پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی:

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی از لحاظ تولید علوفه رتبه سوم کشوری را دارا بوده وحدود ۲۰ درصد مراتع از تولید و پوشش خوبی برخوردار هستند.

به گزارش اروم نیوز، میر صمد موسوی در نشست پیش از ظهر امروز با خبرنگاران اظهار داشت: یکی از سیاست‌های اصلی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری بحث فرهنگ‌سازی و اهمیت دادن منابع طبیعی است.

وی، افزود: بهره‌برداری از جنگل و مرتع مستقیماً ۲۵ درصد است و ۷۵ درصد آن به ارزش‌های زیست‌محیطی برمی‌گردد و ۴ الی ۸ برابر ارزش کمی علوفه و جنگل ارزش‌های زیست‌محیطی دارد.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی، بیان کرد: سطح منابع طبیعی آذربایجان غربی ۲ میلیون ۷۶۹ هزار هکتار بوده ۵۵۰ هزار هکتار جز مراتع درجه‌یک بوده و حدود ۲۱ درصد را شامل می‌شود.

وی، افزود: یک‌میلیون و ۷۲ هزار هکتار جز مراتع متوسط و حدود ۴۰ درصد بوده و ۸۶۳ هزار هکتار جز مراتع ضعیف حدود ۳۲ درصد را تشکیل می‌دهد و نیز ۱۸۶ هکتار تبدیل به بیابان شده است.

موسوی، تصریح کرد: آذربایجان غربی ازلحاظ تولید علوفه رتبه سوم کشوری را دارا بوده وحدود ۲۰ درصد مراتع از تولید و پوشش خوبی برخوردار هستند.

وی، افزود: بیشترین سطح بیابان در مناطق بورالان بوده چون این مناطق از شرایط خاصی برخوردار است و پست‌ترین مناطق آذربایجان غربی مناطق بورالان و چشمه ثریا است.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی، بیان کرد: شرایط طبیعی و عوامل انسانی باعث از بین رفتن مراتع در آذربایجان غربی است ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از شرایط بحرانی برخوردار است.

وی، افزود: از ۳۰ سال قبل مراتع شروع به از بین رفتن کرده‌اند و در کنار این موضوع بحث عوامل انسانی نیز دخیل بوده است و باعث تخریب منابع طبیعی شده است.

موسوی، تصریح کرد: از سال ۸۶ تا سال جاری ۱۹ هزار هکتار از مراتع آذربایجان غربی توسط سود جویان تخریب‌شده است که این میزان در ۱۱ سال حدود ۲۰ هکتار بوده است.

وی افزود: ۸۶۹ هکتار از مراتع آذربایجان غربی مراتع ضعیف هستند که این مراتع در سال‌های گذشته جز مراتع خوب استان به شمار می‌رفتند.

وی، خاطر نشان کرد: ۲ میلیون و ۶۱۹ هزار هکتار از مراتع آذربایجان غربی ممیزی شده است.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی، افزود: در آذربایجان غربی ۳ هزار و ۱۵۰ سامانه عرفی و ممیزی شده است و تعدادی از سامانه‌ها ییلاقی، قشلاقی و روستایی بوده و تعداد خانواری که امروز در بحث ممیزی مرتع مشخص‌شده است ۸۷۷ هزار و ۷۷۰ خانوار از این مراتع استفاده می‌کنند.

وی، اضافه کرد: تعداد خانواری که امروز در بحث ممیزی مرتع مشخص‌شده است ۸۷۷ هزار و ۷۷۰ خانوار از این مراتع استفاده می‌کنند و اندازه‌ی مجازی که تعیین‌شده حدود ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد دامی است ولی آماری که از ممیزی‌ها به‌دست‌آمده است ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد دامی بوده که از این مراتع استفاده می‌کنند.

موسوی، اظهار داشت: در مناطق بیابانی حدود ۱۳ هزار ۷۰۰ هکتار از سال ۹۲ تا سال جاری غرق‌شده است و در تولید نهال و بوته ۲۰۰ هزاراصله بوده است.

وی، ادامه داد: در طول این هفته ۵۰۰ هزار اصله نهال توزیع‌شده است و امسال این میزان اصله درخت در استان کاشته می‌شود.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی، خاطرنشان کرد: ۱۲۵۰ هکتار به فضای سبز استان اضافه خواهد شد و این درختان از نوع انواع گز، صنوبر، زبان‌گنجشک، افرا، بیدمشک، سرو، کاج بوده است.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=279252

اخبار مرتبط

نظرات

دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه