پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در شهرستانهای آذربایجان غربی برگزار و مطالبی درباره مباحث روز مطرح شد.

به گزارش اروم نیوز، آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در سراسر شهرستانها و بخشهای آذربایجان غربی برگزار و ائمه جمعه مطالبی را درباره مباحث روز مطرح کردند که به شرح ذیل است:

طرح مباحث قومیتی متوقف شود/ انقلاب اسلامی بر مبنای تقوا است نه قومیت/ خرید کالای داخلی در خانواده‌ها مورد توجه باشد

حجت‌الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی در خطبه نخست نماز جمعه این هفته ارومیه، اظهار داشت: در ایام آخر سال به مقوله آشتی با آشنایان و دوستان توجه کنیم چراکه این امر شرعا جایز نیست و در کلام بزرگان نهی شده است.

وی، افزود: قهر ۲ مسلمان موجب شادی شیطان است و به همین دلیل باید دنبال باهم بودن و آشتی باشیم.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی، عنوان کرد: بر اساس روایات معصومین شتاب کننده در آشتی سریع‌تر از دیگری وارد بهشت می‌شود.

وی، در بخش دیگری از سخنانش، ابراز داشت: کنترل خشم در برابر مسلمانان موجب بخشش در قیامت می‌شود. این به معنای اهمیت اخلاق خوب و کنترل کنندگان خشم در مواقع سختی است.

حجت‌الاسلام قریشی، در ادامه با اشاره به برخی خرافات در ایام عید، خاطرنشان کرد: عادات نادرست چهارشنبه سوری مثل پرش از آتش که مصداق آتش پرستی است، نباید در میان خانواده‌ها باشد.

وی، گفت: گِرِه زدن سبزه، پخش آجیل مشکل‌گشا، نحس بودن ۱۳ فروردین و خرافاتی از این قبیل تنها با هدف سرگرم کردن مردم است و باید از آن‌ها پرهیز کنیم.

خطیب جمعه ارومیه، نحوه عمل انسان را نشانه عقل او دانست و بیان داشت: رفتارها و گفتار انسان نشانه شخصیت اوست و باید در این خصوص توجه بسیار کنیم.

وی، فخرفروشی با دارایی‌های دنیا را نشانه کمبود شخصیت برشمرد و عنوان کرد: اینکه در ایام پایان سال و برای شادی چند دقیقه‌ای دنبال ترساندن مردم و صدمات جبران ناپذیر به اقشار مختلف جامعه باشیم امری است که به هیچ وجه قابل قبول نیست.

حجت‌الاسلام قریشی، تفکر برای رفتارهای انجام شده را مایه دوری از اشتباهات خواند و از مردم خواست تا نسبت به هدیه دادن در ایام عید اقدام کنند.

وی، سفرهای خارجی برای خرید اقلام غیرضرور و هزینه کردن برای اجناس خارجی را نادرست دانست و بیان داشت: حتما به خرید اجناس داخل تولید توجه کنیم و در کنار تمام این موارد از اسراف دوری کنیم تا در ایام عید گناه نکنیم و عید واقعی باشد.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی، در خطبه دوم نماز جمعه، با تبریک ایام ولادت حضرت زهرا(س) و میلاد امام خمینی(ره)، نامیدن سالروز ولادت حضرت فاطمه(س) به‌عنوان روز مادر و روز زن را افتخاری برای جامعه اسلامی دانست.

وی، رابطه مرد و زن در غرب را رابطه‌ای جنسی عنوان و تصریح کرد: در دنیای اسلام نگاه به زن بسیار متعالی و تنها عامل جداسازی انسان‌ها تقوا است.

حجت‌الاسلام قریشی، با اشاره به اقدامات برخی روشنفکرنماها و روحانیون در بیان سخنان دشمن، تاکید کرد: ارزش زن به حجاب است و از مسلّمات حکومت اسلامی دور کردن انسان از گناه است.

وی، سخنرانی چندی پیش یکی از روحانیون در دانشگاه ارومیه مبنی بر اختیاری بودن حجاب را مایه ننگ چنین افرادی دانست و گفت: باید در زمینه حجاب بانوان روشنگری شده و جایگاه زن در دین اسلام برای مردم بیان شود.

امام جمعه ارومیه، در خصوص التزام به مبانی دین اسلام هم بیان داشت: بانوان ایرانی افتخار اصلی‌شان همین مقید بودن به مبانی اسلام است.

وی، ضمن تقدیر از زحمات قرارگاه حمزه(ع) سپاه در خصوص محرومیت‌زدایی و اهدای جهیزیه به نوعروسان نیازمند، تلاش این قرارگاه در حوزه مبارزه با فقر در کنار رسیدگی به وضعیت امنیت کشور را ستودنی عنوان کرد.

حجت‌الاسلام قریشی، از نهاد کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز به دلیل توجه ویژه به اقشار محروم جامعه تقدیر کرد و گفت: بر اساس گفته مسئولین این نهاد، واریز حقوق با تدابیر ریاست کمیته امداد از محرومین آغاز شده و پس از نیروهای شرکتی و قراردادی نوبت به نیروهای رسمی می‌رسد که این مورد جای تقدیر و بسط به سایر ادارات نیز دارد.

وی، برنامه‌ریزی برای حل مشکلات کشاورزی را نیاز اصلی استان برشمرد و از مسئولین و نمایندگان خواست تا ضمن دوری از حاشیه‌سازی‌ها نسبت به مسائل اصلی استان و کشور اقدام کنند.

امام جمعه ارومیه، در پایان سخنان خود، توجه به اتحاد را الزامی دانست و بیان داشت: اینکه در استان قومیتی ما نسبت به علم کردن جریانات قومی و توجه دادن مردم به مباحث پان کردیسم و پان ترکیسم مطرح شود جای تعجب دارد.

وی، اضافه کرد: انقلاب اسلامی ایران بر مبنای تقوا است نه قومیت و دیگر مسائل. افرادی که در این زمینه‌ها فعالیت می‌کنند از ایجاد اختلافات دوری کنند و تعصبات جاهلی را در جامعه ترویج ندهند.

حجت‌الاسلام قریشی، خروج از حصن دین را عامل گمراهی برشمرد و تاکید کرد: اتحاد و اتفاق میان قومیت‌ها ارزش بسیاری دارد که هرکسی ارزش آن را نمی‌داند. به این نعمت باید توجه ویژه شود.

وی، نهایت اقدامات اختلاف افکنانه را هدایت به سوی جهنم نام برد و بیان داشت: با این اقدامات موجب ضربه به دین می‌شوید.

حجت‌الاسلام قریشی، گفت: اکنون زمان طرح مباحث تفرقه افکنانه نیست و باید مسئولان با چنین اقداماتی بهانه دست دشمن ندهند.

وی، تعصب دینی را مایه اتحاد و کشورداری دانست و از عموم مردم خواست از تفرقه اندازی های قومی دوری کنند.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی، خطاب به برخی مسئولین گفت: با طرح چنین مباحثی در فضای مجازی و حقیقی راه شیطان را می‌روید.

بی عقل آنهایی هستند که جلوی نقادی را می گیرند / هرگز در مورد برجام و مسائل موشکی مذاکره نمی کنیم/بانوان سبک زندگی حضرت زهرا(س) را الگو قرار دهند

حجت الاسلام والمسلمین حمید حسن زاده در خطبه های نماز جمعه این هفته میاندوآب با اشاره به اینکه افراد هر روز یک حرف ضد حرف قبلی خود می زنند ، اظهار کرد: یک روز از نقد ائمه معصومین(ع) حرف می زنند و روز دیگر منتقدان را بی عقل می دانند و می گویند که کسانی که ما را نقد می کنند، بی عقل هستند و این اظهارات جای تامل دارد.

وی با بیان اینکه مردم را چه فرض کرده ای؟ گفت: بی عقل آنهایی هستند که جلوی نقادی را می گیرند و متاسفانه یکی از بی عقل خواندن منتقدان حرف می زند و دیگری نیز مردم را خس و خاشاک می داند که جای تاسف دارد.

امام جمعه میاندوآب با اشاره به اینکه بنده از همه می خواهم که اگر بنده درست نمی گویم، من را امر به معروف کنند، افزود: از آنجایی که رسالت بنده امر به معروف و نهی از منکر است، اینها را می گویم و این را بدانید تا روزی که در میاندوآب هستم اینها را خواهم گفت و مردم را آگاه خواهم ساخت تا بدانند.

حسن زاده با بیان اینکه به نظرم اینگونه اظهارات شاید چند دلیل می تواند داشته باشد، تصریح کرد: به نظر من شاید دلیل این موضوع می تواند خودشیفتگی و احساس قدرت کاذب، غرور و مشاوره های غلط باشد.

وی هم چنین با تقدیر از مواضع وزیر امور خارجه و دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار وزیر خارجه فرانسه، اظهار کرد: بنده به نوبه خود از وزیر امور خارجه و دبیر شورای عالی امنیت ملی که مقتدرانه در مقابل وزیر خارجه فرانسه ایستادند و پاسخ دندان شکنی به وی دادند، تقدیر و تشکر می کنم.

امام جمعه میاندوآب با بیان اینکه ما به هیچ وجه با کسی در مورد مسائل موشکی مذاکره نمی کنیم، افزود: برجام دیگری امکان پذیر نیست و ما زیر بار برجام موشکی و سایر برجام ها نخواهیم رفت.

وی با اشاره به اینکه مذاکره در مورد برجام نیز معنایی ندارد، گفت: اگر آمریکا بر عهد و پیمان خود باقی بماند و به آن عمل کند؛ شایل تعامل خود را زیاد کنیم ولی این را بدانند که مذاکره در مورد برجام نیز معنایی ندارد.

حسن زاده به موضوع حضور ایران در منطقه اشاره و اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند برای حضور خود در منطقه با هیچ کسی مذاکره نمی کنیم و اگر روزی تصمیم بگیریم در آمریکا حضوربیابیم، آن موقع می توانند از مذاکره حرف بزنند.

خطیب نماز جمعه میاندوآب تصریح کرد: به حول قوه الهی به زودی پرچم اسلام را در سرزمین های اشغالی نیز برافراشته می کنیم.

وی هم چنین با تاکید بر حضور در مناطق عملیاتی و آشنایی با رشادت های رزمندگان اسلام، گفت: اردو های راهیان نور بهترین فرصت برای این دیدارها و آشنایی با رشادت های رزمندگان است.

حسن زاده در ادامه به برگزاری یادواره شهید باکری و ۸۵۰ شهید شهرستان میاندوآب اشاره کرد و افزود: شهید باکری و ۸۵۰ شهید شهرستان میاندوآب افتخار این شهر هستند و باید یاد و خاطره آنها را گرامی بداریم.

امام جمعه میاندوآب با اشاره به سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)، اظهار کرد: سعادت دنیا و آخرت ما در ادامه راه ائمه اطهار(ع) است و برای رسیدن به سعادت باید راه ائمه را ادامه دهند.

وی با بیان اینکه بانوان باید سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) را الگوی خویش قرار دهند، افزود: شوهر داری بزرگترین رسال و وظیفه بانوان است و باید به آن به نحو احسن عمل کنند.

حسن زاده به نقش بانوان در تربیت فرزندان اشاره کرد و گفت: تربیت فرزندان یکی دیگر از وظایف بانوان در سبک زندگی فاطمی است که باید به آن توجه ویژه داشته و تربیت دینی فرزندان را در سرلوحه کار خود قرار دهند.

امام جمعه میاندوآب به اهمیت حجاب در سبک زندگی فاطمی اشاره و تصریح کرد: چادر نماد حجاب، حیا و عفت است و بانوان باید به رعایت حجاب اسلامی توجه داشته باشند.

وی هم چنین قناعت و صداقت را دیگر وظیفه بانوان دانست و گفت: بانوان در سبک زندگی اسلامی باید به این موضوع توجه داشته و به آنها اهمیت دهند.

حسن زاده با تاکید بر اینکه باید فضائل اخلاقی را ترویج و پرورش داد، اظهار کرد: صله رحم و نوعدوستی از جمله فضائلی هستند که باید آنها را پرورش داد و از رذائل اخلاقی مانند مزاحمت برای همسایگان باید خودداری کنیم.

امام جمعه میاندوآب با اشاره به نزدیک بودن چهارشنبه آخر سال، افزود: باید از اقدامات هنجارشکنانه، ایجاد مزاحمت برای مردم خودداری کرده و نیروی انتظامی و دستگاه قضایی با کسانی که با مواد محترقه امنیت مردم را به خطر می اندازند، برخورد قاطع انجام دهند.

وی با بیان اینکه متاسفانه چهارشنبه سوری که یک رسم غلط است، امروزه باب شده است، تصریح کرد: ما مخالف شادی و جشن مردم نیستیم ولی متاسفانه نیم درصد ها که هنجارشکنان هستند، امنیت و عید مردم را خراب کرده و برای آنها مشکل ساز می شوند و باید با آنها برخورد کرد و در این را از سهل انگاری پرهیز نمود و بنده نیز این را به مسئولان شهرستانی اعلام کرده ام.

حسن زاده با اشاره به سالروز تشکیل کانون فرهنگی، هنری مساجد، اظهار کرد: مسجد خاستگاه انقلاب بوده و سنگر و محل تبلیغ دین هستند و باید این سنگرها را حفظ کرد.

امام جمعه میاندوآب با بیان اینکه در مساجد باید همیشه به روی مردم باز باشند، افزود: بنده از هیئت امنای مساجد می خواهم که اگر توانایی مدیریت مساجد را ندارند؛ کلید آن را تحویل دهند چرا که فردا باید پاسخگو باشند.

قرآن کتاب حیات است نه ممات/رقص چندین خانم در برابر مسؤل نظام غیر قابل توجیه است

حجت الاسلام حسین فصیح نیا امام جمعه شاهین دژ در خطبه های امروز نماز جمعه ضمن دعوت نمازگزاران و عموم مردم به رعایت تقوی الهی آرزوی توفیق انجام واجبات و ترک محرمات را برای عموم جامعه از خداوند متعال خواستار شد.

وی در ادامه مباحث معاد به موضوع رسیدگی به اعمال و محاسبه در روز قیامت پرداخت و گفت: بر اساس آنچه در قرآن ذکر شده پروردگار عالم در روز حسابرسی اعمال از نعمات الهی در دنیا سؤال خواهند کرد و و بر اساس روایاتی که از امام صادق (ع) نقل شده است سؤال از نعمات الهی در واقع قرآن،پیامبر و اهل بیت ایشان است و یا علامه طباطبایی در این راستا اینگونه تفسیر کرده است که نعماتی را که در دنیا بر شما نازل شده بود و استفاده کردید آیا با استفاده از این نعمات توانستید قدم در راه پیامبر و اهل بیتش بگذارید.

امام جمعه شاهین دژ به جایگاه عظیم و والای قرآن در زندگی بشر اشاره کرد و گفت: کتاب قرآن چراغ راه و نور هدایت بشریت است و تمسک به قرآن انسان را در دنیا از شر شیطان لعین خواهد رهاند و این کتاب حیات است و نه کتاب ممات.

حجت الاسلام فصیح نیا همچنین سالروز ولادت با سعادت حضرت زهرای اطهر (س) و روز مادر و روز زن را تبریک گفت و به مقام و منزلت آنحضرت اشاره کرد و افزود: ایشان بقدری در نزد خداوند عزیز و بزرگوار هستند که بعد از پیامبر و امیر مؤمنان افضل ترین هستند و بر اساس حدیثی که از پیامبر مکرم اسلام (ص) نقل شده است اولین شخصی که قبل از انبیاء و اولیاء الهی وارد بهشت میشود حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیهاست.

خطیب نماز جمعه شاهین دژ دیدگاه اسلام نسبت به زن را بسیار عالی توصیف کرد و گفت از نظر اسلام چه زن و چه مرد هرکدام که باتقواتر باشند نزد پروردگار عزیز هستند اما از دیدگاه غربگرایان زن بعنوان یک ملعبه و عروسک است چراکه با چاپ تصاویر مختلف از زن بر روی لباس و … به وی بعنوان یک بازیچه نگاه میکنند.

وی همچنین فرا رسیدن سالروز تأسیس بنیاد شهید و امورایثارگران را تبریک گفت و از رئیس و کارکنان این نهاد در شهرستان بپاس ارائه خدمات مثبت و ارزنده تقدیر کرد و در خطاب به مسئولین گفت : همه در برابر سه کلمه ی شهید،شهادت و خانواده شهید مسئول هستید چون شهدا دین بزرگی بر گردن یکایک ما دارند و این کلمات بایست در همه جا ساری و جاری باشند.

این مقام عالی شهرستانی در پایان به سخنان مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دیدار با مادحین سراسر کشور اشاره کرد که ایشان بحث حجاب و آزادی و فلسفه آنها را بسیار ارزشمند توصیف فرمودند.

وی گفت: اسلام با حریت مخالف نیست اما آیا آزادی این است که چندین زن در برابر مسئول نظام اسلامی برقصند و واقعا جای تأسف است که شاهد چنین مراسماتی هستیم و این به هیچ وجه قابل توجیه نیست و بایست با این مسئله به جد برخورد شود.

 تقویت معنوی منازل یکی از مهمترین امورات بانوان است/ راهیان نور یکی از بهترین روش ها برای آشنایی نسل جوان با فرهنگ شهادت و ایثار است

حجت الاسلام و المسلمین وحید طالبی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه پلدشت ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت فاطمه ی زهرا(س) گفت: حضرت فاطمه زهرا(س) سرلوحه زنان مسلمان است، حجاب، همسرداری، تربیت فرزند، ساده زیستی و ولایت مداری گوشه کوچکی از فضایل آن حضرت است.
وی تصریح کرد: تقویت معنوی منازل یکی از مهمترین امورات بانوان بوده که موجب استحکام بنیان خانواده می شود.
امام جمعه پلدشت افزود: حجاب فاطمی یکی از مهمترین امورات است و باید توجه ویژه ای به آن شود.
طالبی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با مداحان گفت: زن اسلامی در اجتماع باید اثر گذار بوده و مایه آرامش خانواده شود.
وی تصریح کرد: زن در منطق اسلام، الگو است و زنان و مادرانی که در جامعه اسلامی زندگی می کنند دارای ایمان، عفت و حیا هستند.
خطیب نماز جمعه پلدشت با اشاره به جایگاه زن در جامعه غربی افزود: در جامعه غرب از زن به عنوان یک کالا استفاده می شود و این در واقع حقارت است.
طالبی گفت: هدف غرب سست کردن بنیان خانواده ها، از بین بردن آرامش جامعه و رسیدن به اهداف شوم خود است.
وی اظهار کرد: زن ها نقش بزرگی در جامعه داشته و دین اسلام جایگاه ویژه ای برای آنها قائل است.
امام جمعه پلدشت با اشاره به سفر نماینده فرانسه به کشورمان افزود: نماینده فرانسه با اهداف صحبت در مورد برنامه موشکی، برجام و نقش ایران در منطقه آمده بود که با پاسخ مناسب و قاطع مسئولان کشور روبرو شد.
طالبی با اشاره به ۲۰ اسفند افزود: ۲۰ اسفند به نام راهیان نور نامگذاری شده است و یکی از بهترین روش ها برای آشنایی نسل جوان با فرهنگ شهادت و ایثار است.
وی تصریح کرد: ۲۲ اسفند نیز به روز بزرگداشت شهید و سالروز تاسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نامگذاری شده است و بنیاد شهید و امور ایثارگران نقش بسیار مهمی در زنده نگه داشتن فرهنگ شهادت دارد.
امام جمعه پلدشت ضمن تبریک جشن نیکوکاری و سالروز تاسیس کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: شناسایی محرومین و ارائه خدمات مناسب به آنها کار بسیار مهمی است.

شهدا و خانواده آن‌ها دین بزرگی بر گردن ملت ایران دارند

امام جمعه بوکان در خطبه‌های آئین عبادی سیاسی نماز جمعه این شهر با اشاره به هفته نیکورکاری اظهار داشت: با توجه به فرا رسیدن سال نو دستگیری از نیازمندان لازم است و نباید آن‌ها را فراموش کنیم.

ماموستا عبدالرحمن خلیفه زاده افزود: ما انسان‌ها باید به همدیگر کمک کنیم و فلسفه زندگی در اجتماع هم همین است که نسبت به هم‌نوع خود غافل نباشیم و کاری کنیم که همه با شادی به استقبال سال نو برویم.

خلیفه زاده همچنین با اشاره به سالروز تاسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران خاطر نشان کرد: این بنیاد در ۲۲ اسفند ۱۳۵۸ به فرمان امام راحل(ره) تشکیل شد تا از خانواده شهدا و ایثارگران حمایت بشود.

خطیب جمعه بوکان تاکید کرد: شهدا و خانواده آن‌ها دین بزرگی بر گردن ملت ایران دارند و امنیت موجود در کشور مرهون خون شهدا است پس باید قدردان خون آن‌ها باشیم و اجازه دخالت و نفوذ به دشمنان را ندهیم.

وی در بخش دیگری از خطبه‌های امروز نماز جمعه ضمن تبریک یالروز ولادت حضرت فاطمه(س) و روز مادر تصریح کرد: بانوان سرزمین ایران اسلامی همه پاکدامن و بزرگی هستند و مردان رشید و قهرمانی را پرورش کرده‌اند و همواره در دوران‌های مختلف نقش آفرینی کرده‌اند.

امام جمعه بوکان بیان کرد: سیره زندگی حضرت فاطمه(س) باید الگوی زنان ما قرار بگیرد و نیز مردان ما هم باید با الگو گرفتن از حضرت علی(ع) با زنان خود رفتار کنند و همچنین جامعه هم باید به زنان اعتماد کند تا زنان به خودباوری برسند چون حضور زنان در جامعه سبب پیشرفت می‌شود و اسلام هیچ وقت زنان را محدود نکرده بلکه غربی‌ها با تبلیغات سوء می‌خواهد به این بهانه‌ها جامعه اسلامی ما را به انحراف بکشاند اما زنان ما هوشیارتر از این حرف‌ها هستند.

 

انتهای پیام/

برچسب ها :
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=279312

اخبار مرتبط

نظرات

یکشنبه, ۲۸ مرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
شنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه