اندازه فونت : +
امیرکردلر
یادداشت؛

عوام‌فریبی نمایندگان و تذکری که جای تفکر دارد…

تذکر نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی نسبت به رفتارهای پوپولیستی و عوام‌فریبانه نمایندگان مجلس و دوری آن‌ها از انجام وظایف قانونی‌شان و ایراد سخنان عدالت‌خواهانه وی تلنگری برای توجه بیش از پیش مردم به موضوع انتخاب اصلح است.

به گزارش اروم‌نیوز، نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ارومیه، ضمن تاکید بر لزوم توجه نمایندگان به امر قانون‌گذاری که وظیفه اصلی آن‌ها در قوه مقننه است، گفت: اینکه نماینده مجلس وقت خود را صرف حضور در مجالس ترحیم و تسلیت به خانواده متوفیان کند درست نیست. وظیفه اصلی نماینده قانون‌گذاری است نه تسلیت به خانواده متوفیان!

این سخنان حجت‌الاسلام قریشی به‌عنوان بالاترین فرد حاکمیتی در استان و رئیس شورای فرهنگ عمومی آذربایجان‌غربی، زمانی مورد اقبال قرار می‌گیرد که اندکی عمیق‌تر و بهتر به موضوع نگاه کرده و دلایل رفتار نمایندگان را بیشتر و بهتر واکاوی کنیم.

مقدّم بر تمام شرایط، این تذکر باید مورد توجه آن دسته از نمایندگانی قرار گیرد که انجام رفتارهای پوپولیستی را مقدّم بر انجام وظایف قانونی خود دانسته و تمام همّ و غمّ خود را صرف حضور در مجالس و محافل  می‌کنند و به زعم خود سبد آرای دوره بعدی را غنی می‌سازند.

حضور در مجالس عزا و عروسی و نیز چاپ و نصب بنر تسلیت در داخل و مقابل مساجد تنها گوشه‌ای از رفتارهای پوپولیستی و مردم‌فریب است که در جهت ابقای افراد در منصب نمایندگی و جلب توجه مردم به حضور آن ها در شرایط مختلف انجام می‌شود.

شاید اصلی‌ترین دلیل اظهارات نماینده ولی‌فقیه نیز همین مورد باشد که محوریت فعالیت روزمره نمایندگان به چیزی غیر از وظیفه ذاتی‌شان تبدیل شده و «فرصت‌طلبی برای ابقای خود در مناصب» بر «فرصت‌سازی برای حل مشکلات مردم» ارجحیت یافته است.

به طور قطع، عمل و توجه به این اظهارات عدالت‌خواهانه نماینده ولی‌فقیه در استان می‌تواند در کنار بهبود رفتار نمایندگان مجلس در مقوله برخورد جدی با معضلات اجتماعی و دیگر زمینه‌ها، آگاهی عوام نسبت به وظیفه اصلی نمایندگان و نیز بالا رفتن توجه مردم در انتخاب افراد اصلح برای حضور در قوه مقننه را نیز به همراه داشته باشد.

آنچه مهم به نظر می‌رسد، این است که مردم باید در برابر اقدامات پوپولیستی عده‌ای عوام‌فریب که تنها با هدف بالا بردن میزان آرای خود در دوره‌های بعدی اقداماتی نظیر نمونه‌های ذکرشده را انجام می‌دهند ایستادگی کرده و دیگر اجازه غلبه احساسات بر عقلانیت را ندهند

«غلبه احساسات بر عقلانیت» امری است که در ادوار مختلف تاریخ انتخابات کشورمان؛ چه انتخابات مجلس، چه شوراهای اسلامی شهر و چه دیگر زمینه‌ها، اجازه انتخاب صحیح و اصلح را به مردم نداده و نتیجه‌اش همین عقب‌افتادگی و پایین بودن سطح عدالت اجتماعی است.

حال باید منتظر بمانیم و ببینیم این نمایندگان ولایتمدارِ غیرتمندِ مردمی تا چه اندازه سخنان نماینده ‌ولی‌فقیه را گوش داده و حداقل اندکی به سمت انجام وظایف اصلی نمایندگیِ واقعی پیش می‌روند؟!

* سجاد امیرکردلر ـ مدیرمسئول و سردبیر

انتهای پیام/