پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

یادداشت؛

عملیات موسوم به سپرفرات (شاخه زیتون) که با مشارکت ۲۰ هزار نیروی مخالف بشار اسد و ارتش ترکیه علیه نیروهای کُرد مستقر در مرز سوریه با این کشور شروع شده، در کنار سند استراتژی جدید دولت ترامپ قابل تحلیل است.

به گزارش اروم نیوز، عملیات موسوم به سپرفرات (شاخه زیتون) که با مشارکت ۲۰ هزار نیروی مخالف بشار اسد و ارتش ترکیه علیه نیروهای کُرد مستقر در مرز سوریه با این کشور شروع شده، در کنار سند استراتژی جدید دولت ترامپ قابل تحلیل است.

در این سند، سیاست های دولت آمریکا از رویکرد ضد تروریستی به ضدیت و مقابله با قدرت های بزرگ تغییر ماهیت داده، این تغییر رویکرد سیاست خارجی و نظامی ایالات متحده میتواند آغازی بر تنش های بزرگتر در مناطق مختلف دنیا خصوصا  خاورمیانه، شرق آسیا و حتی اروپا باشد.

در یک نگاه دقیق میتوان فهمید تغییر رویکرد سند استراتژی دولت آمریکا به معنای پایان دوران مدارا با قدرت های بزرگ و باز کردن جبهه جدید برای جنگ های مستقیم به جای جنگ های نیابتی همانند آنچه در جنگ های جهانی اول و دوم مشاهده شده میباشد، به تعبیر ساده تر یعنی یک قدم مثبت برای شروع یک جنگ جهانی دیگر!

در بررسی تحولات سوریه این نکته باید بررسی شود که حضور  ایران و متحدانش طی چند سال گذشته و جلوگیری از استقرار و قدرت گیری دولت به اصطلاح اسلامی ( داعش)، به چه میزان در سند استراتژی جدید دولت آمریکا تاثیر داشته است؟!

پاسخ به این سوال میتواند رویکرد  جمهوری‌اسلامی در قبال این سند و چشم انداز تحولات  سوریه و حضور جمهوری اسلامی در این کشور بعد از این سند و حملات جدید ترکیه و یک نیروی بالفعل که قابلیت مقابله با ترکیه در سوریه را داشته باشد، تحلیل کرد!

آیا آمریکا به تنهایی با ترکیه، روسیه و ایران بر سر منافع خود در سوریه وارد جنگ خواهد شد یا بار دیگر کشورهایی همانند عربستان و اردن، که در ظاهر اختلافاتی بر سر مسائل منطقه و  یمن باهم دارند، آن هم نه به صورت نیابتی بلکه مستقیم به نمایندگی از خود وارد این کارزار خواهد کرد؟!

باز کردن جبهه های جدید با کشور هایی مانند ایران، روسیه، ترکیه، کره شمالی و در حالی که این کشور در یک جنگ تمام عیار اقتصادی با  چین قرار دارد، میتواند به انزوای آمریکا و کاهش نفوذ این کشور در منطقه منجر شود!

اما آنچه که به نظر میرسد همزمانی تحولات داخلی جمهوری اسلامی، سند استراتژی جدید آمریکا، جنگ و استهلاک چندین ساله نیروهای متحد و ارتش سوریه و عملیات گسترده ترکیه در مرز های سوریه این احتمال را که در جنگ بعدی در این کشور، دولت  بشاراسد به چه میزان از حمایت های روسیه و خصوصا ایران برخوردار خواهد بود را در هاله ای از ابهام فرو برده و کاهش میدهد!

در حال حاضر زیاده خواهی ها و ماجراجویی های منطقه ای چند کشور منجمله ترکیه و عربستان و در رأس آن امریکا و با نگاه به سند استراتژیک جدید این دولت، میتواند آتش جنگ را اینبار نه در سطح دو یا چند گروه تروریستی بلکه در سطح مداخله و درگیری نظامی چندین کشور شعله ور کند!

روح الله قلی پور

انتهای پیام/

برچسب ها :
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=276979

اخبار مرتبط

نظرات

سه شنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

سه شنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
سه شنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

ویژه نامه