پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

نماینده خبرگان رهبری:

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری گفت: باید از روش های انگیزشی برای ترغیب نوجوانان و کودکان برای کتاب خوانی استفاده کرد تا کتاب به عنوان یک کالای فرهنگی بر دیگر کالاهای فرهنگی اولویت پیدا کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین جواد مجتهد شبستری در گفت‌وگو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به اهمیت مطالعه کتاب اظهار داشت: باید از روش های انگیزشی برای ترغیب نوجوانان و کودکان برای کتاب خوانی استفاده کرد تا کتاب به عنوان یک کالای فرهنگی بر دیگر کالاهای فرهنگی اولویت پیدا کند متاسفانه سرانه مطالعه کتاب در ایران پایین است و این جای تاسف دارد و در جوامع امروزی بیشتر مصرف براساس نیازهای افراد نیست و ممکن است بسیاری از کالاهای فرهنگی دیگر را به جای کتاب مصرف کنیم.

وی، افزود: امروزه در خانواده‌ها به‌جای اینکه به مطالعه کتاب اهمیت دهند و فرزندان خود را به مطالعه کتاب تشویق کنند به دنبال بازی‌های رایانه‌ای هستند و این آسیب بزرگی برای فرزندان محسوب می‌شود.

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری، بیان کرد: در سنین مختلف نوع محتوای کتاب متفاوت است و خانواده‌ها به این موضوع توجه داشته باشند و فرزندان خود را از کودکی به مطالعه درست با محتوای مفید عادت دهند و سعی داشته باشند در هر سنین متناسب با سنین خود برای مطالعه کتاب انتخاب کنند.

وی، ادامه داد: وقتی کودکان به مطالعه کردن در سنین کم عادت کنند در بزرگ‌سالی نیز این روند را ادامه داده و به مطالعه کردن علاقه نشان می‌دهند.

حجت الاسلام شبستری، تصریح کرد: آذربایجان غربی در زمینهٔ مطالعه کتاب در رتبه‌های قابل قبولی قرار ندارد و آن‌گونه که باید به مطالعه کتاب اهمیت داده نمی‌شود و امروزه ابزارهای پیشرفته همچون موبایل و تبلت می‌تواند در مسیر مطالعه قرار گیرند و از این ابزار استفاده درست شود ولی متأسفانه این ابزارها تفریحی در دست فرزندان است.

وی، افزود: قبل از شروع مطالعه حتماً هدف را مشخص کنید و هدف از مطالعه می‌تواند شامل لذت بردن از یک داستان فهمیدن یک مطلب باشد و رشد و شکوفایی استعدادها توانایی‌ها و دانش هر انسان به کمیت و کیفیت مطالعه او بستگی دارد.

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری، گفت: در گذشته بزرگان در زمان فراغت اعضای خانواده را یکجا جمع می‌کردند و برای کودکان و اعضای خانواده کتاب‌های مفید ازجمله شاهنامه می‌خواندند و ما سعی داشته باشیم این سنت را در بین خانواده‌ها ترویج دهیم تا فرهنگ کتاب‌خوانی در بین خانواده‌ها زنده شود.

حجت الاسلام شبستری، در خصوص دلایل توجه نکردن به مقوله مطالعه کتاب گفت: یکی از عواملی که باعث شده است به مطالعه توجه نداشته باشیم عادت نکردن به مطالعه کتاب است و ازاین‌رو نیز فرزندان خود را به مطالعه کردن تشویق نمی‌کنیم ویکی دیگر از دلایل مشکلات اقتصادی خانواده‌ها است که به دلیل وجود مشکلات اقتصادی خانواده‌ها توجهی به مطالعه کتاب ندارند.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=279205

اخبار مرتبط

نظرات

یکشنبه, ۲۸ مرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
شنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه