پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

رزمنده دوران دفاع مقدس:

رزمنده دفاع مقدس از سینما در خصوص جلوه داده نشدن واقعیات جبهه و جنگ گلایه کرده و حس از خودگذشتگی شهدا را ناشی از ولایت پذیری آنان دانست.

به گزارش اروم نیوز، محمدرضا الله‌یاری متولد سال ۴۸ در ارومیه است. او سال ۶۲ از پایگاه شهید دین پرست با عنوان بسیجی آغاز به فعالیت در راستای دین و ارزش های دینی کرده و اول اسفندماه ۶۴ با ورود به سپاه پاسداران و از لشگر ۳۱ عاشورا به صورتی رسمی به فعالیت خود ادامه داده است.

پس از ۱۲ روز از ورود خود به سپاه پاسداران، در اولین عملیات خودکه ادامه عملیات والفجر ۸ بود با عنوان عملیات یا مهدی بود به عنوان عضوی از گردان حر در دریاچه نمک وارد عملیات شده است.

او در ادامه در سال ۶۵ در عملیات کربلای ۴ و ۵ و نهایتا در سال ۶۶ در عملیات بیت المقدس ۲ در عراق منطقه عملیاتی ماووت بوده و امروز پس از سال ها به عنوان پیشکوست جهاد و شهادت در آذربایجان غربی مطرح است.

گوشه ای از خاطرات و دغدغه های این رزمنده دفاع مقدس و راوی فتح در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز را در زیر می خوانید:

پس از حضور در عملیات بیت المقدس در منطقه ماووت به هنگام بازگشت از منطقه رحمانلو به ارومیه منتقل شده و با انجام تقسیمات لازم از تیپ ۱ در گردان جندالله حضور داشته ایم و امروز مفتخر به حضور خود در گردان جندالله در ارتفاعات سردشت از جمله بلفت و دوپازا در آخرین روزهای جنگ هستم.

وقتی از او در خصوص هم رزمی وی با شهدای شاخص سوال می کنیم اینگونه پاسخ می دهد: بی شک بیان شهید شاخص و غیرشاخص اشتباهی محض است شهید ۱۳ ساله، ۹۰ ساله، فرمانده و رزمنده ندارد چراکه نیت همه اینان بی شک مشترک بوده است.

از نظر من شهید شاخص، شهیدی است که فرزندش بر روی پاهای خود جانش را از دست داده است و یا شهیدی که برای اعزام به خط مقدم جبهه در محضر فرمانده خود با گریه خواهش و تمنا می کند از جمله مرحمت بالازاده که نوجوانی ۱۳ ساله بوده و به دلیل کم بودن سن او حق حضور در خط مقدم را نداشت.

* مداحان دیگر روضه حضرت قاسم نخوانند

با این وجود شهید بالازاده از تلاش برای اعزام به خط مقدم ناامید نمی شود و با حضور در محضر مقام معظم رهبری یا رئیس جمهور وقت با بیان اینکه به مداحان بگویید دیگر روضه حضرت قاسم نخوانند اعتراض خود را بیان می کند که پس از آن با فرمایش رئیس جمهور وقت در جبهه و خط مقدم حاضر شده و در عملیات خیبر جان خود را فدای انقلاب اسلامی کرده است.

لازمه پیروزی کربلای ۵، کربلای ۴ بود باوجود اینکه طعم خوش پیروزی را در کربلای ۴ نچشیدیم اما شکست را هم در این عملیات تجربه نکردیم البته در گردان حر در عملیات یامهدی یا تکمیلی والفجر ۸ از یک گردان  تنها ۳۶ نفر بازگشتند و بقیه به مقام شامخ شهادت نائل شدند از جمله شهدایی که در این عملیات بودند می توان به شهید زنده دل به عنوان فرمانده گردان، شهید یوسفی، حمید پیشقدم و امیر ملازاده اشاره کرد.

این رزمنده، در خصوص شهدایی که در عملیات والفجر ۸ به شهادت رسیده و پیکرشان پس از ۱۳ سال بازگشت اینگونه عنوان می کند: شهیدان سیامک دهقان پور، مهران باقری، محمدرضا عدل خلوت، اسمعیل حیدری و دو شهید دیگر از جمله این شهدا هستند.

* از خودگذشتگی شهدا ناشی از ایمان و لایت پذیری آنان بود

عشق، هدف و ولایت باعث از جان گذشتگی شهدا شد و همگی این اتفاقات ناشی از ولایت پذیری آنان بود شهید حمید باکری، شهید زنده دل از جمله این شهدا بودند.

بیشتر آنان از شهادت خود آگاه بودند. شهدایی همچون خیرآبادی، رسول  تعاون، نورالدین میرزازاده و یاسین قنبری از شهادت خود آگاهی داشتند.

یا باید گفت؛ بنا بر روایات امام خمینی(ره) مگر می شود شهدایی که حاجت دهنده هستند خود حاجت نگیرند.

* سینما، واقعیات جنگ را بیان کند

در کشورهای غربی افسانه های ایثار و مقاومت ساخته می شود تا با ساخت این داستان و افسانه ها نسبت به انتقال روحیه ایثار و شهادت به مردم خود تلاش کنند.

با وجود اینکه در ایران این فرهنگ ایثار و شهادت وجود دارد ولی متاسفانه انتقال و شفاف سازی این مسئله تقریبا در ایران غیرممکن جلوه داده شده چراکه بیش از ۹۸ درصد فیلم هایی که در زمینه دفاع مقدس ساخته می شود به دور از واقعیت ها بیان شده. اگر ایران در تمام عملیات ها پیروز شده پس دلیل به طول انجامیدن دفاع مقدس به طول ۸ سال چه بود؟ باید شکست ها نیز بیان شود که زمینه ساز پیروی های بعدی بودند.

* دیدار از خانواده شهدا محدود به افراد خاصی نباشد

مسئولان نباید دیدار از خانواده شهدا را در خانواده ها و شهدای خاصی محدود کنند شهدای اهل مذهب دیگر نیز در راه حفظ ارزش های دفاع مقدس از جان خود گذشته اند امیدورام هیچ مادر و پدر شهیدی چشم به راه یک دیدار نباشد.

کلام آخر…

زمانی که از جنگ و جبهه سخن به میان می آید تنها به جنگ، شهادت و بمباران خلاصه نمی شود بلکه آداب رسوم، خاص و منزلت داشته و صمیمت و علاقه رزمندگان نیز زبانزد عام و خاص بود.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=283573

اخبار مرتبط

نظرات

سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه