پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

یادداشت/

در صورت اشغال عفرین ترکیه مجبور به تحمل هزینه های مالی و سیاسی دراز مدتی خواهد بود زیرا در صورت عقب نشینی ترکیه از عفرین نیروهای سوری به راحتی تمام دستاوردهای ترکیه در شمال سوریه را از بین برده و نیروهای تحت حمایت این کشور را از منطقه عقب خواهند راند لذا ترکیه در صورت اشغال عفرین برای حفظ موقعیت خود ناچار به تحمل هزینه های بلند مدت خواهد بود.

اروم نیوز ـ در حالی که با شروع عملیات نظامی نیروهای مسلح ترکیه در خاک سوریه آنهم با هدف پاکسازی منطقه عفرین از دست جنگجویان کرد تنش های مرزی بین دو کشور تشدید شده است بسیاری از تحلیل گران منطقه ای و بین المللی تبعات این تهاجم را برای ترکیه بسیار سنگین برآورد می کنند که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.
البته پیش از بررسی تبعات این تهاجم باید توجه داشت که طی روزهای گذشته بارها مقامات سیاسی و نظامی ترکیه از برنامه خود برای مبارزه با تروریسم و جنگ با گروه‌های مسلح کرد در منطقه شمال سوریه با محوریت منطقه کرد نشین عفرین خبر داده بودند تا جایی که رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه با انتقاد از دولت ایالات متحده در خصوص پشتیبانی از کُردهای سوریه سیاست های آمریکا را حامی‌تروریسم معرفی کرده و تاکید کرد که اجازه تشکیل هیچ منطقه خود مختار کردی در شمال سوریه را نمی‌دهد.
با این حال نباید فراموش کرد ترکیه پس از حصول توافقات سه جانبه آستانه و تحت عنوان مناطق کاهش تنش وارد ادلب سوریه شده است با این حال آنگونه که از تحرکات ترکیه تا کنون بر می آید این کشور در صدد تحکیم و تثبیت شرایط حضور خود در سوریه است که یک از نشانه های آن تقویت پایگاه‌های نظامی ترکیه در منطقه کاهش تنش ادلب است.
حال اگر بخواهیم به تحلیل این اقدام ترکیه بپردازیم می توان سیاست ترکیه را در دو سطح داخلی و منطقه ای بررسی نماییم که در سطح داخلی موضوع انتخابات پارلمانی آتی ترکیه در سال ۲۰۱۹ از اهمیت ویژه ای برای اردوغان برخوردار است زیرا بنا بر برآوردهای فعلی احتمال شکست یا تضعیف حزب اردوغان در این انتخابات بالاست و طبیعتا کسب یک پیروزی آشکار در سوریه با تسخیر عفرین و تضعیف کردها می توان علاوه بر سر خورده کردن ۱۵ میلیون کرد ساکن ترکیه -منتقدین جدی اردوغان- موجب افزایش اقبال عمومی ترک های ناسیونالیست از  کاندیداهای جناح وی در انتخابات پارلمانی آتی شود.
اما در سطح منطقه ای دولت ترکیه، عفرین را یک پل جغرافیایی جهت اتصال نقشه کردستان به دریای مدیترانه می داند  که در صورت تداوم کنترل کردها بر این منطقه تهدید تشکیل کشور مستقل کردی باز هم وجود خواهد داشت .( اختصاصی طنین) از سوی دیگر نیز اردوغان از قدرت گیری کردها در سوریه بشدت هراس دارد زیرا از منظر وی هر گونه تقویت کردهای سوریه برابر با افزایش احساساست ناسیونالیستی و جدایی طلبانه در کردهای ترکیه است که می تواند موجب تنش های پر هزینه و جدی در خاک ترکیه شود، به همین دوات ترکیه سعی دارد با تحمل هر هزینه ممکن از تقویت کردها در شمال سوریه ممانعت کرده و مناطق حساسی مانند عفرین را از حضور قوای مسلح کرد پاکسازی کند.
نکته جالب توجه در این ماجرا بهره گیری ارتش ترکیه از نیروی های معارض سوری است که رسما پس از تجهیز در خاک سوریه بوسیله ۲۰ دستگاه اتوبوس برای شرکت در عملیات نظامی ترکیه بر علیه عفرین به سوریه اعزام شده اند که می توان از این اقدام به عنوان اولین همکاری رسمی و مشترک ترکیه با گروه های تروریستی سوری نام برد.
با توجه به آنچه بیان شد ترکیه مصمم به اشغال عفرین و پاکسازی این منطقه از حضور نیروهای مسلح کرد تحت حمایت آمریکاست اما آنگونه که مشخص است این تهاجم یک جانبه دارای تبعات متعددی برای ترکیه خواهد بود که برخی از آنها عبارتند از:
۱. حضور یک جانبه و غیر قانونی ترکیه در شمال سوریه آنهم بدون کسب مجوز قانونی از دولت این کشور موجب معرفی ترکیه به عنوان یک نیروی اشغال گر در مجامع بین المللی مانند اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد خواهد شد که کمترین نتیجه آن پایان یافتن نقش و اعتبار دیپلماتیک ترکیه در حل و فصل مناقشات منطقه ای است.
۲. عدم همراهی روسیه و ایران با ترکیه موجب خدشه دار شدن ائتلاف ضد تروریسم بین این دو کشور با ترکیه خواهد شد که می تواند زمینه بر هم خوردن توافقات آستانه را فراهم کند که یکی از آنها حذف سهم ترکیه در بازسازی آینده سوریه است.
۳. در صورت اشغال عفرین ترکیه مجبور به تحمل هزینه های مالی و سیاسی دراز مدتی خواهد بود زیرا در صورت عقب نشینی ترکیه از عفرین نیروهای سوری به راحتی تمام دستاوردهای ترکیه در شمال سوریه را از بین برده و نیروهای تحت حمایت این کشور را از منطقه عقب خواهند راند  لذا ترکیه در صورت اشغال عفرین برای حفظ موقعیت خود ناچار به تحمل هزینه های بلند مدت خواهد بود.
۴. سرکوب کردها تحت حمایت آمریکا در واقع مقابله ترکیه با دولت ترامپ محسوب می شود و طبیعتا در طی روزها و هفته های آتی ترکیه باید آماده تحمل فشارهای اقتصادی و سیاسی گسترده ای از سوی دولت آمریکا باشد که اولین آن می تواند پایان یافتن پشتیبانی نظامی و تسلیحاتی آمریکا از ترکیه است که بدلیل وابستگی و ساختار غربی-آمریکایی نیروهای مسلح ترکیه می تواند فعالیت های نیروهای مسلح این کشور را به سرعت با چالش های جدی خصوصا در حوزه هوایی روبرو کند.

* منبع: طنین

برچسب ها : برچسب ها: ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=277005

اخبار مرتبط

نظرات

چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه