اندازه فونت : +
عفرین
شرمساری برا ی وجدان بین الملل؛

خون در قبال قدرت و منفعت!

اردوغان تنها به سوریه بسنده نکرده و امروز جنگنده های او درعملیات موسوم به « شاخه زیتون ۲ » ، خاک عراق و روستاهای شهرستان سوران اربیل را هدف بمباران خود قرار داده اند.

به گزارش اروم نیوز به نقل از مکریان؛  رجب طیب اردوغان مدتی است در  خاورمیانه در حال قلدری است. ۳۰ دی ماه سال ۹۶ یعنی دو ماه قبل، عملیات شاخه زیتون در سوریه را به قصد مقابله با تروریست های پ ک ک و  به بهانه جلوگیری از  تشکیل ارتش سی هزار نفری کردی ـ آمریکایی  در  شمال سوریه آغاز کرد. با گذشت دو ماه از این عملیات قریب به دو هزار نفر کشته شده اند  و اردوغان در فکر  تهاجم  دیگری به منبج نیز هست.

البته  اردوغان تنها به سوریه بسنده نکرده و امروز جنگنده های او درعملیات موسوم به «شاخه زیتون ۲»، خاک عراق و روستاهای شهرستان سوران اربیل را هدف بمباران خود  قرار داده اند و در فکر تهاجم به منطقه سنجار (استان نینوا در شمال غرب عراق  نیز هستند.

هر چند ما پ ک ک را گروهی تروریستی و شریک شرور  آمریکا  در منطقه میدانیم اما لشکر کشی  و کشت و کشتار بی پروای اردوغان در منطقه را هم محکوم میکنیم چرا که منطقه خاورمیانه دیگر  تاب تحمل یک قلدر دیگر را ندارد.

( جای شرمساری برای نهادهای  رسمی و حقوق بشری و سازمانها و مراکزقدرت جهانی  همچنان باقی است که در قبال یکه تازی های اردوغان و تجاوز رسمی او به خاک کشورهای همسایه ، تنها  به صدور بیانیه ای اکتفا میکنند.)

به نظر میرسد اقدامات اردوغان بیشتر وجهه  شخصی  و داخلی  دارد.

سال آینده در ترکیه انتخابات ریاست جمهوری  بر اساس قانون جدید برگزار میشود و برای اولین بار خواهد بود که مسئولیت کشور مستقیما بر عهده رئیس جمهور خواهد بود. لذا اردوغان می بایست حرفی برای گفتن در کارزار انتخاباتی داشته باشد و حداقل بتواند مقابله با پ ک ک را به عنوان یک از دستاوردهای خارجی خود به مردم معرفی کند. علاوه بر اینکه او میبایست به مردم بگوید که توانسته قسمتی از ابهت امپراطوری عثمانی را،  با  فتوحات خارجی خود، به ترکیه بازگرداند.

از طرفی او نباید اجازه دهد تا کردها در سوریه متحد  شوند چون این مسئله مستقیما با امنیت ملی ترکیه و کردهای این کشور نیز ربط پیدا میکند. اگر کردها در سوریه متحد شوند  ممکن است در کردهای ترکیه نیز تفکر گریز از مرکز شدیدتر و عملیاتی تر شود و کنترل این مسئله برای دولت مرکزی ترکیه بسیار سخت تر خواهد بود.

انتهای پیام/