اندازه فونت : +
جوانبخت
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان:

امسال ۱۲۱ موقوفه در آذربایجان‌غربی ثبت شد/ آماده هرگونه مساعدت به موسسات قرآنی دارای مشکل هستیم

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه در طول سال‌جاری ۱۲۱ موقوفه در سطح این استان ثبت شده، گفت: برخحلاف تمام مشکلاتی که در بحث تخصیص بودجه قرآنی داریم، آماده مساعدت به تمام موسساتی که در بحث مکان فعالیت مشکل دارند هستیم.

به گزارش اروم‌نیوز، حجت‌الاسلام و المسلمین ناصر جوانبخت در نشست خبری پایان سال با اصحاب رسانه و مطبوعات استانی، اظهار داشت: در سال ۹۶ بیش از ۶ هزار موقوفه از موقوفات آذربایجان‌غربی سنددار شدند.

وی افزود: در برپایی مسابقات سراسری قرآن علی‌رغم نبود موقوفات قرآنی، ولی این مسابقات به نحو مطلوب برگزار شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌غربی، با اشاره به اینکه اوقاف سازمان مفتخری است، بیان کرد: تعداد موقوفات کل استان ۶ هزار و ۳۷۴ موقوفه است که امسال شاهد ثبت ۱۲۱ موقوفه جدید در این استان بوده‌ایم.

وی، با اشاره به اینکه تعداد ۳۶ هزار و ۶۲۳ رقبه در این استان داریم، تصریح کرد: تعداد مساحت رقبات آذربایجان‌غربی ۳۰۱ میلیون و ۱۹۷ هزار و ۶۴۷ مترمربع است که از این میان ۱۶ هزار و ۵۸۵ رقبه مسکونی، بیش از ۱۰ هزار رقبه کابری کشاورزی، بیش از ۴ هزار رقبه تجاری و قریب به ۴ هزار رقبه نیز کاربری مذهبی دارد.

وی، همچنین با بیان اینکه تاکنون ۳۲۰ سند اجاره برای موقوفات صادر شده و با ارشادات انجام شده متصرفین راضی به اعاده حقوق موقوفات شده‌اند، گفت: در طول سال‌جاری ۲۹۰۰ سند تجدید اجاره بروزرسانی، تمدید، دریافت و وصول معوقات شده اند.

حجت‌الاسلام جوانبخت، با اشاره به اینکه ۳ هزار رقبه در سال‌جاری تعیین تکلیف شدند، گفت: تعداد ۲۲ هزار و ۹۰۰ رقبه ارزش‌گذاری و ۵ هزار و ۸۰۰ رقبه اطلاعات نهایی‌شان در سامانه جامع موقوفات اصلاح و تایید شد.

وی، افزود: در سول سال‌جاری سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان انجام شد که ۱۰ میلیارد مربوط به پروژه‌های سال‌های قبل و ۹۰ میلیارد نیز پروژه‌های جدید هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌غربی، با اشاره به پروژه‌های عمرانی این اداره کل، تاکید کرد: بر اساس ابلاغ سازمان مرکزی در سال‌جاری باید ۲۵۰۰ مترمربع عرصه و اعیان رقبات بازسازی می‌شد که البته این اقدام از محل درآمد موقوفات بود. در این امر ۱۴ هزار و ۵۶۳ متر  مربع عملکرد داریم.

وی، در خصوص طرح جامع ساماندهی امامزادگان و بقاع متبرکه، خاطرنشان کرد: در این زمینه طرح جامع ساماندهی امامزادگان محمد و ابراهیم ارومیه تصویب نهایی شده و در سال ۹۷ اجرایی می‌شود. همچنین طرح ساماندهی و مرمت برخی امامزادگان و بقاع متبرکه در دست اقدام و تصویب است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌غربی، ابراز داشت: عملیات شاخص عمرانی در حوزه بقاع متبرکه ۲۷۰۰ متر بود که ۶۰۰ متر در این زمینه مورد افتتاح قرار گرفته است.

وی، گفت: در اخذ بودجه برای ساخت و ساز مساجد طی تفاهم‌نامه با استانداری مبلغ ۶ میلیارد و ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال بود که امید داریم این رقم با همکاری مسئولین تخصیص یابد.

حجت‌الاسلام جوانبخت، تاکید کرد: ۳ هزار و ۷۶۵ مورد از موقوفات استان در سال ۹۶ در راستای حفظ و صیانت از موقوفات سنددار شدند. این در حالی است که در طول ۸۵ سال گذشته فقط  ۶ هزار موقوفه سند دار شده ولی در سال ۹۶ بالای ۳ هزار است که افزایش ۲۰ برابری دارد و عمدتا در شهرهای خوی، سلماس، ارومیه و مهاباد داشتیم.

* وظیفه ما ترویج فعالیت های قرآنی است

وی، در بحث حمایت از فعالیت‌های قرآنی، ابراز کرد: موسسات قرآنی که از نظر مکان فعالیت مشکلی داشته باشند، با تمام توان آماده همکاری در راستای فعالیت آن‌ها در آستان امامزادگان و یا اماکن دیگری که در اختیار داریم هستیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌غربی، در پایان سخنان خود عنوان کرد: در مقوله فعالیت‌های فرهنگی ۴ میلیارد و ۷۵۶ میلیون تومان اجرای نیات واقفین انجام شده است. همچنین ۳۳ نفر از افراد کم‌بضاعت از محل اجرای نیات واقفین به مشهد مقدس اعزام و ۵۴ نفر نیز به کربلای معلی اعزام شده‌اند.

وی، اضافه کرد: تهیه ۹۵۹ بسته تحصیلی در ایام بازگشایی مدارس برای دانش آموزان و نیز برگزاری همایش طلایه‌داران وقف از دیگر برنامه‌های فرهنگی در هفته وقف امسال بوده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط