پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

رئیس محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی:

رئیس محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: تالاب های استان از وضعیت ایده آلی برخوردار نیستند.

حمید رعناقد در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به وضعیت تالاب های آذربایجان غربی اظهار داشت: با توجه به وضعیت بارندگی در ماه های اخیر و افت شدید جاری شدن آب های سطحی در رودخانه ها و تالاب های استان از وضعیت ایده آلی برخوردار نیستند.

وی، افزود: بر این اساس این اداره کل اقدامات احیایی را در تالاب های منتخب از جمله سولدوز، آق قلعه، کانی برازان انجام داده و ضمن ایجاد دیوارهای حفاظتی و لایروبی مسیرها و حتی با احداث کانال نسبت به انتقال آب به تالاب ها اقدام کرده است.

رئیس محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، بیان کرد: در سطح استان آذربایجان غربی تعداد ۳۰ تالاب فصلی ودائمی و جود داشته که دارای ارزشهای ملی و بین المللی نیز هستند.

وی ادامه داد:  تعداد ۶ تالاب در غالب ۴ سایت در لیست کنوانسیون رامسر بوده و دارای اعتبار جهانی است و از جمله تالاب دریاچه ارومیه، گپی بابا علی، دورگه سنگی، شور گل، یادگارلو و کانی برازان می باشند از این تعداد تالاب ها تالاب های یادگارلو و درگه سنگی در لیست مونترو قرار گرفته و اداره کل تلاش لازم را جهت احیای تالاب های فوق و خارج نمودن از لیست مونته رو انجام می دهد.

رعناقد، در خصوص اعتبارات هزینه شده در راستای حفظ و احیای تالاب ها گفت: در سال ۹۶ میزان اعتبارات هزینه شده در راستای حفظ و احیای تالاب ها به شرح احداث دیوار های حفاظتی احداث زیر ساخت های گردشگری تجهیز ساختمان های تالاب ها ی کانی برازان مبلغ ۵  میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

وی افزود: جوامع محلی حاشیه تالاب ها نقش بسزایی در حفظ و احیای و حتی مدیریت تالاب دارند و خوشبختانه جوامع محلی حاشیه تالاب ها بین المللی این استان از نظر اهمیت دادن و حفاظت از تالاب بسیارموثر بوده و کمک شایانی برای اداره کل محیط زیست می دهند.

رئیس محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، اظهار داشت: طرح جامع مدیریتی تالاب ها با همکاری تشکل های زیست محیطی که اکثرآ از جوامع محلی تالاب هستند توسط این اداره کل  محیط زیست و برای تالاب های نوروزلو، سولدوز تهیه شده و گام موثری در جهت حفظ و مدیریت بهینه تالاب ها است.

وی، خاطر نشان کرد: تالاب دریاچه ارومیه، تالاب سولدوز، تالاب کانی برازان و تالاب نوروز لو از جمله تالاب هایی هستند که توسط دفتر طرح حفاظت تالاب های ایران و با همیاری دفتر بحران سازمان ملل متحد در ایران دارای طرح جامع مدیریتی هستند.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=277098

اخبار مرتبط

نظرات

دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه