پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی:

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با بیان اینکه آذربایجان غربی دارای ۱۲۸ واحد منتخب صنعتی است، گفت: بیش از ۵۸ هزار نفر شاغل در این بخش هستند.

جعفر صادق اسکندری در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به اینکه هرساله وزارتخانه اقدام به رتبه بندی صنایع استانی می کند، گفت: ۱۰ شاخص در این خصوص از سوی وزارتخانه مطرح شده است که ۲ شاخص عملکردی و عملیاتی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی، با اشاره به شاخص عملکردی رتبه بندی واحدهای منتخب، ادامه داد: رشد ارزش تولیدات داخلی، سهم در ارزش افزوده و تغییرات اشتغال از جمله ملاک های این شاخص برای رتبه بندی است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، با بیان اینکه آذربایجان غربی دارای ۱۲۸ واحد منتخب در زمینه های صنعتی مختلف است افزود: سال ۹۵، ۱۰۳ واحد منتخب وجود داشت که این واحد های منتخب با توجه به میزان تولید و عملکرد های آنان به ۱۲۸ مورد ارتقا پیدا کرد.

وی، اظهار داشت: سهم استان بر اساس تعداد واحد های منتخب در سطح کشور ۱۶ بوده و این سهم و رتبه با توجه به عملکرد واحد ها در بازه های زمانی مختلف متفاوت است.

اسکندری، بیان کرد: آذربایجان غربی در ارزش تولیدات داخلی برآورد شده بر اساس کالاهای منتخب رتبه ۱۱ در سطح ملی را به خود اختصاص داده و از رشد ۱۹ درصدی نسبت به سال قبل برخوردار است این رشد در حالیست که متوسط رشد کشوری ۹ درصد بوده است.

وی، با بیان اینکه آذربایجان غربی حدود ۲ برابر متوسط رشد داخلی پیشرفت داشته است و نسبت به استان های هم جوار از رشد بسیار قابل توجهی برخوردار است تصریح کرد: یکی از دلایل مهم این پیشرفت توسعه صنایع پتروشیمی و شیمیایی در استان است چرا که استان دارای ۲ واحد پتروشیمی  فعال در ارومیه و مهاباد بوده همچنین ۲ واحد دیگر در ماکو و میاندوآب در آستانه تاسیس قرار دارد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، با تاکید بر اینکه در صدد هستیم واحد های پایین دستی پتروشیمی توسعه داشته باشد ادامه داد: اما شاخص عملیاتی همچون شاخص عملکردی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است که شاخص های بهبود فضای کسب و کار و ارائه اطلاعات و آمار در زیر شاخه های این شاخص قرار دارند.

*رتبه ۱ آذربایجان غربی در شاخص میانگین زمان صدور پروانه بهره برداری

وی، با اشاره به زیر شاخه های شاخص بهبود فضای کسب و کار گفت: یکی از زیر مجموعه های این شاخص که رتبه ۱ کشوری را به خود اختصاص داده ایم میانگین زمان صدور پروانه بهره برداری است با مدت زمان ۴ روز است همچنین در موضوع صدور مجوز تاسیس رتبه ۵ با مدت زمان ۵ روز را به خود اختصاص داده ایم.

اسکندری، با بیان اینکه در کل شاخص عملیاتی رتبه ۳ در سطح ملی را دارا هستیم ابراز داشت: در سال گذشته ۳۸۸ جواز تاسیس و با سرمایه و ۹ هزار و ۵۶۷ میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال ۶ هزار و ۱۶۲ نفر صادر شده است.

وی، گفت: همچنین ۱۷۵ فقره پروانه بهره برداری با سرمایه ۲ هزار و ۸۱۶ میلیارد ریال و اشتغال زایی برای یک هزارو ۳۹۳ نفر صادر شده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، تاکید کرد: در طرح های باقی مانده از کل جواز های صادر شده رتبه ۵ را به خود اختصاص داده ایم که نشان از عملکرد خوب واحد های صنعتی با رشد بالای ۶۰ درصد است.

وی، در خصوص اشتغال و شاخص های تغییرات اشتغال ابراز داشت: یکی از مهم ترین دغدغه های کارگروه رفع موانع تولید تثبیت نیروها و جلوگیری از تعدیل نیرو های کار است چرا که برخی از واحد ها با تزریق هزینه ها علاوه بر تثبیت نیرو بر اشتغال نیرو نیز تاثیر می گذارد.

اسکندری، از رشد تغیرات اشتغال در سال گذشته به میزان ۳۱۲ نفر خبر داد و افزود: آذربایجان غربی ۲ هزارو ۲۲۷ واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری دارد که این تعداد در سال ۹۵ حدود ۳ هزار واحد بود که در طول طرح پایش واحد های صنعتی پروانه های بهره برداری بدون واحد صنعتی ابطال شدند.

*۵۸ هزار نفر شاغل در بخش های صنعتی هستند

وی، با بیان اینکه ۵۸ هزارو ۱۰۴ نفر در سال گذشته در واحد های صنعتی مشغول بکار بودند گفت: طرح های صنعتی که منجر به پروانه بهره برداری شده اند و عملکرد کارگروه رفع موانع تولید از مهم ترین علل افزایش اشتغال در سال گذشته است که رتبه ۷ اشتغال و رتبه ۶ تغییرات اشتغال را به خود اختصاص داده ایم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، در پایان اظهار داشت: یک هزارو ۲۷۱ جواز تاسیس وجود دارد که هنوز به مرحله بهره برداری نرسیده اند و مهم ترین آنان طرح های بالای پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد است ک ۲۸۷ مورد است و اقتصاد مقاومتی بر طرح های بالای پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد تاکید دارد.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=279993

اخبار مرتبط

نظرات

سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه