پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

استاندار آذربایجان‌غربی در نخستین نشست خبری:

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر لزوم نقد بی‌رحمانه عملکرد مدیران در رسانه‌ها، به مشکلات موجود در حوزه صنعت این استان اشاره کرد و گفت: در شرایط فعلی بیان مشکلات واحدهای صنعتی به‌ضرر برخی افراد است و به همین دلیل ورود پیدا نمی‌کنم.

به گزارش اروم‌نیوز، محمدمهدی شهریاری در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه آذربایجان‌غربی، به مدت حدود ۴ ساعت پذیرای خبرنگاران بود و ضمن بیان نکاتی در خصوص شرایط فعلی استان، به سوالات و دغدغه‌های فعالان حوزه رسانه پاسخ داد.

در این نشست که بیشترین زمان آن به خبرنگاران اختصاص یافت و مربوط به سوالات آن‌ها از مقام عالی دولت در استان بود، در خصوص مسائل مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و هنری، اجتماعی و البته مباحث درون گفتمانی اعتدالیون در بحث تغییر مدیران و حاشیه‌های موجود در برخی نهادهای مرتبط با استانداری تبادل نظر و بحث شد.

استاندار آذربایجان‌غربی، در بحث دریاچه ارومیه با اشاره به راه‌اندازی کمپین حمایت از احیای این دریاچه، عنوان کرد: با توجه به محدودیت‌های موجود در صندوق توسعه ملی پیوستن به کمپین حمایت از احیای دریاچه ارومیه به صلاح استان نیست.

* رانت اقتصادی برخی مشاوران دلیل برکناری دسته‌جمعی آن‌ها

وی، به حاشیه‌های موجود در خصوص تغییر ۲۷ مشاور استاندار سابق نیز واکنش نشان داده و اظهار داشت: برخی از این نفرات قدرت بالایی داشتند و با استفاده از رانت‌های اقتصادی به فعالیت‌های غیرمجاز نیز دست زده بودند که دلیل تغییر دسته‌جمعی مشاوران همین افراد بود.

وی، ادامه داد: برای جلوگیری از آبروریزی برای مشاوران دارای رانت این اقدام را انجام دادم تا اسامی آن‌ها برای عموم مشخص نشود.

شهریاری، با اشاره به لزوم نقد مدیران توسط رسانه‌های دلسوز، گفت: این حق طبیعی رسانه است که مدیران را نقد کند و در این حوزه حتما باید وارد شوند و در برابر مدیران کم‌کار نقادانه و دلسوزانه وارد شوند.

وی، جلوگیری از شایعه‌سازی را لازمه آرامش در استان دانست و بیان داشت: در خصوص تغییرات مدیران در برخی رسانه‌ها گمانه‌زنی‌هایی شده که باید در این خصوص مراقبت‌های کافی انجام شود و زمینه برای سوءاستفاده برخی نفرات فراهم نشود.

استاندار آذربایجان‌غربی، خواستار نقد استانداری و دیگر ادارات دولتی شد و تاکید کرد: اگر ضعفی بود حتما وارد شوید و به نقد بپردازید اما تضعیف ادارات با توسل به رسانه کار نادرستی است که باید از آن دوری کرد.

* مدیرانی معرفی شده‌اند و پرونده آن‌ها در دست استعلام است

وی، در مورد تغییرات مدیران استانی هم خاطرنشان کرد: تعداد بالایی از مدیران معرفی شده‌اند و در مراحل اخذ استعلام قرار دارند که بر اساس اولویت در دست بررسی بوده و به محض اعلام استعلامات معارفه می‌شوند.

وی، از ادامه فعالیت مدیران بازنشسته در برخی سازمان‌ها انتقاد کرده و گفت: مدیرانی که بازنشسته بوده و دلسوزی ندارند باید منصب خود را تحویل داده و بروند.

شهریاری، در مورد نحوه تغییرات هم بیان داشت: کسی که لیاقت و شایستگی خدمت به مردم و نیز تخصص و تعهد کافی برای منصب خود را دارد و البته همفکر دولت باشد را حمایت می‌کنم و با او خواهم بود.

* خانه جوان باید محل فعالیت جوانان باشد نه حیات خلوت استانداری!

وی، اشاره‌ای به قضیه «خانه جوان» استانداری هم داشت و عنوان کرد: این مکان باید به‌معنای واقعی خانه جوان باشد نه اینکه حیات خلوت استانداری بوده و جوانان از آن بهره‌ای نداشته باشند. در این حوزه وارد شده‌ایم و قطعا به دستگاه‌های مرتبط با امور جوانان از جمله ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل می‌دهیم.

وی، جداسازی سازمان جوانان از وزارت ورزش و جوانان را به نفع این قشر دانست و گفت: در صورتی که این اقدام انجام شود خانه جوان را تحویل سازمان جوانان می‌دهیم تا به صاحبان اصلی آن بازگردد و مردم به‌صورت رایگان از خدمات آن بهره‌‌مند شوند.

* هر مدیر یک معاون از میان جوانان و بانوان داشته باشد

استاندار آذربایجان‌غربی، در بحث استفاده از توانمندی‌های جوانان و بانوان در دستگاه‌های اجرایی استانی، از ابلاغ دستوری برای استفاده مدیران کل از یک نیروی جوان و یک خانم در پست‌های معاونت خبر داد و ابراز داشت: تا پایان سال ۵۶ نفر در سطح ادارات استان بازنشسته می‌شوند و باید افراد توانمند جایگزین آن‌ها شوند.

وی، کنایه‌ای به بازنشستگی مدیران و برخی افراد نیز زد و گفت: برخی تمایلی برای بازنشستگی ندارند! این رویه نادرست نزد برخی مدیران و کارکنان وجود دارد که باید با آن مقابله و نسبت به بازنشستگی آن‌ها اقدام کرد.

* در حوزه جهاد کشاورزی مشکلات بسیاری داریم/ مدیر دارای صلاحیت نداریم

شهریاری، در مورد ادامه فعالیت مدیرکل جهاد کشاورزی استان با وجود گذشت چند سال از بازنشستگی وی، این سازمان را نماینده یک وزارتخانه دانست و تاکید کرد: مشکلات زیادی در جهاد کشاورزی استان داریم که در مباحث آبیاری، نهاده‌های کشاورزی، سموم و دیگر موارد بر آن واقف هستیم. اما یافتن مدیر دارای صلاحیت برای مدیریت این وضعیت سخت و وقت‌گیر است که در صورت پیدا کردن چنین فردی فورا برای تغییر اقدام می‌کنیم.

وی، ضمن انتقاد از به‌کارگیری برخی افراد در اواخر دولت قبل، تصریح کرد: در اواخر دولت قبل حدود ۲۵۰ نفر قرارداد کار معین شده‌اند و شناسه کارمندی گرفته‌اند به همین دلیل نمی‌توان در این خصوص برخوردی انجام داد.

* لزوم خریداری نشریات استانی توسط ادارات دولتی

استاندار آذربایجان‌غربی، در بحث حمایت از نشریات استانی نیز ضمن دستور به مدیرکل روابط عمومی خود و نیز مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ابلاغ به روابط عمومی‌ها به منظور خریداری این نشریات، بر لزوم حمایت از فعالان رسانه‌ای استان تاکید کرد.

وی، با اشاره به استقبال فعالان اقتصادی آلمان و اروپا برای سرمایه‌گذاری در کشور، از تلاش برای جذب سرمایه‌گذاران برای حضور در آذربایجان‌غربی نیز خبر داد و برای عملی شدن این کار ابراز امیدواری کرد.

* ثبات و آرامش در استان نیاز اصلی برای جذب سرمایه‌گذار

شهریاری، وجود ثبات و آرامش را نیاز اصلی استان برشمرد و گفت: اصلی‌ترین نیاز سرمایه‌گذاران همین بحث آرامش و ثبات است که باید رسانه‌ها و فعالان بخش‌های مختلف در این راستا حرکت کنند.

وی، ادامه داد: در آینده چند هیات از آلمان عازم آذربایجان‌غربی هستند که باید آن‌ها را برای سرمایه‌گذاری قانع کرده و توجیه اقتصادی برای این کار ایجاد کنیم.

استاندار آذربایجان‌غربی، همراهی برای ایجاد و تزریق امید به جامعه را اصلی‌ترین نیاز خود از رسانه‌ها و فعالان بخش‌های مختلف دانست تا از این طریق برای حل مشکلات اساسی استان گام برداشته شود.

* خانه هنرمندان هرچه سریع‌تر تاسیس و تجهیز شود

وی، در بحث حمایت از هنرمندان خطاب به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی دستور داد تا با هماهنگی هنرمندان مطرح استانی نسبت به راه‌اندازی هرچه سریع‌تر خانه هنرمندان اقدام کند.

شهریاری، از راه‌اندازی کارگروه تخصصی فرهنگ و هنر در استان نیز خبر داد و این امر را نیاز اساسی برای احیای فرهنگ و هنر دانست.

وی، در مورد برخوردهای مدیران با رسانه‌ها که در برخی موارد تند و نامناسب بوده عذرخواهی کرده و از اصلاح این رویه در آینده خبر داد.

سوال مدیرمسئول اروم‌نیوز از استاندار آذربایجان‌غربی در خصوص وضعیت منطقه آزاد ماکو و رانت‌های اقتصادی موجود در این منطقه، وضعیت نابسامان و نامناسب کشاورزی استان به‌خصوص در بخش سیب و چغنر قند، اوضاع فرهنگی به‌خصوص در حوزه مساجد و نیز مشکلات بخش صنعت به‌ویژه کارخانه فولاد ارومیه بود که شهریاری با پاسخ‌هایی کلی به این سوالات واکنش نشان داد.

وی، در پاسخ به وضعیت منطقه آزاد ماکو و شائبه‌هایی در خصوص رانت‌ها اقتصادی یکی از مشاوران استاندار سابق در این منطقه، عنوان کرد: بنده اشاره‌ای به مشاوران و جنسیت آن‌ها نداشته‌ام و اگر رسانه‌ها بر اساس برداشت‌های خود به این موضوع دامن زده‌اند از طرف من نبوده است.

* واحدهای صنعتی مشکل‌دار اعلام کنند تا رسیدگی شود

شهریاری، در مورد مشکلات صنعت و اقتصاد استان هم اینطور پاسخ داد که: با همراهی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت از واحدهای مختلف بازدید کرده‌ام و نسبت به مشکلات اطلاعاتی دارم. جلساتی را هم برگزار کرده‌ایم اما این‌طور نیست که واحدهای مشکل‌دار سکوت کنند و ما پیگیر باشیم بلکه باید خودشان اعلام کنند تا نسبت به رفع آن اقدام شود.

* بیان مشکلات موجب آبروریزی برخی افراد می‌شود و به همین دلیل سکوت می‌کنم!

وی، در مورد مشکل واحدهای صنعتی گروه فولاد ارومیه هم عنوان کرد: این گروه صنعتی مشکلات اساسی دارد که اگر بیان کنم منافع برخی‌ها به مخاطره می‌افتد و به همین دلیل نیازی به ورود بیش از اندازه در این حوزه نمی‌بینم اما پیگیر مشکلات کارگران و حل آن هستیم.

استاندار آذربایجان‌غربی، در بحث کشاورزی نیز اینطور بیان داشت: امسال وضعیت خرید سیب بهتر از قبل بودو حتی سیب‌های زیردرختی را به قیمت‌های بهتری خریداری کرده‌ایم. چغندرقند هم تولیدی بیش از اندازه داشته‌ایم که ظرفیت کارخانه‌ها اجازه خرید بیش از میزان را نداده و مشکلات مربوط به این حوزه است.

وی، البته یادآور شد: با توجه شرایط استان و لزوم پرداختن به مباحث ستاد احیای دریاچه ارومیه باید شرایط کشاورزی نیز تغییر کند و نسبت به آگاهسازی کشاورزان اقدام لازم انجام شود.

* خود را مکلف به حمایت از مساجد می‌دانیم/ مناطق کم‌برخوردار و روستایی در اولویت

شهریاری، در موضوع مساجد و مشکلات مدیریتی آن‌ها و نیاز نهادهای متولی به حمایت‌های دولتی، ابراز داشت: بانی اصلی مساجد مردم هستند و باید هزینه مردمی برای مدیریت آن‌ها ارائه شود اما با تمام این مباحث بازهم دولت باید در این حوزه وارد شده و حمایت‌های لازم انجام شود.

وی، اضافه کرد: البته در این بخش بیشترین توان ما به ساخت و بهسازی مساجد در مناطق کم‌برخوردار و روستایی خواهد بود که با هماهنگ نهادهای متولی نظیر ستاد رسیدگی به امور مساجد پیگیری می‌کنیم و وظیفه خود می‌دانیم به این موارد پرداخت کنیم.

استاندار آذربایجان‌غربی، در ادامه این جلسه، در مورد اوضاع کارخانه دستکش حریر و بدهی‌های کلان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به این کارخانه، گفت: متاسفانه اجرای طرح تحول نظام سلامت این مشکلات را ایجاد کرده که در حال پیگیری برای حل موضوع هستیم. البته تمام کارگران این واحد صنعیت به کار برگشته‌اند و بدهی‌های کارخانه را نیاز پیگیری می‌کنیم تا پرداخت شود.

ادامه ملاقات‌های مردمی با توان بیشتر، ابلاغ به مدیران برای داشتن دیدارهای مردمی در طول هفته و نیز رسیدگی به وضعیت آموزش و پرورش از دیگر مباحث مورد تاکید استاندار آذربایجان‌غربی در این نشست خبری بود.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=277454

اخبار مرتبط

نظرات

یکشنبه, ۲۸ مرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
شنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه