پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

گزارش؛

چندی پیش چغندرکاران ارومیه از عدم پرداخت مطالبات خود توسط کارخانه قند ارومیه خبر دادند که در همین راستا مدیرکل جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ۷۸ درصد مطالبات چغندرکاران ارومیه به صورت نقدی و شکر پرداخت شده است.

به گزارش اروم نیوز، بر اساس گفته‌های مدیرکل جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی، در سال‌جاری بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن چغندرقند در سطح این استان کشت شده که این میزان در ۳۰ هزار هکتار از اراضی پرورش یافته است.

این مسئول، همچنین از تحویل یک ‌میلیون و ۹۸۰ هزار تن چغندر به کارخانجات گفته و این‌طور بیان داشته که طبق تعهد و قول مساعد ۵ کارخانه قند فعال در سطح استان علاوه بر دریافت این میزان چغندرقند، مازاد تولید را نیز تا پایان دی‌ماه با افزایش ظرفیت و ساعات کاری دریافت خواهند کرد.

با این تعریف، کارخانجات صنایع تبدیلی چغندر قند در استان موظف به خرید محصولات کشاورزی چغندرکاران به مدت ۱۱۰ روز و به قیمت ۳ هزار و ۹۱ ریال هستند.

اما با تمام این ماجراها و میزان کشت چغندر کشاورزان پس از گذشت چندین ماه از برداشت وتحویل محصولات خود به کارخانجات همچنان موفق به دریافت مطالبات خود نشده اند و کشمکش های بین کشاورزان وکارخانجات قند ارومیه همچنان ادامه دارد درخصوص یکی از مطالبات کشاورزان از پایگاه خبری تحلیلی اروم نیوز مبنی بر عدم پرداخت مطالبات آنان و وجود برخی مشکلات جویای قضیه شدیم که شرح مطالبه مردمی و مدیر کل جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در پی آمده است:

«حسن» یکی از اهالی روستای علی بگلو از توابع نوشین شهر ارومیه است. او در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز می گوید: تنها از روستای علی بگلو ۴ هزار تن چغندر به کارخانه قند نوشین شهر داده شده اما هنوز خبری از پرداخت مطالبات چغندرکاران به گوش نمی رسد و زمانی که سراغ مطالبات خود را از مسئولان کارخانه مربوطه می گیریم تنها پاسخی که نصیبمان می شود قول پرداخت آن در شهریور ماه سال آینده است.

کشاورز همانگونه که از نامش معلوم است تنها منبع در آمد او کشت و برداشت محصولاتش است زمانی که وی تصمیم به کشت محصولی می گیرد تنها چیزی که به آن می اندیشد بدست آوردن سود از آن و گذراندن زندگی خود و خانواده اش است.

اما در این اواخر زمانی که کارخانه اقدام به پرداخت مطالبات چغندر کاران نکرد در قبال پرداخت مطالبات آنان پیشنهاد دادن شکر با ۲۰۰ تومان ضرر برای چغندرکاران بود.

* دریافت رشوه از چغندرکاران

انتقال چغندر از مزارع کشاورزی به کارخانه ها تنها با کامیون های ارسالی از سوی کارخانه قند صورت می گرفت که این کامیون با سوء استفاده از موقعیت اقدام به دریافت رشوه از باغداران می کردند و برای بردن هرتک چغندردر ابتدا ۲میلیون ریال در اواخر ۴میلیون ریال از کشاورزان در خواست می کردند در صورت مقاومت کشاورزان جهت عدم پرداخت مبلغ از انتقال محصولات آنان امتناع می کردند.

این کامیون داران در ابتدا از کشاورزان مبالغی را دریافت کرده و سپس کارخانه نیز به منظور پرداخت حق الزحمه کامیون داران مبالغی را از مطالبات چغندر کاران  کم می کند.

* افت بیش از انصاف کارخانه ضرر غیر قابل جبران برای کشاورزان

اگر از مرحله نقل و انتقال چغندر ها و سازش با کامیونداران بگذریم معضل بزرگتری در کارخانه در انتظارمان است  افت بیش از حد در وزن چغندر است و البته در وزن شیره ها نیز دست کاری شده و شیره سنجی ها به درستی انجام نمی گیرد و علاوه بر افت بر وزن چغندر ها شیره سنجی ها هم دیگر به خوبی صورت نمی گیرد و این همه افت و کم و کاستی ها مشکلات فراوانی را برای کشاورزان و چغندر کران رقم می زند و آنان را متضرر واقعی این موضوع می کند.

در همین راستا به سراغ مدیر کل جهاد کشاورزی آذربایجان غربی رفتیم تا جویای اتفاقات در این زمینه شویم:

اسمعیل کریم زاده در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز گفت: باتوجه به سیاست های ستاد احیای دریاچه ارومیه و حساسیت نسبت به افزایش سطح زیر کشت چغندر قند میزان سطح  در سال آینده ۲۳ هزار هکتار خواهد بود.

وی با بیان اینکه سطح برنامه ابلاغی نسبت به سال گذشته تغییری نداشته خاطر نشان کرد: اما باتوجه به سطح واقعی کشت که در سال گذشته ۳۶ هزار هکتار بود ۳۷ درصد کاهش داشته است.

مدیر کل جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه تاکنون ۲ میلیون و ۲۳۳ هزار تن محصول چغندر از چغندرکاران خریداری شده ادامه داد: ارزش این میزان چغندر ۷۲۸ میلیون تومان برآورد شده است.

کریم زاده گفت: مقدار ۶۶ هزار و ۹۴۳ تن چغندرقند فقط از ارومیه و توسط کارخانه قند ارومیه خریداری شده و تاکنون ۹۰ درصد بها نیز پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه اواخر ماه گذشته حدود ۶۷ دردصد مطالبات چغندر کاران پرداخت شده اظهارداشت: این پرداخت به صورت نقدی یا تحویل شکر بوده است که براساس آمار اعلامی کارخانه قند ارومیه از کل ۱۷۵ میلیارد تومان بهای خرید، مبلغ ۱۳۳ میلیارد تومان به صورت نقدی یا شکر پرداخت شده است.

مدیرکل جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، تصریح کرد: می توان گفت ۷۸ درصد مطالبات چغندرکاران ارومیه پرداخت شده و وضعیت این کارخانه نسبت به کارخانه های دیگر استان مطلوب است.

کریم زاده، علت افت بیش از حد چغندر در کارخانه را تحویل محصول با خاک اعلام کرد و گفت: افت به صورت جزئی افزایش داشته و عدم امکان فروش شکر تولیدی در بازار به قیمت مصوب توسط کارخانجات،عدم پرداخت و یا تاخیر در پرداخت یارانه سال های پیش به کارخانه از علل پرداخت نشدن مطالبات چغندر کاران است.

حال آن که امسال آذربایجان غربی دچار مشکلات متعددی در زمینه کشاورزی بوده از ابتدای سال زراعی از میوه های تابستانی تاکنون کشاورزان درگیر این مشکلات هستند و امید داریم با تدابیر مسئولان در زمینه ها کشاورزی مشکلات کشاورزان و چغندرکاران حل شده و زحمات یک ساله آنان بی نتیجه نماند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=279126

اخبار مرتبط

نظرات

یکشنبه, ۲۸ مرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
شنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه