پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی:

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی گفت: دهه فجر امسال ۱۷ روستای آذربایجان غربی آبرسانی و ۷هزارو ۷۱۵ نفر از نعمت آب شرب سالم بهره مند می شوند.

به گزارش اروم نیوز، کاظم محمدی اقدم صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات، اظهار داشت: وظیفه آب منطقه روستایی تامین آب شرب و آشامیدنی روستاها و دفع بهداشتی فاضلاب ها است.

وی، با اشاره به اینکه ۵/۵درصد جمعیت وستایی کشور در آذربایجان غربی مستقر است، افزود: ۲۷۰‌ هزار مشترک تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی و۸۴/۴درصد روستاییان تحت پوشش خدمات این شرکت هستند که در این خصوص  نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱ درصدی را شاهد هستیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی، با بیان اینکه آب شرب مشترکین از آب های زیر زمینی تامین می شود خاطر نشان کرد: یک هزارو ۵۳۱منشا تامین آب در استان وجود دارد که توسط خطوط انتقال و مخازن در دسترس مشترکین محترم قرار می گیرد.

وی، از استحصال  سالانه ۸۰مترمکعب آب خبر داد و افزود: سرانه مصرف آب در روستاهای استان ۱۶۲ لیتر در شبانه روز است.

محمدی اقدم، عنوان کرد: آبی ک در دسترس مردم قرار می گیرد توسط ۹۹۹ سامانه کلر زنی و پاکسازی پایش و آمایش می شود به طوری که مطلوبیت پاکسازی ۹۸/۵ درصد و از نظر مطلوبیت کلر باقی مانده ۹۷/۲ درصد است.

* تخصیص ۲۴ درصد از اعتبارات مصوب

وی، در خصوص اعتبارات این شرکت ادامه داد:اعتبارات تصویبی از منابع مختلف ۱۱۴ میلیاردو۹۰۰میلیون تومان است اما ۲۴ درصد این اعتبار تخصیص یافته و نسبت به سال گذشته رشد ۱/۵ درصدی را دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی، گفت: امسال ۱۶۳ روستا با جمعیت ۷۵ هزار نفر شامل اجرای عملیات می شوند و در۴۴۵ روستا عملیات مطالعه آغاز شده است.

وی، افزود: در صورت تخصیص اعتبارات مصوب شاخص بهره مندی روستا ها از آب شرب ۲/۲ دردصد افزایش خواهد یافت اکنون شاخص بهره منده استان ۷۵/۷درصد بوده و نسبت به سال گذشته رشد ۳/۳ درصدی را دارد.

محمدی اقدم، مشکل عمده شرکت آب منطقه ای روستاهای غیر تحت پوشش عنوان کرد و افزود: ۱۵/۶درصد روستاهای استان به دلایل گوناگونی تحت پوشش قرار ندارند که اکثر آنان روستاهای زیر ۲۰ نفر خانوار هستند.

* ۹۲۸ روستای غیربرخوردار از آب آشامیدنی در آذربایجان غربی

وی، تعدادکل روستاهای غیر تحت پوشش را ۹۲۸ موردعنوان کرده و تصریح کرد: برای تحت پوشش قرار دادن این تعداد روستا ۱۶۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان تخصیص لازم است همچنین روستاهایی که کلا فاقد تاسیسات آبی هستند ۴۶۶ مورد است که ۲۵۰ هزار نفر از جمعیت روستایی را تشکیل می دهند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی، بیان کرد: از این تعداد روستا ۱۰۸ روستای بالای ۲۰ خانوار است که ۲۴ روستا جزء پروژه های نیمه تمام محسوب می شود.

وی، همچین تاکید کرد: در راستای تداوم خدمت رسانی خواستار پرداخت به موقع آب بها از طرف مردم،صرفه جویی در مصرف آب و مدیریت آن و همکاری دهیاران و شورا ها در اجرای طرح ها هستیم.

محمدی اقدم، همچنین گفت: هزینه های دریافتی از مردم در خصوص آب بها تنها ۵۰ درصد از هزینه های تمام شده در آب روستایی به میزان ۶۷۰ مترمکعب است.

وی، ۳۳۶ روستای را دارای مشکلات کمیتی و کیفیتی عنوان کرد و گفت: در این خصوص نیازمند ۶۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم و از این تعداد ۲۰۰ روستا در حاشیه دریاچه ارومیه با هزینه ۵۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال رفع مشکل شده اند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی، همچنین تصریح کرد: ۳۰ روستا از مناطق مختلف استان با اعتبار ۷ میلیارد و ۶ روستا در روستاهای تکاب و شوط با همت خیرین در حال اجراست و برای اجرای طرح های لازم در ۶۷ روستای باقی مانده نیازمند ۴۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار هستیم.

* ۱۷ روستای آذربایجان غربی در دهه فجر آب رسانی می شود

وی، گفت: درصدد هستیم در تابستان سال آینده برای خشکسالی پیش رو در ۵ محور کنترل و افزایش تامین آب،شناسایی انشعابات پرمصرف،بهبود کیفیت آب شرب،حفر چاه های جدید و لایه روبی قدیمی ها نسبت به مدیریت مصرف آب اقدام کنیم.

محمدی اقدم، ادامه داد: ۱۷ روستای آذربایجان غربی در شهرستان های مختلف در دهه فجر با جمعیتی ۷ هزار و ۷۱۵ نفری و اعتباری ۱۹ هزار میلون ریالی دارای آب شرب می شوند.

* ۴۲ درصد تاسیسات فرسوده است

وی، میزان پرت آب استان را ۲/۲۸ درصد اعلام کرد و افزود : ۴۲ دردصد تاسیسات استانی فرسوده است و رشد ۸ درصد را در این زمینه داریم امیدواریم با اصلاح شبکه هاوکنتورهای سالم میزان پرت آب را به حداقل برسانیم.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=277320

اخبار مرتبط

نظرات

دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه