پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان غربی:

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر به طور متوسط روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب گاز در استان مصرف می شود و این میزان متناسب با سال گذشته علیرغم افزایش تعداد مشترکین ۱۳ درصد کاهش داشته است.

به گزارش اروم نیوز، گازرسانی به روستاها با هدف محرومیت‌زدایی، افزایش رفاه عمومی، جلوگیری از مهاجرت به شهرها و اشتغال‌زایی در دستور کار مسئولین این امر قرار گرفته و تاکنون شاهد ثبت دستاوردهای بزرگی در این زمینه بوده ایم ودر این مسیر، گازرسانی به روستاهای آذربایجان غربی نیز در دستور کار شرکت گاز این استان قرار گرفت است و در این بین باید نکاتی را در مصرف گاز رعایت کنیم.

به همین بهانه در زمینه مصرف گاز با «علیرضا شیخی» مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان غربی به گفت و گو نشستیم که شرح آن در پی می آید:

* روزانه به طور میانگین چه میزان گاز در استان مصرف می شود و نسبت به سال گذشته چه تغییری دارد؟

در حال حاضر به طور متوسط روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب گاز در استان مصرف می شود و این میزان متناسب با سال گذشته علیرغم افزایش تعداد مشترکین ۱۳ درصد کاهش داشته که به علت افزایش دمای عمومی استان در زمان متناظر با سال گذشته و صرفه جویی مشترکین در بخش خانگی می باشد.

* در زمان اوج مصرف گاز چه میزان گاز مصرف می شود و این میزان نسبت به سال گذشته چگونه است؟ میزان مصرف به تفکیک خانگی در بخش نیروگاهی و ایستگاه های CNG را بفرماید؟

پیک مصرف اتفاق افتاده در سالجاری ۳۲ میلیون متر مکعب در روز ثبت شده که نسبت به میزان پیک مصرف سال گذشته ۱۴ درصد کاهش داشته. طی نه ماهه سال جاری از مجموع ۳ میلیون و ۷۲ متر مکعب کل گاز تحویلی به مشترکین مقدار یک میلیون و ۴۲۶ میلیون متر مکعب در بخش خانگی و تجاری، یک میلیون متر مکعب در بخش نیروگاه ها و ۲۵۰ میلیون متر مکعب نیز در بخش گاز طبیعی CNG تحویل مشترکین محترم شده است.

* برای جلوگیری از کاهش فشار گاز و با قطعی و مشکل در شبکه گازرسانی چه اقدامی صورت می پذیرد؟

در کاهش فشار گاز عوامل زیادی تاثیر دارند که اقداماتی با توجه به نوع علت جهت جلوگیری از کاهش فشار وقطعی گاز انجام می پذیرد.

مصرف بیش از اندازه با توجه به گستردگی سرما در سطح کشور و استان باعث کاهش فشار در استان شده در این حالت از دیسپچیک تبریز و تهران درخواست افزایش فشار می شود.

در انجام مدیریت مصرف در این حالت اقدام به قطع گاز کارخانه های بزرگ با مصارف زیاد می شود و سپس در صورت عدم کفایت صنایع با توجه به اولویت بندهای انجام شده قطع گاز صورت پذیرفته و با سوخت دوم مایع ادامه کار داده می شود.

دقت در عملیات اجرا و تزریق گاز به منظور پیشگیری از ورود اجرام خارجی به لوله ها جهت جلوگیری از انسداد مسیر و جلوگیری از قعی گاز است.

* در سال جاری چه میزان شبکه گازرسانی در استان اجرا شده و ضریب نفوذ گاز طبیعی در بین خانوار روستایی به چند درصد رسیده است؟ و هم اکنون چه تعداد از نعمت گاز بهره مند هستند؟

در سال ۹۶ حدود یک هزار و ۳۸۱ کیلومتر شبکه گازرسانی در استان اجرا شده و ضریب نفوذ گاز طبیعی در بین خانوارهای روستایی ۵۰ درصد بوده و ۶۷۸ روستا نیز گاز دار شده اند.

۱۵۰ هزار و ۷۴۵  واحد از نعمت گاز برخوردار بوده و ۱۴۸ هزار و ۴۹۲ مشترک تاکنون از مزایای گاز برخوردار شده اند.

* چند خانوار در سطح استان به عنوان مشترک گاز هستند؟

۹۳۵ هزار و ۳۵۶ خانوار در سطح آذربایجان غربی به عنوان مشترک گاز از این نعمت بهره مند هستند.

* مردم در فصل زمستان برای استفاده از وسایل گرمایشی گازی چه نکاتی را باید رعایت کنند؟

هر وسیله گاز سوز به یک دودکش مستقل و جداگانه نیاز دارد و نصب بخاری های بدون دودکش در فضاهای محدود مطلقا ممنوع است.

توصیه ما به مردم این است که هرگز در مکان هایی که بخاری گازی بدون دودکش نصب شده نخوابند. شیلنک مورد استفاده در انواع بخاری نیز نباید از ۱۲۰ سانتی متر بیشتر باشد.

همچنین تا حد امکان از جابجایی مکرر بخاری خودداری کرده و پیوسته مراقب اشیاء قابل احتراق اطراف باشند و از خشک کردن البسه در روی بخاری یا نزدیک آن جدا خودداری کنند.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=278190

اخبار مرتبط

نظرات

یکشنبه, ۲۸ مرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
شنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه