اندازه فونت : +

طرح نوروزی آرامش بهاری یک طرح ملی است که در سال های اخیر با اقبال مسافران نوروزی در شهرهای سراسر کشور مواجه و با وجود مبلغان چند زبانه مورد استقبال گردشگران خارجی نیز قرار گرفته است.
این طرح که امسال هفتمین سال اجرایی آن است، با همت سازمان اوقاف و امور خیریه کشور و ادارات کل استانی اجرا می شود، که در آذربایجان غربی نیز در بقاع متبرکه و آستان مقدس امامزادگان همه ساله در ایام تعطیلات نوروزی از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین برگزار می شود.
به گفته معاون فرهنگی سازمان اوقاف، طرح آرامش بهاری سال گذشته در سه هزار بقعه متبرکه کشور با چهار هزار تبلیغ کننده و ۱۰ هزار عامل اجرایی برگزار شد.
در خصوص اهداف برگزاری این طرح نوروزی و جزییات برگزاری آن در استان خبرنگار اروم نیوز گفت و گویی با مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی ترتیب داده که در زیر می خوانید.
تشرف میلیونی زائران به بقاع متبرکه آذربایجان غربی
حجت الاسلام و المسلمین ناصر جوانبخت در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، اظهار داشت: طرح آرامش بهاری در ۲۵ بقعه و امامزاده استان برگزار می شود.
وی با اشاره به زمان اجرای این طرح از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین، اذعان داشت: امامزادگان و اماکن متبرکه شامل برگزاری این طرح عبارتند از امامزاده غریب حسن، محمد و ابراهیم، سراج الدین، سیدخلیلان، بی بی معصومه و آرامگاه عرب باغی ارومیه، امامزاده، اسحاق، سید محمد و برگشاد سلماس،
امامزاده سید بهلول، آرامگاه میرهادی، سید محمد، سید تاج الدین، آرامگاه شیخ نوایی خوی و سید ابراهیم ایواوغلی، تکیه حضرت ابوالفضل چایپاره، امامزادگان اولیای نظام آباد نقده، زیارتگاه حضرت عباس، امامزاده تاج الدین علی، سید محمد شبیلو، زید الحسن میاندوآب، آرامگاه شیخ صدرالدین و آرامگاه سید لطیف چالدران هستند.
برپایی خیمه های معرفت در امامزادگان
مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی با اشاره به برپایی خیمه های معرفت در برخی از بقاع استان، تاکید کرد: این خیمه ها در امامزاده های شاخص استان برگزار می شود که شامل امامزاده غریب حسن و محمد و ابراهیم ارومیه، آرامگاه شیخ نوایی و سید بهلول خوی و امامزاده برگشاد سلماس است.
بقاع متبرکه؛ قطب فرهنگی
حجت الاسلام جوانبخت با اشاره به اهداف آرامش بهاری عنوان کرد: تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، نشر معارف اسلامی و ترویج و تبلیغ باورهای دینی و سبک زندگی اسلامی ایرانی اسلامی و نیز خدمت رسانی شایسته به زائران و مسافران نوروزی از جمله اهداف مهم این طرح نوروزی است.
وی بیان کرد: غبارروبی و آماده سازی آستان امامزادگان و بقاع متبرکه،
برپایی خیمه های معرفت که شامل ایستگاه های پاسخ به مسائل شرعی، همه واقف باشیم، کودک و نوجوان هستند در بقاع متبرکه و نیز میزبانی از مبلغان اعزامی از قم از جمله اقدامات پیش روی اداره کل اوقاف است.
اجرای ویژه برنامه تحویل سال در امامزادگان
مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی اظهار کرد: مراسم تحویل سال نو در ۲۵ بقعه برگزار می شود که عمدتا شامل پخش صلوات خاصه امام رضا (ع)، پخش پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی، عطرافشانی و گلباران و نیز برپایی نمایشگاه پوسترهای نمایشگاهی در محل امامزادگان است.
حجت الاسلام جوانبخت با توضیحی در خصوص برپایی خیمه های معرفت که از دیگر برنامه های مهم طرح آرامش بهاری است، تصریح کرد: در این راستا ۱۰ نفر از روحانیون اعزامی در کنار برپایی نمازهای جماعت، پاسخگویی احکام شرعی، شبهات دینی و همچنین ارائه مشاوره خانوادگی به زائران نوروزی را عهده دار می شوند.
وی ادامه داد: ارائه گفتمان دینی، برپایی غرفه حجاب و عفاف، غرفه نقاشی بکش جایزه بگیر، غرفه قرآن بخوانیم جایزه بگیریم برای کودکان و همچنین گرفتن عکس یادگاری خانوادگی در جوار امامزادگان را از جمله برنامه های طرح آرامش بهاری در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه استان است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی با اشاره به برپایی غرفه «همه واقف باشیم» با هدف ترویج و تبلیغ فرهنگ وقف، بیان کرد: با توجه به لزوم افزایش وقف های نوین و منطبق با نیازهای روز، مشاوره وقف بیش از گذشته مورد توجه اداره کل اوقاف و امور خیریه استان است.
حجت الاسلام جوانبخت به مراسم غبارروبی بقاع متبرکه آذربایجان غربی در آستانه نوروز اشاره کرده و گفت: به منظور غبار روبی، نظافت و عطر افشانی قبور شهدای جوار امامزادگان در استان، روز ۵ شنبه آخر سال در تمامی بقاع متبرکه آذربایجان غربی برگزار شد.
انتهای پیام/

مطالب مرتبط