پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

گزارش؛

فروشندگان و مسئولین مرتبط با صنف پوشاک فروشی معتقدند واردات چمدانی البسه کمرشکن تولید داخلی بوده و باید نظارت بیشتری در این زمینه انجام شود.

به گزارش اروم نیوز، در ماه‌های پایانی سال مردم به تکاپو افتاده و افزایش تقاضا موجب افزایش رونق در بازار می‌شود.

یکی از اقلامی که بازار آن در آستانه عید داغ می‌شود، بازار پوشاک و کیف و کفش است چراکه هرکس بسته به بودجه خود سعی می‌کند در روزهای آغاز سال نو، رخت نو بر تن خود و خانواده‌اش کند.

خبرنگار اروم نیوز با حضور در بازار سنتی ارومیه و گشتی در میان فعالان راسته لباس فروشان پیگیر وضعیت بازار و مشکلات این صنف شده است.

* بازار پوشاک در دست واردکنندگان

یک فروشنده پوشاک در همین رابطه با تاکید بر اینکه بازار مصرف پوشاک نگاهش به آن طرف آب است، می گوید: سال ها در این شغل مشغول به کار هستم اما تاکنون شاهد شرایط این چنینی نبودم. رکود بازار اعتراض همگان را درآورده، دخل و خرج دیگر باهم نمی خواند و مشکلات تمامی ندارد.

وی، این چنین بیان می کند که به طور کلی بازار پوشاک ایران در دست واردکنندگان است و تنها بخش اندکی از نیاز جامعه به پوشاک، توسط کارگاه‌های کوچک و متوسط تامین می‌شود.

این فروشنده، عدم حمایت از تولیدکنندگان و هزینه بالای تولید راعامل اصلی در بحث نضعیف تولید ملی می داند و می افزاید: همین عامل موجب به وجود آمدن رکود جدی در صنف پوشاک شده به گونه‌ای که برخی از تولید کنندگان و فروشندگان اقدام به تغییر شغل می‌کنند.

وی، ورود پوشاک خارجی به داخل کشور با ترفندهای گوناگون را تیر خلاصی بر قلب پوشاک داخلی دانسته و می افزاید: صنف پوشاک مانند بسیاری از صنوف و صنایع گوناگون از مزیت اشتغال زایی برخوردار است، از این رو دولت باید نگاه حمایتی خود را از این صنف دریغ نکند تا بتواند با تقویت تولید ملی زمینه اشتغالزایی در این حوزه را فراهم کند و موجب تحقق سیاست‌های اقتصادی مقاومتی در حوزه تولید و اشتغال باشیم.

* ضرر کالای وارداتی غیر قابل جبران است

یک فروشنده دیگر که مغازه فروش پوشاک مردانه دارد، می گوید: گرچه با نظارت های بیشتر بر مرزهای استان کمی از قاچاق کالا کاهش یافته اما با توجه به اینکه مرز سرو و مرز رازی مستقیما با کشور همسایه ارتباط دارند شاهد واردات بیش از حد کالاهای وارداتی به صورت عمده و چمدانی هستیم.

وی، ادامه می دهد: تولیدکننده‌ای را سراغ دارم که در آستانه ورشکستگی بود، اما با پذیرش قانونی نمایندگی یک تولید کننده خارجی اقدام به تولید کالایی می‌کند که مواد اولیه آن در قالب پوشاک نیم دوخته یا برش خورده تامین و پس از تولید کامل عرضه می‌شود که این اقدامات که حتی بعضا از طریق اعطای تسهیلات دولتی صورت می‌گیرد، تهدید جدی برای تضعیف تولید پوشاک داخلی است.

* مشتری مداری اولویت فروشندگان باشد

در همین راستا، رئیس اتحادیه پوشاک ارومیه در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، گفت: هیچ فروشنده ای حق گران فروشی را ندارد و به طور مداوم نظارت ها به بازار صورت می پذیرد. البته هیچ فروشنده ای حق فریب اذهان عمومی به روش های مختلف را هم ندارد.

وی، تاکید کرد: باید پوشاک داخلی استان های دیگر با ۲۱٫۵ درصد افزایش قیمت و پوشاک تولید استانی با ۲۰ درصد افزایش قیمت به فروش برسد چراکه هم از سوی بازرسی اتاق اصناف و هم اتحادیه پوشاک برخورد جدی با گرانفروشان صورت خواهد گرفت.

وی، بازار شب عید را فرصت مناسبی برای فروشندگان در راستای جذب مشتری اعلام کرد و گفت: بیش از ۸ ماه است که اصناف در شرایط نامساعد به سر می برند. حال شاید بتوانند با استفاده از بازار شب عید فرصتی برای خود ایجاد کنند.

* بازرسی های مداوم و مستمر بر بازار فروش

حسینی، با تاکید بر اینکه بازرسی بازار شب عید بر عهده بازرسی اتاق اصناف است، ادامه داد: با توجه به اینکه این بازرسی ها به طور مستمر صورت می پذیرد اما از ۱۵ اسفند به مدت ۱۵ روز این بازرسی ها در ۲ شیفت کاری و مداوم انجام خواهد شد.

رئیس اتحادیه پوشاک ارومیه، در خصوص اهم مشکلات بازار پوشاک، خاطرنشان کرد: بازار امسال از جمله راکدترین بازار ها به شمار می آید. در سال های گذشته بیشتر تولیدات داخلی به فروش می رفت اما این روزها مدگرایی مردم در خصوص سفر به ترکیه و خرید از این کشور مشکلات متعددی برای اصناف به وجود آورده است.

* واردات چمدانی، کمر شکن اقتصاد داخلی

وی، عنوان کرد: همه تولیدات خارجی است و تنها دوخت در ایران زده می شود اما همین دوخت هم در استان استقبال کننده ندارد و بازار ترکیه بازار تولید کنندگان و فروشندگان را گرفته است.

حسینی، تاکید کرد: تولیدکنندگان داخلی از ظرفیت بالایی برای تولید کالایی به مراتب کیفی تر از آنچه هم اکنون تولید می‌شود برخوردار هستند، اما در حال حاضر به دلیل مشکلاتی که وجود دارد حتی توان رقابت را نیز ندارند.

* عیدی به نام ایرانی ها،به کام خارجی ها

رئیس اتحادیه پوشاک ارومیه، عنوان کرد: عید و زمینه های فروش آن در ایران به قدری بسیار است که دیگر این بازار از دست تولید کنندگان داخلی خارج شده و واردکنندگان به خصوص تولیدکنندگان کشورهای چین و ترکیه بازار بکر نوروزی را در اختیار دارند.

وی، تاکید کرد: می توان به صراحت گفت که بازارهای عید ایران تبدیل به محافل سود بری خارجی ها شده و تفاوتی به حال تولیدکنندگان داخلی و فروشندگان ندارد.

حسینی، با تأکید بر اینکه رکود باید به هر قیمتی که شده بشکند، خاطرنشان کرد: تا زمانی که رکود برقرار باشد هیچ اقدامی نتیجه نخواهد داشت چراکه وجود رکود انگیزه فعالیت‌های اقتصادی را از افراد می گیرد.

* با حراجی های بدون مجوز و گرانفروشان برخورد می شود

مدیر بازرسی اصناف آذربایجان غربی هم در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با بیان اینکه بازرسی ها در این واحد به صورت مستمر در کلیه زمینه ها انجام می شود، گفت: شکایات مختلفی هم از سوی سامانه ۱۲۴ و هم به صورت حضوری دریافت می شود که در اسرع وقت به آن رسیدگی می شود.

کرمعلی حق دوست، افزود: در سطح استان درصدهای سود باید به درستی تنظیم شود که ۲۰ درصد مربوط به سود کالا و ۱٫۵ درصد مربوط به هزینه حمل می باشد. این سود باید به درستی اعمال شود چراکه در صورت مشاهده مغایرت در این زمینه با متخلفان برخورد خواهد شد.

وی، تاکید کرد: با حراجی های بدون مجوز برخورد می شود و حق حراج کردن کالاهای خود بدون اخذ مجوز از سوی اتاق اصناف را ندارند.

مدیر بازرسی اصناف آذربایجان غربی، در پایان خاطرنشان کرد: مردم در صورت داشتن شکایت می توانند از طریق سامانه ۱۲۴ یا حضور در دفتر اصناف در خیابان باکری ارومیه شکایات خود را اعلام کنند.

با توجه به گزارش های فوق و گزارش هایی که قبلا در این راستا تهیه و منتشر شده، امید داریم در ایام مختلف سال به خصوص ایام شب عید نظارت ها بر بازار پوشاک به خوبی انجام شود که علاوه بر فروشندگان مردم نیز در خریدهای خود متضرر نباشند.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=278890

اخبار مرتبط

نظرات

سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه