پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

گزارش؛

آشفتگی های اقتصادی کشور گویا این روزها گریبانگیر همه اقشار و صنوف شده به گونه ای که با هرکس به سخن می نشینی از گرانی ها و نبود نقدینگی گلایه کرده و خواستار رسیدگی و حل و فصل مشکلات فعلی می شود.

به گزارش اروم نیوز، مکانیک ها و واحدهای خدمات خودرو از گذشته با عنوان آچار به دستانی با درآمدهای میلیاردی معروف بوده اند، به گونه ای که اگر فردی مکانیک در یکی از نمایندگی های معتبر خودرو مشغول بود به قول معروف نان او در روغن بوده اما اگر او شاگرد مکانیکی در بیرون از نمایندگی ها باشد به اندازه دستمزد کار خود هزینه دریافت کرده و زندگی خود را سر و سامان می داد.

اما این روزها آنچه که بیش از پیش مشهود است وضعیت نابسمان هر یک از شاغلین در این حرفه است به گونه ای که اگر در راسته مکانیکی ها واقع در خیابان شیخ شلتوت گذری داشته باشی متوجه تفاوت وضعیت این افراد در مغازه هایشان می شوید اما این بدین معنی نیست که این روزها خودروهای مردم معیوب نمی شود یا نیازی به مکانیکی ندارد بلکه گواه ازنبود نقدینگی برای حل و فصل این مشکلات دارد.

در همین خصوص سراغ یکی از شاغلین در این صنف رفتیم تا از نزدیک جویای حال آنان شویم.

«رسول» یکی از مکانیک های جوان شهر ارومیه و البته موفق است. او در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز می گوید: از ۹ سالگی وارد این شغل شده ام و تاکنون که ۳۲ سال سن دارم توانسته ام پس انداز قابل توجهی برای خود داشته باشم اما امسال از ابتدای سال تاکنون به طور قابل توجهی دچار مشکلات اقتصادی هستیم.

مسئولان پیگیر وضعیت مکانیکی ها نیستند

او ضمن اظهار تاسف از اوضاع موجود اینگونه ادامه می دهد: هر سال باید مبالغ بسیاری را به اتحادیه، شهرداری، اصناف و امور مالیاتی پرداخت می کنیم هیچ کدام از این مراکز هم معیار مشخصی برای دریافت مبالغ ندارند وهر کدام هر چیزی دلش بخواهد می نویسد و مکانیک مجبور به پرداخت آن است.

این مکانیک در پاسخ به این سوال که آیا بیمه درمانی از سوی اتحادیه دارید؟ ابراز می کند: به هیچ وجه مگر مسئولان در اتحادیه یا مراکزی که از هرکدام از ما هزینه دریافت می کنند جویای حال ما هستند که اکنون به فکر بیمه کردن ما یا مغازه هایمان باشند؟تنها چیزی که آنان پیگیر آن هستند دریافت هزینه های مربوط به خود در موعد مقرر است.

«رسول» اظهار می کند: علاوه بر خرج و مخارج مراکز باید ماهانه مبلغی در خصوص کرایه مغازه بدهیم مگردخل ما چقدر است که به این میزان باید خرج داشته باشیم؟ چه بسیار روزهایی که این روزها حتی دستانمان نیز سیاه نمی شود چرا که مشتری آن چنانی نداریم.

وقتی از او می پرسیم آیا خودروهای مردم دچار مشکل نمی شوند که شما مشتری ندارید این گونه پاسخ می دهد:  به هیچ وجه اینگونه نیست چرا که هر دوره ای ما مشتری های خاص خودرا داشته ایم و این روزها نبود نقدینگی از علل رجوع نکردن مردم به مکانیکی ها است تورم،رکود ومشکلات اقتصادی کمر مردم را شکسته است.

اغتشاشات اخیر اوضاع را اسفناک تر کرده است

این جوان مکانیک همچنین می افزاید: اغتشاشات اخیر بی تاثیر در وضعیت ما نبوده است. پس از اغتشاشات به قاطعیت می توان گفت بازار ما و مشتریانمان از بین رفته است. گرانی دلار و فشار های اقتصادی مردم را از پای در آورده است و مردم را دچار دغدغه هایی مهم تر مشکلات فنی خودرو های آنان کرده است.

مردم قدرت خرید ندارند

یکی از همسایه های این جوان که شغل او لاستیک فروشی است نیز در تائید سخنان وی می گوید: مردم دیگر قدرت خرید ندارند گرانی و تورم در کشور جیب های مردم را خالی کرده است من حتی هنگام فروش لاستیک هایم نمی توانم آن هارا به قیمت واقعی به فروش برسانم و چه بسیار مواقع که متضرر می شوم.

وی ادامه می دهد: هر ماه ۲۰ میلیون تنها کرایه مغازه ام است و چه بسا که بسیاری از مواقع حتی برای دادن کرایه مغازه ام باید قرض کنم و فروش ماهیانه ام حتی کفاف کرایه مغازه ام را نمی دهد چه برسد به خرج و مخارج خانه و نان شب دو فرزندم.

مسئولین، مسئولیتشان را برای کسبه تشریح کنند

این لاستیک فروش اظهار می کند: مسئولان مسئولیت خود را برایمان تشریح کنند آیا آنان تنها برای اخذ مخارج از کسبه ای که کسبی ندارند پشت میز نشسته و حقوق می گیرند؟ ما باید دردهایمان را به چه کسی بگوییم؟ چه کسی شنوای درهای کسبه است جرا بجای کمک و یاری به کسبه با هزینه های بالا و مالیات های آنچنانی بیش از پیش کسبه را دچار مشکل می کنند.

رکود اقتصادی، گریبان گیر جامعه

مدیر اجرایی اتحادیه خدمات اتومبیل ارومیه، در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز گفت: اتحادیه ها تنها قادر به انجام بیمه تکمیلی افراد هستند و اصناف کل کشور با مشکل بیمه دست و پنجه نرم می کنند و امیدوار به اقدام نمایندگان مجلس هستیم همچنین رکود اقتصادی گریبان گیرهمگان شده است و نقدینگی مردم و صنف داران را با مشکلات متعددی روبه رو کرده است.

حبیب صفری سرای، با اشاره به شکایات و تخلفات موجود در واحد های خدمات اتومبیل گفت: تنها مشکلات و شکایات واحد های مکانیکی مربوط به اختلافات ناشی از قطعات چینی است اختلافات بازار و اهم مشکلات واحد های خدمات خودرو حول این محور می چرخد و تک تک آنان با مشکلات متفاوتی در این خصوص دست و پنجه نرم می کنند.

واردات قطعات چینی عامل اختلافات اصناف و ارباب رجوع!

وی، ادامه داد: قبل ها هیچ گونه شکایتی از ارباب رجوع و مکانیکی ها وجود نداشت و اکنون تنها دلیل اختلافات نقص های قطعات چینی است مسئولان در صدد مقابله با واردات قطعات چینی بر آیند صنوف موجود در شهر بسیار شریف و امانت دار هستند و این معضل باعث بروز مشکلات متفاوت شده اند.

وی، عنوان کرد: صنوف در تمام زمینه ها در خط مقدم همکاری و کمک به مردم هستند امروز بیش از یک هزار و ۳۰۰ اعضا وجود دارند و ۲۲ رسته داریم البته این اعضا تنها اعضای پروانه کسب دار هستند اما کل مجموعه بیش از ۳ هزار نفر هستند.

صفری سرای، با اشاره به اینکه مکانیکی های خودرو امروز بیشترین مشکلات را در سطح شهر متحمل هستند، گفت: اعضای اتحادیه امروز به عنوان صنوف مزاحم و آلاینده  شناخته شده اند  و این واقعیت است و اگر به هر کدام از محل های مذکور مراجعه کنیم با مشکلات آنان آشنا می شویم اهم مشکلات آنان کمبود مکان جهت فعالیت است.

مدیر اجرایی اتحادیه خدمات اتومبیل ارومیه، اظهار داشت: بارها مکانیکی ها و واحد های خدمات خودرو با تذکرات ماموران شهرداری و راهنمایی و رانندگی مواجه شده اند و صد البته که هیچ کدام از آنان مقصر مشکلات نیستند بلکه کمبودهای موجود این معضلات را ایجاد می کند.

وی، این گونه ادامه داد: در دو سال گذشته زمینی برای ایجاد مجتمع در نظر گرفته شده است و در صدد هستیم برای آنان مجتمعی با عنوان مجتمع خدمات فنی اتومبیل ایجاد کنیم و انتظار حمایت از مسئولان در این راستا داریم چراکه صنوف خدمات اتومبیل صنف هایی بی بضاعت هستند و توانایی خرید محلی برای خود ندارند و اکثریت آنان مستاجر بوده و با مشکل اجاه بها نیز روبه رو هستند.

مدیر اجرایی اتحادیه خدمات اتومبیل، تاکید کرد: هر چه حمایت مسئولان اعم از استاندار، فرماندار و نمایندگان مجلس را بیشتر باشداین طرح سریع تر به اتمام می رسدو موفق می شویم  صنوف را به خارج از شهر منتقل کنیم.

با توجه به گزارش فعلی و گزارش هایی که قبلااز مشکلات کسبه اصناف مختلف منتشر شد متوجه وجود مشکلات اقتصادی بسیار در صنوف مختلف می شویم و تمام آن ها گلایه از کم کاری مسئولان در رسیدگی به مشکلات محتمل آنان دارند.

به راستی آیا زمان رسیدگی و حل و فصل کردن مشکلات صنوف فرا نرسیده و یا همگان نشسته و دست در دست هم می دهند و نظاره گر ورشکستی بیش از پیش اصناف مختلف خواهند بود؟!

* مهسا عبدی

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=277555

اخبار مرتبط

نظرات

یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه