پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

مدیر سازمان تعاون روستایی آذربایجان غربی؛

مدیر سازمان تعاون روستایی آذربایجان غربی با بیان اینکه‌ سازمان تعاون روستایی تنها حامی کشاورزان است، گفت: نیمی از سیب مورد نیاز شب عید از آذربایجان غربی تامین می شود.

به گزارش اروم نیوز، شهریار حیدری صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: آذربایجان غربی در تولید سیب که میوه استراتژیک برای استان است رتبه اول را دارد و از کل ۳میلیون ۵۰۰هزار تن سیب تولیدی کشور یک میلیون ۳۰۰ هزار تن را در بر دارد.

وی، در خصوص خرید سیب از کشاورزان اظهار داشت: برای اولین بار در سال ۹۵ خرید سیب نیز در قالب خرید ۲۷ محصول استراتژیک قرار گرفت وخرید تضمینی با هدف پایداری تولید آغاز شد.

مدیر سازمان تعاون روستای آذربایجان غربی، خرید سیب صنعتی در ۴ قیمت عنوان کرد و تصریح کرد: سیب ممتاز ۱۰ هزار ریال درجه یک ۷هزار و ۳۰۰ریال ودرجه دو ۵هزار و ۶۰۰ ریال و در نهایت درجه سه ۲ هزار و ۹۸۰ ریال خریداری شد.

وی، تصریح کرد : ۴۰ هزار نفر در استان مشغول به شغل کشاورزی هستند و حدود ۳۰درصد سب تولیدی استان تبدیل به سیب صنعتی می شود که ۱۲ درصد کل تولید سیب صنعتی استان را دولت خریداری کرده است و در تلاش بوده در راستای خرید تضمینی سیب صنعتی قیمت این میوه را افزایش دهد.

حیدری، با اشاره به اینکه ۴۰ هزار تن سیب صنعتی خریداری شده است عنوان کرد: ۲۰هزار تن بدون دریافت مبلغی جهت تولید کنسانتره در اختیار کارخانه داران قرار گرفت و با ورود و حمایت دولت و ابلاغ دستورالعمل‌ خرید تضمینی و قیمت مشخص بیش از ۳۰ میلیارد تومان به نفع باغداران استان برگشت.

وی، خاطرنشان کرد: از اواخر مهر ماه سال جاری خرید تضمینی آغاز شده و ۹۳ درصد کل خرید تضمینی کشور مربوط به آذربایجان غربی است.

*سازمان تعاون روستایی تنها حامی کشاورزان است

مدیر سازمان تعاون روستایی آذربایجان غربی، تاکید کرد: سازمان تعاون روستایی تنها حامی کشاورزان است و مسئولیت تمامی مشکلات کشاورزان را برعهده ندارد و پاسخگوی صددرصد مسائل سیب استان نیستیم.

وی، درخصوص  بازار میوه شب عید گفت: دو نوع میوه به صورت تضمینی خریداری می شود که سیب و پرتقال در این بسته قرار دارند و با توجه به اینکه ۱۱استان تولید کننده سیب و ۴استان تولیدکننده پرتقال است و در نهایت یک سوم سیب کشور تولید آذربایجان غربی است یک سوم خرید تضمینی نیز باید به این استان تعلق گیرد.

مدیر سازمان تعاون روستایی آذربایجان غربی، از خرید۸۰۰ تن سیب درختی برای بازار شب عید خبر داد و گفت: این میزان سیب از ارومیه،اشنویه و تکاب خریداری شده و جهت توزیع در سطح استان و ۷ استان دیگر ذخیره سازی شده است.

وی، تصریح کرد: همچنین در این راستا یک هزار و ۷۶۰ تن پرتقال از مازندران جهت توزیع در استان خریداری شده که از این میزان یک تن و ۳۰۰کیلو حمل شده و در سردخانه های استان انبار شده اند و ۷۰۰ تن در انتظار حمل به استان هستند.

حیدری، افزود: طبق برنامه چهار سال  اخیر سازمان تعاون روستایی مکلف به خرید و ذخیره میوه شب عید شده است.

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی آذربایجان غربی، اظهارکرد: ۱۲۰ تن ایلام، ۳۰۰ تن سیستان و بلوچستان، ۳۰۰ تن کرمانشاه، ۲۰۰ تن یزد، ۵۵۰ تن کرمان و ۱۰۰ تن لرستان از سیب آذربایجان غربی جهت توزیع در تنظیم بازار شب عید خریداری کرده اند.

وی، اذعان داشت: بهترین زمان جهت توزیع میوه در بازار مطابق با نیاز های مردم از ۲۴ اسفند تا ۱۵ فروردین است تا بتوان به قیمتی دولتی و یارانه ای سیب و پرتقال که بیشترین نیاز مردم را تشکیل می دهد در محل های مقرر توزیع شود.

*حمایت از تولید کننده و مصرف کننده از اهداف خرید تضمینی میوه

وی، هدف اصلی خرید میوه شب عید را ۴مورد عنوان کرد و افزود:حمایت از تولید کننده و مصرف کننده، حمایت از تولیدات داخلی و حذف دلالان و سودجویان از بازار شب عید از جمله اهداف این خرید است.

مدیر سازمان تعاون روستایی آذربایجان غربی،  ادامه داد: دولت جهت متعادل کردن قیمت میوه در بازار میوه دخالت کرده و پس از خرید میوه های مورد نیاز ۲۰ الی ۱۵ درصد زیر قیمت خرید در بازار توزیع می شود و میزان ما به  تفاوت را دولت به صورت یارانه ای پرداخت می کند.

حیدری، با بیان اینکه ۴۶۰ واحد در سطح استان توزیع میوه شب عید خواهند شد اظهار داشت: ۹۰ مرکز در سطح شهر ارومیه در محل های مقرر با بنرهای مخصوص آماده توزیع میوه شب عید می شوند و مکان های توزیع متعاقبا اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=279330

اخبار مرتبط

نظرات

دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه