعه کشت گلخانه ای

کریم زاده، با بیان اینکه آذربایجان غربی موظف است مصرف آب در بخش کشاورزی را ۴۰ درصد کاهش دهد، افزود: آبیاری تحت فشار به بالا رفتن بهره وری کمک می کند اما در بهترین شرایط حداکثر تا ۹۰ درصد بهره وری را افزایش می دهد در حالی که کشت گلخانه ای بهره وری را تا ۱۰ برابر افزایش می یابد.

وی، با بیان اینکه سرمایه گذاری در حوزه توسعه کشت گلخانه ای، موجب حفظ منابع پایه استان و توسعه صادرات نیز می شود، اظهار کرد: برای توسعه شهرک های کشاورزی نیازمند کمک سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای تزریق منابع اعتباری هستیم.

مدیرکل جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، از اختصاص بخشی از عرصه ها در حوزه آبهای مرزی به صنایع کشاورزی ابراز امیدواری کرد و گفت: حدود ۴۵۰ هزار هکتار اراضی گلخانه ای سبزی و صیفی کاری در کشور داریم که ۸ هزار و ۶۰۰ هکتار آن در آذربایجان غربی واقع شده است.

وی، با بیان اینکه در شهرک های کشاورزی از خدمات مشترک استفاده می شود، ادامه داد: بدون توجه به زنجیره ها نمی توان وارد بازارهای جهانی شد، لذا ایجاد زنجیره در شهرک های کشاورزی از الزامات وجودی آن است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=284634

اخبار مرتبط

نظرات

جمعه, ۲۶ مرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

پنج شنبه, ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه