پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

با حضور معاون وزیر؛

همزمان با ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی و با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی، چند طرح در بخش آب و خاک، طیور و سایر بخش‌های مرتبط با جهاد کشاورزی در سطح آذربایجان‌غربی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

به گزارش اروم‌نیوز، افتتاح همزمان ۵۳۸ پروژه مدیریت آب و خاک در ۹ شهرستان و با اعتباری بالغ بر ۱۴۷ میلیارد ریال نخستین طرحی بود که «حسن رکنی» و مسئولین استانی روبان آن را برش دادند.

افتتاح این طرح‌ها برای ۹۷۲ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

در ادامه این برنامه‌ها، چند طرح در بخش دام و طیور نیز به صورت همزمان مورد افتتاح قرار گرفتند.

اعتبار هزینه‌شده برای این طرح‌ها ۷۰ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی آن‌ها نیز ۲۵ نفر بود.

اصلی‌ترین واحد این بخش، کارخانه تولید دام در بخش طیور اجداد بود که با حضور معاون وزیر، معاون استاندار آذربایجان‌غربی و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی افتتاح شد.

در مراسم افتتاح این واحدها، معاون تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی در سخنانی با اشاره به صدور ۸۰۴ هزار تن لبنیات در سال‌جاری به خارج از کشور، اظهار داشت: تمرکز روی زنجیره تولید موجب افزایش بهره وری و کاهش هزینه های تولید می شود که در دستور کار ما قرار دارد.

وی، با اشاره به اینکه در زمان حاضر دو میلیون و ۵۰۰ هزارتن تولیدات کشور فقط در بخش مرغ گوشتی است، اضافه کرد: سرانه تولید و مصرف ما در این بخش ۲۸ کیلوگرم است.

رکنی، با بیان اینکه سال ۹۲ تعداد جوجه ریزی در کشور بدون زنجیره تولید ۹۵ درصد بود، افزود: در حال حاضر ۱۵ درصد تولید امروز در زنجیره تولید صورت می گیرد.

وی، با تاکید بر اینکه به لحاظ میزان تولید شرایط خوبی داریم افزود: هم اکنون متوسط قیمت جهانی گوشت مرغ بین دو تا دو دهم دلار است اگر بتوانیم حضور خود در بازارهای جهانی را پررنگ تر کنیم از ۱۰ میلیون تن گوشت مرغ جهان می توانیم  سهم خوبی داشته باشیم.

معاون تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی، اضافه کرد: در دو الی سه دهه گذشته جزو واردکننده های بخش لبنیات بودیم، امسال میزان تولید این بخش ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزارتن بیشتر است.

رکنی، با اعلام اینکه امسال ۸۰۴ هزار تن لبنیات به خارج از کشور صادر شده است گفت: سال ۹۲ میزان واردات مرغ ۱۵ هزارتن در بخش مرغ و تخم صادرات داشته ایم و زیرساخت های لازم برای افزایش صادرات داریم.

برنامه بعدی معاون وزیر و هیات همراه، بهره‌برداری از نخستین واحد تولید پودر عسل در کشور بود.

این واحد با سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیارد ریالی راه‌اندازی شده است.

افتتاح واحد مرغداری ۳۰ هزار قطعه گوشتی تمام اتوماتیک آخرین برنامه‌ای بود که با حضور معاون وزیر و مسئولین استانی و شهرستانی افتتاح شد.

این واحد تولیدی در زمینی به مساحت ۷ هزار متر مربع و با سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد ریالی برای ۴۵ نفر اشتغال‌زایی ایجاد کرده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=277898

اخبار مرتبط

نظرات

جمعه, ۲۶ مرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

پنج شنبه, ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه