پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

یادداشت؛

اینکه استاندارِ دیپلمات آذربایجان‌غربی میهمانان خارجی خود را، بدون توجه به شرایط اقتصادی و نیز نبود توجیه لازم، در یکی از رستوران‌های گرانبهای ارومیه میزبانی می‌کند، چه توجیهی می‌تواند داشته باشند؟!

به گزارش اروم‌نیوز، در جریان سفر روز سه‌شنبه استاندار اربیل عراق و هیات همراه به آذربایجان‌غربی، قرار بود این تیم به همراه جمعی از مدیران ارشد آذربایجان‌غربی ضمن بازدید از چند واحد تولیدی، ناهار را نیز در یکی از کارخانجات لبنی ارومیه صرف کنند.

ولی در اقدامی جالب توجه، تیم میزبان یعنی استاندار آذربایجان‌غربی و مسئولین همراهش، استاندار اربیل و همراهان را در یکی از رستوران‌های گرانبهای ارومیه میزبانی کردند.

البته شاید توجیه این اقدام هم تاخیر پیش‌آمده در ورود کاروان اقلیم باشد.

این اقدام نه‌چندان جالب تیم تشریفات یعنی پذیرایی در رستوران مجلل و گرانبها آن هم در این شرایط اقتصادی نامناسب، قطعا خروجی جالبی هم برای تیم دولت و بخش خصوصی استان نخواهد داشت.

جدای از علاقه خاص صاحب رستوران موصوف به میزبانی از مسافران ورودی از اقلیم کردستان(به دلیل هزینه بالای دریافتی از آن‌ها یا دلایل دیگر)، کاش متولیان هماهنگی این میهمانی‌ها به جای تفکر به حضور کاروان‌ها در رستوران‌های مجلل و گرانبها، اندکی هم به دنبال توجه دادن تیم‌های ورودی از دیگر کشورها برای بازدید از توانمندی های واقعی استان بودند.

اینکه تمام برنامه‌های پیش‌بینی شده برای بازدید از واحدهای فعال تولیدی لغو شده و تنها جایگزین آن نشست دورهمی مسئولین ۲ طرف باشد چه نتیجه‌ای برای اقتصاد فلج این استان خواهد داشت؟

قطعا استاندار آذربایجان‌غربی و متولیان هماهنگی چنین برنامه‌هایی بهتر از همه واقفند که این میزبانی‌ها و دورهمی‌های گران قیمت آن‌هم در این شرایط نامناسب اقتصادی، بایستی خروجی اثرگذار و مطلوبی بر اقتصاد استان داشته باشد.

قابل کتمان نیست که تاکنون با وجود سفرهای چندین باره نمایندگان شرکت‌ها و مقامات مختلف خارجی به آذربایجان‌غربی شاهد این اتفاق نبوده‌ایم.

شاید بتوان این‌گونه گفت؛ لغو بازدیدها، جلسات و دیگر برنامه‌های کاروان اقلیم کردستان عراق و تنزل تمام این برنامه‌ها به نشست مشترک و خودمانی تیم میهمان با استاندار آذربایجان‌غربی و چند مسئول دولتی تنها نتیجه قابل ذکر ناهارخوران باشکوه تیم اقلیم در آن رستوران گران قیمت شهر بود.

در کنار تمام این اتفاقات روز سه‌شنبه، جالب‌تر این بود که، بنا بر اعلام استانداری، سفر هیات اعزامی از اقلیم کردستان عراق یک روزه بود ولی در کمال تعجب روز چهارشنبه تصاویر و مطالب مربوط به حضور این تیم در کنار شهردار و مسئولین شهری ارومیه بودیم.

شاید تمام همّ و غمّ تیم تشریفات استانداری همان ناهار و دورهمی خودمانی بود که کاروان چندین نفره اقلیم را راهی کنند و مسئولین به همین اندازه رضایت داشتند که مهم‌ترین خروجی سفر یک تیم خارجی، همراه با چندین تن از فعالان اقتصادی آن اقلیم، مذاکره استانداران در خصوص آزادی ورزشکار محبوس ارومیه‌ای باشد!

باید این سوال را از مسئولین مرتبط پرسید که مذاکره برای آزادی یک ورزشکار محبوس در جریان سفری اقتصادی که قطعا می‌توانست خروجی های اقتصادی خوبی برای استان و منطقه داشته باشد، با چه توجیهی انجام می‌شود؟ آیا استاندارِ دیپلمات به این موضوع توجهی کرده یا تنها برای خالی نبودن عریضه چنین اقدامی را انجام داده است؟!

این موضوع را هم رسانه‌ها و هم خود مسئولین به خوبی می‌دانند که پیگیری وضعیت ورزشکار محبوس از سوی وزارت امور خارجه در حال انجام است و شاید تشکیل جلسه چند دقیقه‌ای توسط استاندار برای بررسی وضعیت وی اهمیت چندانی نداشته باشد چراکه تنها خروجی این جلسات دادن وعده برای انجام پیگیری‌های لازم از سوی مسئولین اقلیم است، ولی قطعا بازدید چند دقیقه‌ای تیم اقتصادی همراه استاندار اقلیم کردستان از یک واحد تولیدی می‌توانست توجه این فعالان را به زمینه‌های سرمایه‌گذاری در آذربایجان‌غربی جلب کند.

احتمالا مسئولین محترم به این مورد توجه نکرده‌اند یا نمی‌خواهند توجهی داشته باشند که آذربایجان‌غربی نیازمند تحرک اقتصادی و حضور سرمایه‌گذار خارجی است نه چشم انتظار ناهارخوران و دورهمی‌های خودمانی مسئولین که کل نتیجه آن خلاصه شده در پیام‌های تلگرامی و اخبار بی‌محتوای مسئول‌پسند می‌شود…

* سجاد امیرکردلر ـ مدیرمسئول و سردبیر

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=279214

اخبار مرتبط

نظرات

یکشنبه, ۲۸ مرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
شنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه