پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

رييس اداره تربيت بدني آموزش و پرورش آذربايجان غربي

رييس اداره تربيت بدني آموزش و پرورش آذربايجان غربي گفت :حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد دانش آموزان آذربایجان غربی دچار ناهنجاری های قامتی هستند.

به گزارش اروم نیوز، سلامت جسماني و داشتن وضعيت بدني مطلوب در زندگي بشر از اهميت خاصي برخوردار‌است و تغييرات مثبت و منفي آن می‌تواند بر ساير ابعاد زندگي انسان اثر بگذارد عملكرد و ساختار بدن به‌گونه‌ای است كه خود پتانسيلي براي كسب و حفظ وضعيت خوب فراهم مي آورد باوجود این عادات بد و الگوهاي غلط زندگي و فعالیت‌های مربوط به آن، استرس‌هایی بر اين مکانیسم‌ها وارد مي آورند كه می‌تواند ساختار و عملكرد بدن را بر هم بزند با توجه به ساختار آناتوميك و فيزيولوژيك ستون مهره‌ها، حفظ سلامت ستون فقرات به دليل وظايف مختلف اين بخش از بدن از اهميت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

متأسفانه در انجام فعالیت‌های مختلف روزانه و به‌طور شديدتر در انجام وظايف شغلي در حرفه‌های مختلف، ستون مهره‌ها دائماً تحت تأثير فشارهاي مختلف و نيروي مكانيكي خارجي قرار می‌گیرد كه نتيجه آن‌ها صدمات وآسیب‌های ستون مهره‌ها به‌ویژه ناحيه كمري و شانه‌ها است و ريسك فاكتورهایي نظير سن، قد و وزن، ساختار بدني، بلندي قد، چاقي مفرط، قدرت عضلات تنه و كمر، عادات نادرست نشستن براي مدت طولاني، خم و راست شدن‌های مكرر و غيره در بروز كمردرد نقش بسزایی دارند.

به بهانه ناهنجاری های قامتی دانش آموزان آذربایجان غربی با بهنام حیدری رئیس اداره تربیت‌بدنی آموزش‌وپرورش آذربايجان غربي به گفت‌وگو نشسته‌ایم که شرح آن در زیر آمده است.

* از دلایل  افزایش مشکلات قامتی دانش‌آموزان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

سلامت جسمانی و داشتن وضعیت بدنی مطلوب در زندگی افراد اهمیت بسیار زیادی دارد و تغییرات مثبت و منفی آن می‌تواند بر سایر ابعاد زندگی انسان اثر بگذارد و به نظر می‌رسد در طی سال‌های اخیر به دلیل کاهش فعالیت‌های بدنی ورزشی و نیز تغییر شیوه زندگی خانواده‌ها و گسترش الگوهای غلط ازجمله زندگی آپارتمان‌نشینی، فضای محدود منازل و افزایش علاقه دانش‌آموزان به بازی‌های کامپیوتری، مشکلات قامتی دانش‌آموزان افزایش پیداکرده است.

*چند درصد از دانش‌آموزان استان با ناهنجاری‌های اسکلتی مواجه هستند؟

پاسخ دقیق به این سؤال نیازمند یک تحقیق جامع   و گسترده است بااین‌حال مطابق غربالگری‌هایی که در مقیاس کوچک اجام گرفته است حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد دانش‌آموزان استان حداقل دچار یا ناهنجاری قامتی می‌باشند.

* نحوه چیدمان وسایل دانش‌آموزان در کیف مدرسه چگونه باشد؟

نحوه چیدمان وسایل در کیف دانش‌آموزان باید به‌گونه‌ای باشد که از کوله‌پشتی استفاده می‌شود وسایل سنگین‌تر باید در قسمت عقب کوله‌پشتی که در هنگام حمل با کمر و پشت دانش‌آموزان در تماس است قرار داده شود و وسایل سبک‌تر در قسمت جلوی کوله‌پشتی باید متناسب با قد دانش‌آموز باشد و به‌گونه‌ای انتخاب شود که در موقع حرکت نوسان نداشته و بالاتر از گودی کمر قرار گیرد.

*چند درصد از دانش‌آموزان در رابطه با ناهنجاری‌ها آموزش می‌بینند؟

در رابطه با ناهنجاری‌های عضلانی و اسکلتی در اکثر پایه‌ها به‌ویژه پایه اول و دوم ابتدایی و پایه دوازدهم توسط دبیران و آموزگاران درس تربیت‌بدنی آموزش‌های لازم صورت می‌گیرد ضمناً امسال یکی از برنامه‌های معاونت تربیت‌بدنی و سلامت (اداره تربیت‌بدنی و فعالیت‌های ورزشی) اجرای طرح راست‌قامتی در راستای پیشگیری از ناهنجاری‌های عضلانی اسکلتی است که در این خصوص ۵ درصد مدارس استان طی سال تحصیلی تحت پوشش آموزش‌های آگاه‌سازی و پیشگیری از بروز ناهنجاری‌ها ویژه دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان قرار می‌گیرند.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=276779

اخبار مرتبط

نظرات

شنبه, ۲ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه