پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی عنوان کرد:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ازکاهش ۷ هزار هکتاری چغندر قند در ۶ سال گذشته خبر داد وگفت:بیش از یک میلیون و ۹۸۰هزار تن چغندر قند توسط ۵ کارخانه آذربایجان غربی خریداری شده است.

اسمعیل کریم زاده در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به کاهش سطح زیر کشت چغندر در آذربایجان غربی گفت: به لحاظ شرایط اقلیمی، آب و هوایی و همچنین آشنایی کشاورزان با نحوه کاشت، داشت و برداشت و خرید تضمینی این محصول چندین سال است در این استان کشت می شود.

وی، افزود: در سال های ۹۰ بیش از ۴۳ هزار هکتار از اراضی زراعی استان این محصول کشت می شد که از این میزان حدود ۱ میلیون و ۵۰۰هزارتن چغندر قند برداشت شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، خاطر نشان کرد: امابا بروز بحران دریاچه ارومیه و این میزان با ۷ هزار هکتار کاهش سطح کشت در سال زراعی جاری به ۳۶ هزار هکتار رسید.

وی،تاکید کرد: حدود ۱۶ هزار هکتار آن در حوزه آبریز دریاچه ارومیه و ۲۰ هزار هکتار در خارج از حوزه دریاچه ارومیه کشت شده که از این میزان بیش از ۲ میلیون ۳۰۰هزارتن چغندر قند برداشت می شود.

کریم زاده، عنوان کرد: در همین جهت نه تنها در سال اخیر شاهد افزایش سطح زیر کشت در آذربایجان غربی نیستیم بلکه در راستای اجرای برنامه های احیای دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی در طول ۶ سال گذشته بیش از ۷ هزار هکتار اراضی کشت شده چغندرقند در استان کاهش یافته است.

وی، با اشاره به طرح های حمایتی و اختصاص نامحدود تسهیلات بانکی به کشاورزان در قالب خط ویژه مکانیزاسیون تصریح کرد: هم اکنون بیش از ۸۰درصد مراحل تولید چغندرقند در استان بصورت مکانیزه انجام می شود که نقش مهمی در کاهش ضایعات و قیمت تمام شده محصول دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، عنوان کرد: ترویج استفاده از ارقام جدید کم آب بر چغندرقند،کشت فراسرزمینی ،استفاده از شیوه های نوین آبیاری تحت فشار ، مکانیزاسیون کشاورزی و کشت پاییزه این محصول و جایگزینی کشت سایر محصولات زراعی بجای چغندر قند در استان از برنامه های سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی در جهت تداوم تولید این محصول با عنایت به احیای دریاچه ارومیه است .

خرید بیش از ۲ میلیون تن چغندر از چغندرکاران

کریم زاده، با اشاره به وضعیت تولید چغندر قند در استان اظهارکرد: از ابتدای خرید این محصول در استان تا۲۰ دی ماه سال جاری ۲ میلیون و ۳۴ هزار و ۳۹۰ تن چغندرقند با عیار متوسط ۱۶٫۸ درصد توسط ۵ کارخانه قند استان خریداری شده است .

وی از باقی ماندن ۸۰تا۱۰۰هزار تن چغندر در دست چغندرکاران خبر داد و گفت: امید می رود که تا ۱۰ بهمن ماه سال جاری این محصولات به تدریج تحویل کارخانه ها شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی،با اشاره به  یک میلیون و ۹۳۰ هزار تن چغندر تحویلی کارخانه های قند استان ابراز کرد: این میزان در حالی است که ظرفیت اعلامی سال جاری کارخانه های چغندرقند استان برای تحویل، یک میلیون و ۹۸۰ هزار تن است.

۵۰درصد از مطالبات چغندرکاران پرداخت می شود

کریم زاده قیمت چغندرقند را ۳۰۹ تومان اعلام کرده و گفت: برابر توافق با سندیکای چغندرکاران و کارخانجات، مقرر شد ۵۰ درصد مبلغ چغندر تحویلی را پرداخت کنیم .

این مسئول تصریح کرد: ۳۰۶ میلیارد تومان از مطالبات چغندرکاران تا کنون پرداخت شده که معادل ۴۶٫۳ درصد می شود و مابقی نیز به تدریج در اسرع وقت پرداخت خواهد شد.

وی، تاکید کرد: با توجه به ضرورت کاهش کشت چغندرقند و آب بر بودن این محصول، در نظر داریم در سال زراعی ۹۷-۹۶ نیز سطح ابلاغی زیر کشت استان در سطح ۲۳ هزار هکتار سال قبل باقی بماند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی،خاطر نشان کرد: امسال بیش از ۳۰ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت چغندر قند قرار گرفته که این میزان اراضی عمدتا در شهرستان های جنوبی استان قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود امسال حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن چغندر قند در استان تولید شود.

کریم زاده با اشاره به میزان خرید چغندر قند تاکنون توسط پنج کارخانه قند استان، گفت: تا کنون بیشترین میزان خرید در حدود ۴۳۸ هزار تن توسط کارخانه قند ارومیه انجام گرفته است .

وی خاطر نشان کرد: ارزش ریالی خرید بیش از یک میلیون و ۶۰۰ تن چغندرقند در استان در حدود ۵۴۲ میلیارد تومان است که تا کنون در حدود ۴۲ درصد معادل ۲۲۶ میلیارد تومان از مطالبات چغندرکاران در قالب پول نقد ، شکر و نهاده های کشاورزی پرداخت شده و مابقی نیز به تدریج در حال پرداخت است .

انتهای پیام/.

برچسب ها : برچسب ها: , , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=277085

اخبار مرتبط

نظرات

یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه