پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

در گفت و گو با مسئولین یگان های امدادی مطرح شد؛

چهارشنبه سوری به عنوان یکی از جشن های ایرانیان از دیرباز مطرح بوده ما امروز این جشن به یک چالش برای شهروندان و آسیب جدی برای جوانان تبدیل شده است.

به گزارش اروم نیوز، چهارشنبه سوری یکی از جشن های ایرانیان است که از دیرباز به عنوان یک جشن آتش در ایران باستان شناخته شده که مردم خواهان آن هستند تا آتش تمام رنگ پریدگی و زردی بیماری و مشکلاتشان را بگیرد.

این روز اولین جشن از مجموعه جشن ها و مناسبت های نوروزی است. این روز وابسته به دین و قومیت افراد نیست و در میان بیشتر ایرانی ها رواج دارد.

اما متاسفانه در چند سال اخیر این جشن با حرکت به سوی خشونت تحریک شده و سنت دیرینه و نوین ایرانی ها به سوی خطرساز بودن سوق پیدا کرده و به جای شیرینی های این روز با تلخی های قطع عضو، آسیب دیدگی و حتی مرگ مزین می شود.

در راستای اطلاع از آمادگی نیروهای امدادی در چهارشنبه سوری، سراغ مدیران این نهادها رفتیم تا در جریان سطح آمادگی آن ها قرار گیریم.

* آمادگی کامل آتش نشانی در روز چهارشنبه سوری

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری ارومیه در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به آماده باش نیروهای آتش نشانی در روز چهارشنبه سوری، اظهار کرد:  تمام  ایستگاه های شهرداری اروميه، تجهیزات و نیروهای سازمان در روز چهارشنبه سوری در حال آماده باش هستند.

ابراهیم شاد قوشچی، تصریح کرد: ۱۸۳ نفر در شیفت های کاری متفاوت در حال آماده باش هستند و در همین راستا ۵۰ خودرو امدادی و ۴ موتور سیکلت آماده ارائه خدمات هستند.

وی، با تاكيد بر این نکته که در چهارشنبه آخر سال شهروندان قبل از ترک محل از خاموش بودن آتش مطمئن شوند، توصیه کرد: برای ایمنی بیشتر در محل برپایی مراسم چهارشنبه سوری و در کنار آتش حتما یک خاموش كننده دستی و یا حداقل چند سطل آب را قرار دهند و همچنین از پرتاپ مواد محترقه و آتش‌ زا به داخل آتش و همچنین ریختن مایعات قابل اشتعال مانند بنزین خودداری کنند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری ارومیه، با اشاره به توصیه های ایمنی به شهروندان اظهار کرد: جوانان باید در نظر بگیرند تا از مواد منفجره در اماکن بیمارستانی، مجتمع ها و اماکن عمومی و نزدیک پارکینگ ها استفاده نکنند و مواد منفجره را در ظروف های شیشه ای و پلاستیکی نگهداری نکنند.

وی، با بیان اینکه باید از برپایی آتش های بزرگ و غیرقابل مهار بپرهیزیم، ادامه داد: از برپایی آتش هایی با حجم بزرگ و فروپاشی گازهای اسپری مانند، خودداری کنند چرا که انفجار گازهای متراکم منجر به وقوع خسارت های جانی و مالی می شود.

شاد قوشچی، از خانواده ها درخواست کرد کهبا کنترل و نظارت بر فرزندان خود آن ها را از خطرات آتش زا آگاه کرده و از بازی با چنین موادی بر حذر دارند.

* آماده باش ۳۲ پایگاه های اورژانس شهری و بیمارستانی در چهارشنبه آخر سال

رئیس مرکز فوریت های پزشکی آذربایجان غربی نیز در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، عنوان کرد: ۳۲ پایگاه شهری و ۴۳ پایگاه جاده ای در چهارشنبه آخر سال به صورت آماده باش قرار دارد.

باقر بهرامی، ادامه داد: علاوه بر تمامی مراکز پزشکی و اورژانس های بیمارستانی ۶۴ نفر در پایگاه ها و ۱۵ نفر در مرکز فوریت های پزشکی به صورت آماده باش قرار دارند.

وی، در ادامه توصیه های اورژانس استان برای کاهش حوادث چهارشنبه آخر سال را اعلام و عنوان کرد: بیماران قلبی و بانوان باردار سه شنبه شب از تردد در خیابان ها و معابر به دلیل صداهای ناهنجار و استرس های آنی ناشی از انفجار مواد محترقه بپرهیزند.

بهرامی، با بیان اینکه در وقوع حوادث باید خونسردی خود را حفظ و در اولین فرصت به اورژانس اطلاع دهند، افزود: در زمان وقوع حادثه اکثر مصدومان و افراد درگیر در سانحه به دلیل استرس و فشار های روحی به دلیل عدم آدرس دهی دقیق و مناسب باعث ایجاد تاخیر در حضور نیروهای امدادی در صحنه حادثه می شوند.

* رتبه دوم کشوری آذربایجان غربی در آمار مصدومین چهارشنبه سوری سال گذشته

وی، خاطرنشان کرد: متاسفانه با توجه به اینکه در سال گذشته تعداد مصدومان استانی بسیاربالا بود رتبه دومی مصدومیت های ناشی از حوادث چهارشنبه سوری به آذربایجان غربی اختصاص داده شده است.

بهرامی، اذعان داشت: بر اساس آمار ارائه شده از طرف  مرکزحوادث و فوریت های پزشکی استان در حوادث چهارشنیه سوری شب گذشته ۳۱۲ تن مصدوم و یا قطع عضو شدند.

رئیس مرکز فوریت های پزشکی آذربایجان غربی، با اشاره به اینکه ۲۶۷ تن از مصدومان مرد و ۴۵ تن زن بودند، ادامه داد: از این تعداد ۱۰۰ نفر از مصدومان از اهالی مردم ارومیه بودند که ۸۳ تن از آن مصدومان مرد و ۱۷ تن نیز زن بودند.

وی، تصریح کرد: سال گذشته ۱۱ نفر آسیب جدی دیده بودندکه ۱۰نفر دچار قطعی عضوشده و چشم یک نفر نیز بر اثر شدت جراحات تخلیه شد.

رئیس مرکز فوریت های پزشکی آذربایجان غربی، در پایان تاکید کرد: از هموطنان تقاضا داریم از تماس های غیرضروری و مزاحمت ها در این شب دوری کنند تا واحدها بتوانند به خوبی به افرادی که نیاز دارند امدادرسانی بهینه داشته باشد.

امید داریم با رعایت نکات ایمنی از سوی شهروندان و دقت بیشتر والدین چهارشنبه سوری به چهارشنبه سوزی و خاطره ای دردناک تبدیل نشود بلکه طنین «یا محول الحول والاحوال» در اولین روزهای بهاری را در تمامی خانواده ها به گوش رسد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=279334

اخبار مرتبط

نظرات

یکشنبه, ۲۸ مرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
شنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه