اندازه فونت : +
چهارشنبه سوری
یادداشت/

چهارشنبه‌سوری؛ شادی سنتی یا جنجال صنعتی؟!

چهارشنبه‌سوری یکی از سنت های قدیمی و سالم ایرانیان است که در سال‌های اخیر با بدعت گذاری های نادرست دچار تحریف‌هایی شده و بسیاری با استفاد از مواد محترقه صنعتی جان خود و اطرافیان به خطر می‌اندازند.

به گزارش اروم‌نیوز، بی شک از دیرباز چهارشنبه سوری جشنی از آیین های زیبا و پسندیده ایران باستان بوده که از همان دوران تا کنون پابرجا مانده اما اکنون گویا چهارشنبه سوری های باستانی ما ایرانیان نیز تحریف شده و خبری از جشن ها و سنن قدیمی به گوش نمی رسد و بسیاری از جوانان حتی نام آن سنن را هم نشنیده‌اند.

واژه چهارشنبه سوری از ۲ واژه چهارشنبه که نام یکی از روزهای هفته است و سوری که به معنی سرخ است ساخته شده و در گذشته مردم با پریدن از روی آتش در صدد راندن بلا و مصیبت‌ها از خود بر می‌آمدند.

این مراسم دیرباز ایرانیان که از گذشته در کشور رایج بوده در بین مردم آذربایجان نیز جای خود را داشت.

شال اندازی و بردن چهارشنبلیخ برای نوعروسان نوعی صله رحم و پیوند با مهر و صفا محسوب می‌شد.

اما با گذشت سال‌ها و ورود برخی بدعت‌های غلط و نادرست در این روز باستانی، این روز را به یکی از تهدید‌ها برای خانواده‌ها به خصوص برای جوانان تبدیل کرده، به گونه‌ای که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و رسیدن به چهارشنبه سوری شاهد اخباری از مصدومیت شمار زیادی از هموطنان بر اثر انفجار مواد محترقه صنعتی می شویم. همانطور که بنا بر اعلام فرمانده انتظامی آذربایجان‌غربی تا کنون ۲۹ نفر از هم‌استانی هایمان در اثر انفجار مواد محترقه دچار حادثه شده اند.

شاید در بسیاری از مواقع طعم شیرین چهارشنبه تبدیل به روزهایی تلخ برای خانواده‌ها شده و بسیاری در این روز خبر اینکه فرزندشان دیگر دنیا را رنگی نمی‌بیند را می‌شنوند و سال و بهار نو خود را با اشک و سپری کردن روزهای تلخ خود در گوشه بیمارستان آغاز کرده و یک عمر پشیمانی برای خود و خانواده به بار می آورند.

اما عجیب آنجاست باز هم شاهد حوادث دلخراش روزهای پایانی سال در جامعه هستیم حوادثی که عاملان اصلی آنان نوجوانان و جوانان هستند و سهل انگاری این قشر از جامعه گاهی گریبانگیر کسانی هم می‌شود که در آن حادثه دخالت نداشتند.

این چهارشنه‌های مدرنیته که از یک چهارشنبه‌های آرام و بی سرو صدا و از بایاتی‌خوانی های بزرگ خاندان به آواز‌خوانی مواد متحرقه صنعتی تبدیل شده به سرعت در حال ادامه دار شدن است و این تحول، چهارشنبه سوری را به چهارشنه سوزی یا به عبارتی ساده تر «میدان جنگ» تبدیل کرده و جامعه ایرانی به عنوان یک پازل، دچار قطعه مفقوده شادمانی اصیل است.

برافراشتن آتشی مختصر و پریدن از روی آن و خواندن اشعاری که در دل آن‌ها امیدواری و امیدافزایی موج می‌زد کجا و ترکاندن بمب‌هایی که علاوه بر سلامت خود سلامت چندین تن از افراد بی‌گناه را به خطر می اندازد کجا؟!

بی‌شک نباید اجازه داد آیین‌هایی که دنیای مهر و مهرورزی را به جامعه هدیه می‌دهد، بنا بر باورهای غلط و بی ریشه و اساس برخی که جز غم و اندوه و گریه را موجه نمی‌دانند، دست‌خوش دگرگونی‌ها شود و غم و اندوه و ناله را جایگزین شادی و شور و نشاط کنند. چراکه گسترش خشونت، درگیری و تضاد نتیجه همین غم‌ستایی ها و ناله‌آفرینی ها است.

انتهای پیام/