پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

نماینده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت:

نماینده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شفاف سازی از شاخصه های مهم بودجه سال ۹۷ است، گفت: اقدامات انجام شده در خصوص تحقق شعار سال کفایت نمی کند چراکه بیش از ۵۰ درصد واحدهای صنعتی و تولیدی دچار تنش و رکود شدید اقتصادی هستند.

عین‌الله شریف پور در گفت‌و‌گو با خبرنگار اروم‌نیوز، با اشاره به تقسیم بودجه سال۹۷، اظهار داشت: عادلانه بودن، جامع بودن و شفاف بودن از شاخصه های بودجه در عرصه جهانی تعریف شده و در بودجه امسال طبق لایحه ارائه شده در برخی موارد با احکام دائمی و برنامه ششم مغایرت داشتند و در برخی مواقع ناعادلانه بود.

* در ناعادلانه بودن بودجه شکی وجود ندارد

وی، با بیان اینکه در ناعادلانه بودن بودجه شکی نیست گفت: بحث ناعادلانه بودن بودجه در این دولت خلاصه نمی شود و تمامی  دولت ها در بحث عدالت درتوزیع بودجه سوابق درخشانی ندارند.

نماینده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شورای اسلامی، گفت: نشانه های  مختلفی برای بی عدالتی  بودجه وجود دارد و لذا دولت های گذشته نیز به دولت فعلی رسیده و اگر دولت بخواهد در بودجه تفاوت ایجاد کند باید رویکرد خود را تغییر دهد.

شریف پور، در خصوص بودجه استانی اظهار داشت: در خصوص بودجه استانی باید به منابع درآمدی و منابعی که به منظور هزینه های یک ساله پیش بینی می شود توجه شود همچنین معمولا بودجه هارا بر اساس میزان تحقق سال قبل نوشته می شود.

وی با اشاره به اینکه بیشترین درصد بودجه به هزینه های جاری که  هیچ گونه بازدهی ندارد تعلق پیدا می کند عنوان کرد:  میزان بودجه های عمرانی در سال ۹۶بسیار کم بود اما با توجه به ایجاد تحرک نسبت به سال های گذشته بهتر بود.

* از شاخصه های مهم بودجه ۹۷ شفاف سازی آن است

نماینده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه منابع درآمد در کشور در دو زمینه خلاصه می شود تصریح کرد:این دو منبع درآمد همان درآمد های  ناشی از فروش نفت و دومی مالیات است.

* از فشار آوردن به مالیات دهندگان جلوگیری شود

شریف پور، ادامه داد: در خصوص مالیات انواع اقسام آن وجود دارد و همچنین نباید به مالیات دهنده فشار آورده شود و باید به دنبال فرار مالیاتی باشیم.

نماینده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شورای اسلامی با تأکید براینکه از تحمیل میزان در آمد های مالیاتی بر اقتصاد اسلامی پرهیز شود گفت: امروز بازار کسب و کار را با رکود مواجه نکنیم و پروژه هایی که در سطح استان بتوانند از بودجه برخوردار شود وجود ندارد مگر از محل صندوق توسعه ملی که قسمتی در استان درحال انجام است.

* بودجه با توجه به آمایش سرزمینی تصویب شود

شریف پور با بیان اینکه در تمامی زمینه ها دارای مشکل هستیم اذعان داشت: مهم ترین مسائل و مشکلات در بحث آب شرب و راه های ارتباطی است ولذا بودجه براین موارد  کمتر در نظر گرفته شده است و این درحالیست که بودجه باید براساس آمایش سرزمینی نوشته شود.

شریف پور، ادامه داد:  آمایش استانی نشان دهنده کمبود استان ها در زمینه های مختلف می شود و در بودجه به آمایش سرزمینی توجه نشده و لایحه دارای مشکل است.

وی با انتقاد از اینکه درآمد های نفتی به استان ما نمی رسد خاطرنشان کرد: ۳۳ درصد آن به صندوق توسعه ملی ۴/۵ درصد شرکت نفت و ۳درصد مناطق نفت خیز،گاز خیزو مناطق محروم رسیده می شود.

وی، تأکید کرد: در استان ردیفی به عنوان توازن وجود دارد که عدالت در برخورد جاری از منابع ملی رعایت نشده همچنین مابقی در قالب لایحه به وسیله دولت هزینه می شود.

* تحقق شعار سال ملموس نیست

نماینده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:تحقق شعار سال قابل لمس نیست چرا که بحث اشتغال دچار مشکل هستیم واحد های تولیدی با مشکل مهمی روبه رو هستند وشعار سال باید ارزیابی شود تا ببینیم چه میزان عملی شده است.

* اقتصاد مقاومتی یک پکیج نیست

شریف پور با بیان اینکه  اقتصاد مقاومتی یک پکیج نیست بلکه پا باوری مردم در مقابل تحریم های ظالمانه است، گفت: غیرمنصفانه است بگوییم اقدامی نشده چراکه اقداماتی انجام گرفته اما کفایت نمی کند و بحث شعار سال باید برای مردم ملموس باشد.

* نوسانات ارز کمرشکن اقتصاد است

وی، تأکید کرد: کارخانه های استان و واحد های تولیدی و صنعتی دچار تنش ها و نابسامانی های اقتصادی هستند و به عبارت دیگر بخواهیم به موضوع نگاه کنیم نوسانات ارز کمر واحدهای تولیدی را شکسته و امروز بیش از ۵۰ درصد واحدهای تولیدی یا فعال نیستند یا با درصد بسیار پایینی فعال هستند.

شریف پور، گفت:  با افزایش تولید، اشتغال نیز افزایش می یابد وبیکاری کاهش می یابد درنتیجه درآمدهای مردم بالارفته و به درآمد نسبی می رسیم چراکه جیب مردم امروز خالی است.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=279292

اخبار مرتبط

نظرات

یکشنبه, ۲۸ مرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
شنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه