پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

گزارش؛

کشاورزی آذربایجان غربی با شرایط فعلی واحد های صنعتی پایه های اقتصادی استان محسوب می شود و بی شک از بین رفتن آن خسارات جبران ناپذیری را متحمل نه تنها کشاورزان بلکه بسیاری از مردم و واحد های صنعتی خواهد کرد.

به گزارش اروم نیوز؛ آذربایجان غربی با دارا بودن ۵۳۰ هزار و ۸۸ هکتار باغات بارور در سطح کشور و تولید بیش از یک میلیون و ۳۰۰هزار تن سیب و رتبه اول این محصول را به خود اختصاص داده است اما نه تنها در سال های اخیر این صنعت و اقتصاد سودی برای کشاورزان نداشته است بلکه هزینه های سرسام آور برداشت این محصول در مقابل فروش آن  کشاورز را متضرر کرده و بجای انگیزه ای برای فعالیت، به دغدغه ای به تعطیل کردن کارهای آنان تبدیل شده است.

زمینه کشاورزی تنها در میوه ها خلاصه نمی شود بلکه بیشتر مردم منطقه را در بر می گیرد و با از بین رفتن کشاورزی و قطع شدن فعالیت های آنان کار بیشتر مردم با مشکل مواجه شده و چه بسا که قطب سیب کشور تعطیل شده و با مهاجرت مردم روبه رو شویم.

یک کشاورز برای تولید محصولاتش موجب کارآفرینی افراد بسیاری شده است از کارگران،هرس کردن و پاکسازی باغاتشان تا فروشندگان سم و کودو برداشت کنندگان محصولاتش!

۳۲۷ سردخانه فعال در استان به ظرفیت ۸۸۰ هزار تن وجود دارد که ۶۵۰ هزار تن سیب در این سردخانه ها بسته بندی شده است و علاوه بر آن بیش از ۵۰ درصد صنایع تبدیلی این زمینه در آذربایجان غربی قرار دارد که تمامی اینان در کنار یکدیگر موجب اشتغال۸۰ هزار نفر از جمعیت استان شده که بیش از ۸۰ درصد جمعیت استان را در برمی گیرد.

اما امروز آنچه بیشتر از همه باغداران را می رنجاند قیمت خرید ناعادلانه محصولات مرغوب و تفاوت قیمت آن در بازار مصرف است، در واقع قیمت های حاکم بر بازار فروش این محصول به هیچ وجه منطقی نیست و پولی که باغداران منطقه از بابت فروش محصولات به دست می آورند در اغلب موارد  کفاف یک سال زحمت و خرجی که برای تولید این محصول کرده است را هم نمی‌دهد.

در خصوص اطلاع یافتن از زحمات کشاورزان و هزینه های برداشتی این محصولات به سراغ چندتن از کشاورزان رفته ایم تا با او در این خصوص گفت و گویی داشته باشیم.

«حجت» یکی از باغداران بخش باراندوز چای است او سالهای بسیاری به عنوان کشاورز نمونه یکی از روستاهای این بخش مطرح بوده است وی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز ضمن گلایه از وضعیت کشاورزی استان می گوید: سالهاست که  بهترین سیب منطقه را تولید می کنم و حدود ۱۴ هکتار باغ زراعی سیب،انگور و میوه های تابستانی را دارم اما امسال نه تنها به فروش نرسیدن بلکه بهترین میوه های منطقه را نیز به قیمت های نابرابری به فروش رساندم.

مصرف سموم داخلی ریسک جبران ناپذیر برای کشاورزان

وی می گوید:قیمت های سم و کود هرروز گران تر از دیروز است سموم داخلی کیفیت لازم را ندارد و سموم خارجی قیمت های نجومی را دارد اگر از سموم داخلی استفاده کنیم بی شک ریسک بزرگی را کرده ایم و و در صورت گرفتن سراغ سموم خارجی با قیمت های کلان آنان سر در گریبان فرو می بریم.

این کشاورز، ادامه می دهد: اگر سموم و کود های لازم رابه اندازه کافی و لازم خریداری کنیم بی شک تمام در آمد سال گذشته مان تنها خرج سموم می شود این در حالی است که برای برداشت محصولاتمان خرج و مخارج دیگری نیز داریم.

حجت در خصوص مخارج مختلف کشاورزی اظهار می کند: کارگر،سبد،هزینه های سوختی و ادوات کشاورزی،پوشال و لوازم برداشتی از مهم ترین ادوات مورد نیاز کشاورزی است که هزینه های سر سام آوری دارد.

او، می گوید: اگر یکی از نوبت های سم را دیر تر یا زودتر از موعد استفاده کنیم بی شک دیگر باید از محصولاتمان چشم پوشی کنیم چرا که آفت خسارت های جبران ناپذیری وارد کرده و دیگر محصولات کیفیت نخواهیم داشت.

این کشاورز، ادامه می دهد: برخی نوبت های سم باغ زمانی که به واحد های سم فروشی مراجعه می کنیم با نبود سموم لازم مواجه می شویم و اگر در نمایندگی وجود داشته باشد قیمت آن به قدری بالا است که نمی توان حتی جویای آن شد اینان نشان از وجود مافیای سم در بازار دارد.

سموم کشاورزی قاچاق قاتل محصولات کشاورزی/نظارتی بر بازار سم فروشان وجود ندارد

حجت می گوید: سموم درجه ۱ و تاثیر گذار با قیمتهای سرسام آور به دست ما می رسد که با توجه به فروش و قیمت محصولات ، استفاده از این محصولات توجیه اقتصادی ندارد.

وی، تاکید می کند: بسیاری از واحد های سم فروشی در منطقه سموم تقلبی و فاسد به کشاورزان می فروشند آنان سود خود را می برند اما کشاورز به امید اینکه سم مطلوبی است آن را در باغات خود استفاده می کند اما بعد از مدتی متوجه می شود آفت یا مشکلات دیگر تمام محصولات اورا از بین برده و دیگر نمی توان آن را جبران کرد

او اظهار می کند: در این خصوص نمیتوانیم به کسی اطمینان کنیم  هیچ گاه آرامش نداریم شاهد نظارت مسئولان بر واحد ها و شعب سم فروشی نیستیم سموم قاچاقی کمر محصولات کشاورزی و کشاورزان را می شکند.

مسئولان کارگشای مسائل کشاورزی نیستند

او در پاسخ به سوال خبرنگار در این خصوص که حمایت های مسئولان از شما چگونه است؟ ابراز می کند: از کدام حمایت صحبت می کنید؟ مسئولان مانع امورات ما نباشند کارگشای ما نیستند ما سالهاست بدون حمایتی امورات خود را می گذرانیم با بی تدبیری های مسئولان در امر بازار یابی کشاورزان را متضرر کرده اند .

باتوجه به اظهارات کشاورز متوجه می شویم سموم و کودهای شیمیای از مهم ترین پایه های کشاورزی هستند و در صورتی که مشکلی در آنان وجود داشته باشد و یا از آنان استفاده نکنند آفت باغات را از بین برده و یا کیفیت مطلوب را نخواهند داشت.

ارسلان یکی از نمایندگی های سم فروش در ارومیه است به سراغ وی رفته ایم تا از بازار سم و نهاده های کشاورزی نیز با خبر شویم :

این سم فروش در گفتگو باخبرنگار اروم نیوز می گوید:قیمت نهاده های کشاورزی هر روز بیشتر از دیروز در حال گران شدن است و نظارت صحیح و قابل قبول بر بازار فروش سم و نهاده ها وجود ندارد .

وی ادامه داد : این روزها با افزایش قیمت نجومی نهاده ها و سموم کشاورزی هستیم که در برخی سموم این افزایش حتی به ۱۰۰ درصد هم می رسد .

ارسلان با گلایه از مسئولان می گوید : دولت  حمایتی از کشاورزان در این زمینه نداشته و بودجه ای هم برای حمایت از کشاورزان در این زمینه به اتحادیه ها و جهاد کشاورزی تخصیص نیافته است همچنین  مافیای بازار نهاده های کشاورزی از اوضاع سوءاستفاده کرده و  بدلیل داشتن توانایی مالی نسبت به خرید و انبار کردن سموم و نهاده های مختلف اقدام می کنند و وقتی بازار با کمبود جنس روبروشد با سود های زیاد نسبت ب فروش آن اقدام می کنند.

صاحبان شرکت های واردات سموم بزرگ زادگان هستند

وی می گوید: بیشتر سموم و نهاده های با کیفیت وارداتی بوده و صاحبان انحصاری این محصولات شرکتهای خاص با ریاست بزرگ زادگان است و هر گونه که در نظر داشته باشند می توانند در این خصوص عمل کنند و هیچ نظارتی در این زمینه وجود ندارد .

ارسلان، ابراز می کند: چند ماه گذشته قیمت سم دیازینون لیتری ۴۰ تومان بفروش می رسید اکنون لیتری ۸۰ تومان است . این یعنی افزایش قیمت صددرصدی ، همچنین سم علف کش پاراگوات که قبلا قیمت فروش آن لیتری ۲۵ تومان بود الان قیمت خرید آن برای ما ۲۸ تومان است .

این سم فروش ادامه می دهد: کود های وارداتی توسط شرکت خدمات کشاورزی که زیر مجموعه جهاد کشاورزی می باشد کودهای نه آنچنان با کیفیت را هم با سود ۳ درصد عمده و ۹ درصد خرده به کشاورزان می فروشند .این در حالی است که از دولت انتظار میرفت در حمایت از کشاورزان با این شرایط سخت کمک یارانه ای اختصاص دهد .

وی، می گوید: قیمت کودهای با کیفیت خارجی نیز به دلیل نبود ارز حمایتی و نبود نظارت بر قیمتهای شرکت های وارد کننده با قیمت بسیار زیاد توزیع می شود .

وی علل افزایش قیمت ها را این گونه بیان می کند : کاهش ارزهای حمایتی ، نبود حمایت یارانه ای توسط دولت برای کمک به کشاورزان و نبود نظارت دقیق بر نهاده های وارداتی از مهم ترین دلایل افزایش نهاده های کشاورزی است.

اما خبرنگار اروم نیوز در ادامه به سراغ مدیر عامل شرکت خدماتی حمایتی کشاورزی رفته تا از حمایت های این ارگان از کشاورزان مطلع شود که شرح آن را در پی می خوانید:

مقصود قربانی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز بااشاره به وظایف این شرکت می گوید: از وظایف اصلی این شرکت به عنوان بازوی اجرایی سازمان جهاد کشاورزی تامین نهاده های کشاورزی است لذا در این خصوص این شرکت نسبت به توزیع کودهای یارانه ای و غیر یارانه ای و بذرهای اصلاح شده و سموم کشاورزی اقدام میکند.

وی در خصوص شرایط واگذاری کود و سم و بذر به کشاورزان می افزاید: از طریق ۷۰ واحد کارگزاری در نقاط مختلف انجام می گیرد بدین گونه که شرکت این نهاده های دارای استاندارد و تاییدیه موسسات  از اقصی نقاط کشور یا کشور های خارجی تامین و سپس جهت فروش به کشاورز در اختیار کار گزاری ها قرار می دهد.

مدیر عامل شرکت خدماتی حمایتی کشاورزی در پاسخ به اینکه امسال چه میزان خدمات به کشاورزان ارائه داده شده است؟ می گوید: ۵۲ هزار تن کودهای یارانه دار، ۱۸هزارو ۸۶۰ لیتر سم و یک هزار و ۲۷۱ تن بذر در بین کارگزاری ها و کشاورزان توزیع شده است.

قربانی با اشاره به اینکه واردات سموم تحت نظارت سازمان حفظ نباتات کشور صورت می گیرد، اظهار می کند: تامین سموم این شرکت از دو منبع صورت می گیرد تولیدات داخلی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در آبیک قزوین و عقد قرار داد فروش وکالتی با تولید کنندگان عمده سموم داخل کشور این منابع هستند.

فعال کردن کمیته بازرسی سموم راه حل جلوگیری از ورود سموم غیر استاندارد به بازار

وی در خصوص اهم مشکلات کشاورزان در زمینه سم و کودهای کشاورزی ابراز می کند: اهم مشکلات کشاورزان مربوط به عدم آگاهی آنان از چگونگی مصرف سموم و نهاده های کشاورزی است و می توانند با مراجعه به کلینیک های گیاه پزشکی این مشکل را رفع کنند.

مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، ادامه می دهد:ورود سموم غر استاندارد توسط سود جویان از مبادی غیر رسمی موجب به وجود آمدن مشکلات در عرضه سموم استاندارد می شود و راه حل اساسی آن فعال نمودن کمیته بازرسی  سموم است.

قربانی می گوید: خرید نهاده های کشاورزی از مبادی رسمی با اخذ فاکتور فروش و تشکیل کمیته های بازرسی توسط سازمان جهاد کشاورزی با همکاری اداره تعزیرات و نظارت مستمر بر آن می تواند مانع وجود کودهای تقلبی با قیمت های گزاف در بازار شود.

وی همچنین در خصوص یاز های کشاورزان اینگونه توشیح می دهد: اهم نیازهای کشاورزان در وهله اول کودو سپس سم است که هرکدام در جایگاه خود دارای اهمیت خاصی هستند که شرکت نقش مهمی در تامین وتوزیع کودهای یارانه ای ازجمله ازته،فسفاته،پتاسه دارد.

توزیع سالانه ۶۰ هزار تن کود در بین کشاورزان

مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی می گوید: سالانه حدود ۶۰ هزار تن از این نوع کود ها تامین و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد و در این خصوص هیچ گونه مشکل کمی و کیفی و یا مشکل درتاریخ در استان وجود نداشته است.

قربانی در خصوص استفاده کشاورزان از کودهای داخلی و خارجی ابراز می کند: تمامی سموم داخلی و وارداتی باید استاندارد بوده و دارای مجوز باشند به طوری که کودها از موسسه آب، خاک وسموم از سازمان حفظ نباتات کشور اخذ مجوز نمایند و در صورت واردات نیز باید دارای استاندار های داخلی باشند و به تایید موسسات مذکور برسند.

وی در این خصوص اینگونه ادامه می دهد: نمیتوان گفت که همیشه نهاده های خارجی دارای کیفیت هستند چراکه نهاده های داخلی نیز دارای کیفیت مناسب هستند و این کشاورز است که بنا به صلاح دید خود از آنان استفاده می کند حال آنکه کشاورزان باید از فروشگاه های مجوز دار زیر نظر واحد های نظارتی نسبت به تامین نهاده ها اقدام کنند.

مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی می گوید: کودهای عرضه شده در بازار آزاد باید دارای مجوز از سازمان خاک و آب و وزارت جها کشاورزی باشند در غیر این صورت کودها تقلبی محسوب می شوند.

قربانی در خصوص تفاوت قیمت ها نهاده های کشاورزی در بازار آزاد و دولتی ابراز می کند: این شرکت با درصدی مشخص نسبت به فروش کود ها اقدام می کندو ازته،فسفاته و پتاسه از جمله کودهای یارانه ای دولت هستند.

وجود کودهای تقلبی در بازار آزاد

وی، ادامه می دهد: کود اوره از جمله کودهایی با مصارف صنعتی است که گاها شاهد مصرف آن در امر کشاورزی هستیم و برخی کودهای دیگر نیز به صورت تقلبی در بازار به فروش می رشند  این در حالی است که کود های دولتی در منبع و مقصد آزمایش شده و در صورت نداشتن حداقل استاندارد عودت داده می شوند.

 با توزیع کنندگان بدون مجوز برخود جدی صورت می گیرد

مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، ابراز می کند: کنترل های کمی و کیفی از سوی دولت برروی توزیع کنندگان مجوز دارد تا حد بسیاری از دغدغه های کشاورزان می کاهد ولی در صورتی که شاهد توزیع کنندگان بدون مجوز باشیم طبق قوانین با همکاری سازمانهای مرتبط از جمله جهاد کشاورزی صنعت و معدن و تعزیرات حکومتی برای همیشه برخورد جدی داشت.

همچنین در راستای این گزارش به سراغ رئیس اتحادیه سم فروشان آذربایجان غربی رفتیم.

کاظم قنبریان در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوزگفت: سموم  مورد نیاز کشاورزان از دو کانال وارداتی و تولید داخحلی تامین می شود و هر کدام قیمت خاص خود را دارد البته قیمت نهاده های خارجی بستگی به قیمت دلار و ارز نیز داردو مشکلی در راستای کیفیت و مقدار سموم نداریم.

وی، افزود: شرکت ها و واحد های داخلی توانسته اند به کیفیت مطلوب دست یابند و هر کدام از آن ها پس از تولید از کانال حفظ نباتات رد شوند و در صورت دریافت دریافت تادیه از این ارگان می توان به مرحله توزیع برسند.

وجود مافیای سم غیر ممکن است

رئیس اتحادیه سم فروشان آذربایجان غربی در خصوص وجود مافیای سم در استان اظهار داشت: اتحادیه بازرسی های لازم را دارد و مافیای سم غیر ممکن است وگر اینکه کاهش سم وجود داشته باشد و برخی افراد از ذخایر خود استفاده می کنند.

قنبریان در خصوص سموم قاچاق ابراز کرد: قاچاق کالا تا کنون در استان گزارش نشده است و در صورت مشاهده افراد می توانند به اتحادیه سم فروشان و بازرسی استان گزارش دهند.

وی تاکید کرد: در برخی از زمینه ها دچار افزایش قیمت هستیم ازجمله دیازینون که قیمت های ۱۰۰درصدی را شاهد هستیم علت این افزایش قطع مصرف آن به دلیل وجود برخی آلایند های موجود است.

رئیس اتحادیه سم فروشان آذربایجان غربی، دیازینون را از سموم سرطان زا اعلام کرد و گفت تنها فرصت توزیع آن سال گذشته است اما در خصوص سموم دیگر هنوز قیمت ها بست داده نشده اند و اما تولید داخلی و وجود سموم در بازار بیش از حد نیاز برای مصرف است.

تولید مازاد بر توزیع سم

قنبریان گفت: از سال بعد در بازار شاهد وجود بیش از حد سم خواهیم بود چراکه کشاورزی در حال کاهش است و در نتیجه توزیع سم نیز کاهش یافت.

وی تاکید کرد: نیاز کشاورزان به سموم و نهاده های کشاورزی ۵۰ درصد به دلایل نارضایتی آنان از فروش محصولاتشان کاهش خواهد یافت چراکه مخارج بالای کشاورزی آنان را متضرر می کند.

رئیس اتحادیه سم فروشان آذربایجان غربی افزود: در سطح استان ۱۲۰ پروانه کسب صادر شده و بیش از ۳۰۰ مود مجوز فعالیت صادر شده است.

با توجه به گزارش فوق متوجه هزینه ها و مشکلات سر سام آور کشاورزی در زمینه های مختلف از همه مهم تر تامین سموم و نهاده های کشاورزی می شویم از بین رفتن کشاورزی استان نه تنها ضربه ای محکم به فعالان این بخش می زند بلکه ضربه ای محکم تر به پایه های اقتصادی استان وارد می کند.

چرا که با از بین رفتن کشاورزی، نیازهای کشاورزان به مواد مختلف به شدت کاهش یافته و در این راستا سم فروشان، واردکنندگان، شرکت ها، کارگران، تولید کنندگان و افراد بسیاری دچار مشکلات بیشتر نقدینگی می شوند و صد البته نجات کشاورزی استان در  راس امورات مسئولان باید قرار گیرد چرا که شاید راه حل مشکلات بسیار اقتصادی استان این زمینه بوده و موجب رونق اقتصادی مختلفی شود.

*مهسا عبدی

انهتای پیام/

 

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=277649

اخبار مرتبط

نظرات

جمعه, ۲۶ مرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

پنج شنبه, ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه