∴ آذربایجان‌غربی در مبحث مصرف دارو جایگاه مناسبی دارد/ بیماری‌های جدید دلیل افزایش مصرف داروها است

مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان غربی گفت: به وجود آمدن بیماری‌های جدید مهم‌ترین علت افزایش مصرف دارو بوده و نقش معاونت غذا و دارو تأمین، تولید، توزیع و مدیریت داروی موردنیاز مردم نیاز مردم و فرهنگ‌سازی درزمینهٔ پیشگیری از مصرف خودسرانه دارو در بین مردم و تجویز منطقی دارو در بین گروه پزشکی است.

لیلا صدیق راد در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز،با اشاره به مصرف منطقی دارو اظهار داشت: تدوین پروتکل‌های دارویی برای کادر درمان تأثیر زیادی در کاهش هزینه و نیز تجویز منطقی دارو می‌گذارد.

وی، افزود: در سال‌های اخیر با تدوین پروتکل‌های دارویی توسط گروه متخصصین فارماکولوژی وبالینی برای داروهای پرمصرف شاهد کاهش چشم‌گیر هزینه‌های دارویی و نیز تجویز اصولی و منطقی دارو هستیم.

مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان غربی، در خصوص مصرف غیرمنطقی دارو گفت: عدم آگاهی مردم و عدم مراجعه به پزشک و نیز مصرف خودسرانه دارو از دلایل مصرف غیرمجاز دارو می‌باشد که ازاین‌رو افزایش آگاهی شهروندان مهم‌ترین چالش پیش روی معاونت غذا و دارو می‌باشد.

وی، با اشاره به مهم‌ترین علت افزایش مصرف دار گفت: به وجود آمدن بیماری‌های جدید مهم‌ترین علت افزایش مصرف دارو بوده و نقش معاونت غذا و دارو تأمین، تولید، توزیع و مدیریت داروی موردنیاز مردم نیاز مردم و فرهنگ‌سازی درزمینهٔ پیشگیری از مصرف خودسرانه دارو در بین مردم و تجویز منطقی دارو در بین گروه پزشکی است.

صدیق راد، در خصوص مصرف سالانه دارو در استان بیان کرد: آمار کلی در دست نیست ولی به لحاظ اعلام بیمه میانگین اقلام نسخه‌ای ۱۰/۳ در سال ۹۵ بوده است.

وی، افزود: مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها باعث به وجود آمدن میکروب‌های مقاوم به دارو در بدن فرد می‌شود مصرف داروهای کورتون نیز می‌تواند عوارض قلبی و عروقی، پوکی استخوان و تضعیف سیستم ایمنی شود.

مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان غربی، خاطرنشان کرد: در سال گذشته میزان مصرف دارو در آذربایجان غربی ۳ میلیون و ۷۲۳ هزار و ۸۷۸ مورد بوده است و به‌طورکلی استان آذربایجان غربی نسبت به آمار کشور مصرف دارو در موقعیت مناسب است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=278838

∴ دیدگاه کاربران
∴ اخبار شهرستانها
∴ تبلیغات