پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی:

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: در حال حاضر ۳۸ گونه جانوری در سطح استان در معرق انقراض قرار دارند.

به گزارش اروم‌نیوز، پرویز آراسته صبح امروز در نشست خبری اعلام برنامه‌های هفته حفاظت محیط زیست، اظهار داشت: با توجه به تنوع زیستی در آذربایجان‌غربی باید به‌دنبال حفاظت از این گونه‌های زیستی و نیز انتقال فرهنگ حفاظت از آن‌ها به نسل‌های بعد باشیم.

وی، افزود: در سال‌جاری به مناسبت روز جهانی محیط زیست با شعار «به همه بفهمانیم حیات وحش در کنار ما هستند» به دنبال فرهنگسازی در این راستا و نیز انتقال فرهنگ صحیح حفاظت از محیط زیست هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی، عنوان کرد: آگاهی بخشی و آموزش مردم جزو الزامات در دنیای حیات وحش است که ما نیز در این راستا حرکت می‌کنیم.

وی، وجود ۴۲۴ گونه جانوری در سطح آذربایجان‌غربی را فرصتی برای ترویج فرهنگ مراقبت از حیوانات دانست و گفت: از این میان ۳۸ گونه در معرض انقراض قرار دارند که در تلاش هستیم تا نسبت به خارج کردن سالانه یک مورد از این جانوران از لیست قرمز اقدام کنیم.

آراسته، اجرای برنامه سرشماری پرندگان در سراسر استان را لازمه حفاظت از این گونه‌های جانوری برشمرد و ابراز داشت: این اقدام در بیش از ۴۰ نقطه استان آغاز شده و در حال انجام سرشماری هستیم.

وی، ادامه داد: دومین برنامه سرشماری مربوط به پستانداران شاخص در سطح استان و پس از آن نیز سرشماری گونه‌های جانوری خرس قهوه‌ای، پرنده غاز پیشانی سفید کوچک، گوزن زرد اجرا می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی، در خصوص آگاهسازی مردم در خصوص اهمیت میحط زیست و گونه‌های جانوری، خاطرنشان کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی و محلی برای افزایش آگاهی و حفاظت از گونه‌های حیات وحش جزو اصلی‌ترین اقداماتی است که برای افزایش اطلاعات عمومی در خصوص حفاظت از محیط زیست انجام می‌شود.

وی، در مورد دیگر برنامه‌های در دست اجرای اداره کل در راستای حفاظت از محیط زیست و گونه‌های جانوری، گفت: اجرای پروژه آبرسانی به جزیره اشک از بندر رشکان به جزیره اشک به طول ۱۹ کیلومتر در بستر دریاچه ارومیه، بررسی و پایش ایستگاه‌ها از لحاظ وجود آنفولانزای مرغی، اعزام کارشناسان به همایش بین المللی حفاظت از پلنگ از مهم‌ترین اقدامات در این راستا بوده است.

آراسته، با اشاره به برداشت نمک از دریاچه ارومیه، تصریح کرد: تنها ۳ تعاونی مجوز برداشت نمک دارند و طی ۲ ماه و در قطعات ۲۰ هکتاری مشغول برداشت هستند.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=279103

اخبار مرتبط

نظرات

جمعه, ۲۶ مرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

پنج شنبه, ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه