پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

رئیس نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی آذربایجان غربی:

رئیس نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی آذربایجان غربی گفت: رقیب اصلی ما در بخش گلخانه ای کشور ترکیه است که حدود ۵۰ هکتار گلخانه دارد.

به گزارش اروم نیوز، امین آقایی در سمپوزیوم گلخانه و کشت نشاء اظهار داشت: دانش یک نهاده باارزش همچون نهاده های سم، کود، ماشین آلات قابل خرید و فروش و دارای ارزش باشد تا اشخاصی بتوانند این نهاده ها را از دنیا بگیرند و به اشخاصی که طالب آن هستند بفروشند و این یک وظیفه و یک رسالت است.

وی، افزود: مشاورانی را باید تربیت کنیم که چراغ راه سرمایه گذاری باشند و ضعف بزرگی که در افراد است خالی کردن عرصه است امروزه کسانی میداندار گلخانه ها هستند که تخصص کافی ندارند.

رئیس نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی، بیان کرد: ۲۲۰ هزار نفر در سطح کشور و ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر در سطح استان کارشناس وجود دارد.

وی، افزود: رقیب اصلی ما در بخش گلخانه ای کشور ترکیه بوده است که حدود ۵۰ هکتار گلخانه دارد و رقیب اصلی ایران به شمار می رود.

وی، ادامه داد: اگر بخواهیم در بخش گلخانه ای رقابت داشته باشیم باید از میانبرها به اهداف خود برسیم و با این میانبرها به دستاوردهای دنیا و کشورهای دیگر را در اختیار گلخانه های خود قرار دهیم و مسیر پیشرفت را با سرعت طی کنیم.

آقایی، اضافه کرد: به لحاظ وجود شرایط خاص و مناسب نبودن شرایط مالی فارغ التحصیلان آنان نتوانسته اند وضعیت را ادامه دهند، نهایتا با اصلاحیه های صورت گرفته شهرک های کشاورزی که ایجاد شده که در حال واگذاری به بخش خصوصی است و به زودی گلخانه ها وارد چرخه تولید می شود.

وی، افزود: گلخانه های دیگر با استاندارد های بالای ۳ هزار متر مربع بوده که در آذربایجان غربی در سطح ۳۵ هکتار قابل بهره برداری است.

رئیس نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی، گفت: از زمانی که نظام مهندسی متولی صدور پروانه ها و مجوز ها شده است حدود ۲۱۵ موافقت اصولی صادر شده، همچنین ۹۰ پروانه تاسیس و ۱۱۴ پروانه بهره برداری تا به امروز صادر شده است.

وی، ادامه داد: اگر درآینده گلخانه ها و گلخانه های کوچک مقیاس به مرحله تولید برسند شاهد تحولی در عرصه گلخانه های استان خواهیم بود.

آقایی، تصریح کرد: گلخانه های کوچک مقیاس برای حفظ اشتغال و تامین معیشت و تامین نیازهای محلی توسعه پیدا می کند و نیزگلخانه های بزرگ مقیاس با اهداف صادراتی برنامه ریزی می شود.

وی، افزود: در گلخانه های آذربایجان غربی خوشبختانه انواع محصولات تولید می شود از جمله این محصولات می توان به سبزی و صیفی جات، کوجه، فلفل، بادمجان، نهال، گیاهان زینتی و دارویی اشاره کرد و حتی در بعضی از شهرستان ها درختان هسته دار هم در گلخانه کشت می شود.

رئیس نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی، تصریح کرد: کشور ما در حوزه زیست محیطی با مشکللات و مخاطراتی مواجه است وبزرگترین مشکلات زیست محیطی خشک شدن تالاب ها و دریاچه ارومیه است.

وی، افزود: تغییرات اقلیمی، خشکسالی، گرم شدن دمای هوا، ریزگردها و کاهش بارندگی و افت سفره های زیرزمینی و فرسایش خاک و خطرات که از حوادث طبیعی همچون سرما زدگی مواجه هستیم و انتظار می رود که به این مشکلات راه حلی پیدا شود.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=277888

اخبار مرتبط

نظرات

جمعه, ۲۶ مرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

پنج شنبه, ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه