پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

گزارش؛

بنابر اعلام مسئولان روزانه یک هزار و ۱۰۰ لیتر آب در طول شبانه روز مصرف می شود که علاوه بر آن کارواش های غیر مجاز به طور معمول از آب شرب استفاده می کنند.

به گزارش اروم نیوز، کاهش بارندگی در سال های اخیر یکی از عوامل به وجود آمدن بحران آب در سطح استان به خصوص خشکی دریاچه ارومیه بوده است.

و در حالی که مسئولان هرروز بیش از دیروز نسبت به بحرانی بودن شریط آب هشدار می دهند برتعداد کارواش‌ها افزوده می‌شود و کارواش‌های مجوز دار هم با آب شرب اقدام به ماشین شوئی می‌کنند.

کارواش‌ها در حالی یکی پس از دیگری افتتاح می‌شوند که کارشناسان حوزه آب همیشه این صنف را در مصرف بی رویه آب، آن هم به علت استفاده از آب شرب در شستشوی خودورها نشانه گرفته‌اند.

باتوجه به این بارها شاهد بودیم ک برخی از کارواش ها از انشعابات آب شرب در راستای انجام امورات خدماتی استفاده کرده و خبری از استفاده از آب های صنعتی، خدماتی وجود ندارد.

از سوی دیگر مساله پسآب‌های ناشی از شستشوی کارواش‌ها که معضلی جدی برای محیط زیست محسوب می‌شود، بدون توجه به مشکلات زیست محیطی همچنان رها شده و مواد آغشته به گریس، روغن، مواد شوینده و ذرات آهنی به آب‌های سطحی می‌پیوندد.

اما باتوجه به اطلاعات به دست آمده تنها ۴۵ واحد از ۱۱۰ واحد کارواش فعال در سطح ارومیه دارای مجوز فعالیت صنفی بوده و مابقی بدون مجوزی در حال فعالیت در سطح شهر هستند.

* مشکلات صنفی گریبان گیر تمام اصناف

«علیرضا» جوان ۲۵ ساله ای است که پس از اخذ مدرک کارشناسی مهندسی عمران علاوه برتحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام به برپایی کارواش در یکی از نقاط شهر کرده است.

او در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز می گوید: زمانی که پس از اخذ مدرک بعه دنبال کار رفتم و موفق به دست آوردن شغلی مناسب نشده درصدد آغاز فعالیت در این صنف شدم تا در زمانی که اقدام به تشکیل خانواده می کنم بتوانم خود را شاغل معرفی کنم.

وی، ادامه می دهد: اما با توجه به شرایط اقتصادی فعلی هرروز بیش از دیروز مشکلات گریبانگیر اصناف مختلف می شود هزینه آب و برق افزایش یافته و هرروز بیش از دیروز هزینه شوینده ها بیشتر می شود به گونه ای در بسیاری از مواقع در آخر ماه چیزی دست و بالمان را نگرفته و فقط خرج و مخارج روزانه تامین می شود.

این جوان، با بیان اینکه خود و ۳ تن از دوستان در این کارواش مشغول به کار هستند، ابراز می کند: می توان گفت به گونه ای کارآفرینی در این واحد انجام شده اما کارآفرینی که حقوق هر کداممان در حد بخور نمیر بوده و هیچ کدام تحت پوشش بیمه نیستیم چراکه دخل مازاد بر هزینه جهت بیمه شدن نداریم.

وی، درخصوص انتظارات خود از مسئولان مربوطه، می گوید: هزینه آب و برق بسیار بالا است و باتوجه به اینکه آب مصرفی کارواش ما آب شرب است امیدواریم در راستای استفاده از آب صنعتی خدماتی یاری کرده و نسب به تامین مواد شوینده با قیمت مناسب تر اقدام کرده و در اختیار فعالان این عرصه قرار دهند.

«علیرضا»، بابیان اینکه اگر کارواش های نانو در سطح شهر افزایش یابد به میزان قابل توجهی در مصرف آب صرفه جویی می شود، گفت: تنها تفاوت این کارواش ها با کارواش های سنتی در شستشوی خشک بودن آن است اما به دلیل اینکه هزینه این شستشو بالا است مشتریان قابل توجهی به خود اختصاص نمی دهد.

اما یکی از همسایگان این کارواش با اشاره به اینکه روزانه شاهد هدر رفتن آب بسیاری در این کارواش هستیم، اظهار می کند: در شرایطی که بسیاری از مردم روستاهای استان از انشعاب آب شرب محروم هستند، استفاده کارواش‌های مجوز دار از آب شرب مساله ای است که مسئولان موظف به پاسخگویی آن هستند.

احمد، می گوید: در بسیاری از موارد شاهدیم که این کارواش‌ها تانکرهای حمل سوخت، شیر و خودورهای حمل مواد قیری را شستشو می‌دهند که آب بسیار زیادی را هدر داده و مواد آلاینده مضری را بدون داشتن چاه فاضلاب وارد زمین‌های اطراف می‌کنند.

* ۱۱۰۰ لیتر نیاز مصرفی کارواش‌ها در شبانه روز

اما این کارواش ها باتوجه میزان آب مورد نیاز مصرفی در نظر گرفته شده، اجازه استفاده از آب شرب با ظرفیت یک هزار و ۱۰۰ لیتر در شبانه روز را برای هر یک چاله شستشو دارند بی شک میتوان به جرات این اتفاق را یک اتفاق تلخ عنوان کرد.

احمدشریفی برنج آبادی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با بیان این‌که کارواش‌های بدون مجوز از آب‌های سطحی استفاده می‌کنند، گفت: اجازه و نظارت بر استفاده از آب‌های سطحی و زیرزمینی با شرکت آب منطقه‌ای است و ما دخالتی در این حوزه نداریم

وی، ادامه داد: اگر چه آبی که در کارواش‌های بدون مجوز استفاده می‌شود از آب‌های سطحی تامین می‌شود، اما این بدان معنا نیست که این آب‌ها قابل شرب‌اند و به دلیل آلودگی دارای استفاده در چرخه مصارف مشترکان نیست.

رئیس اتحادیه خدمات اتومبیل ارومیه، با بیان اینکه قانون هیچ محدودیت و حدودی برای اصناف جهت فعالیت ندارد، گفت: هرروز شاهد افزایش تعداد کارواش ها در سطح شهر هستیم و هرکارواش می تواند بدون هیچ مشکلی در کمترین فاصله از کارواش دیگر اقدام به فعالیت کند.

وی، با اشاره به اینکه تمام ۴۵ مشترک مجوزدار اعضای قدیمی هستند، ادامه داد: اما باتوجه به اخبار رسیده بیش از ۹۵ درصد فعالان این عرصه دارای مدرک بالای فوق دیپلم بوده و فقط برای اینکه نامشان شاغل باشد در این عرصه اقدام به فعالیت می کنند.

شریفی، با بیان اینکه مالکان کارواش و فعالان این عرصه با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند، گفت: هیچ کدام از این فعالان توانایی اینکه اقدام به بیمه کردن خود کنند ندارند چراکه دخل آنان اجازه این اتفاق را نمی دهد و البته با توجه به شرایط اقتصادی هرروز شاهد افزایش قیمت در موضوع آب، برف و مواد شوینده هستیم.

وی، تاکید کرد: مصرف آب برای شستشوی یک خودرو در کارواش‌ها، معمولا پنج تا ۱۰ برابر کمتر از مصرف آب در خانه  است و یکی از راه‌هایی که برای جلوگیری از مصرف آب شرب در کارواش‌ها می‌توان جایگزین و پیشنهاد کرد، استفاده از کارواش‌های خشک و نانو است که متاسفانه در ارومیه رونق آن‌چنانی ندارند.

رئیس اتحادیه خدمات اتومبیل ارومیه، ابرازکرد: کارواش های نانو در سطح کشور از سال های پیش آغاز به فعالیت کرده اند اما با توجه به اینکه کارواش های سنتی به صورت قارچ گونه فعالیت می کنند شاهد استقبال در سطح شهر از این مورد نیستیم.

اما زمانی که به سراغ شرکت آب منطقه ای استان رفتیم تا از میزان آب مصرفی در این واحدها جویا شده و تعداد انعابات آب شرب را پیگیر باشیم در کمال تعجب مسئولان این بخش با بیان اینکه هیچ اطلاعی از میزان آب مصرفی کارواش ها نداشته و با توجه به تعداد خودروهای شستشو شده و مساحت واحد باید این آمار را واحد صنفی خبر دهد پاسخی به سوالات خبرنگار ندادند.

این درحالی است که رئیس اتحادیه خدمات اتومبیل ارومیه در ابتدای سخنان خود گفته بود اجازه و نظارت بر استفاده از آب‌های سطحی و زیرزمینی با شرکت آب منطقه‌ای است و ما دخالتی در این حوزه نداریم.!

به هر حال، امیدواریم مسئولان در راستای حل مشکلات استفاده بی رویه کارواش ها از آب های زیر زمینی و شرب اقدام کرده و از افزایش روزانه این کارواش ها در نقاط مختلف شهر جلوگیری کنند چراکه فرهنگ استفاده از آب تنها در منازل خلاصه نشده و تمام اقشار جامعه را در برمی گیرد.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=282757

اخبار مرتبط

نظرات

یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه