اندازه فونت : +
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان خبر داد:

ثبت ۹۵ وقف جدید در آذربایجان‌غربی تا پایان آذرماه/ کم‌توجهی به موقوفات نوین مشکل عمده حوزه وقف است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌غربی گفت: در ۹ ماهه سال‌جاری ۹۵ وقف جدید در سطح آذربایجان‌غربی با همت واقفان خیراندیش به ثبت رسیده است.

حجت الاسلام و المسلمین ناصر جوانبخت در گفت و گو با خبرنگار اروم‌نیوز، با اشاره به موقوفات جدید استان اظهار داشت: وقف های منفعتی که در ارائه خدمات بهتر یاری گر اداره اوقاف استان است و استفاده از درآمد این نوع موقوفات مثمر ثمر بوده، به ۶۰ درصد افزایش یافته است.

وی، با اشاره به وقف های انتفاعی در گذشته، اضافه کرد: در سال های گذشته، موقوفات عمدتا از نوع وقف های انتفاعی بوده و امکان هزینه کرد از محل این موقوفات وجود نداشت، اما بحمدلله در سال جاری بیش از ۶۰ درصد موقوفات از نوع وقف های منفعتی بوده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌غربی، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات حوزه وقف در آذربایجان غربی، کم توجهی به موقوفات نوین از جمله وقف برای توسعه فعالیت‌های حوزه‌های علمیه، بهداشت و درمان، کمک به اشتغال و ازدواج است که امیدواریم با اجرای طرح‌های ترغیب واقفان به وقف نوین، این نقیصه نیز بر طرف شود.

وی، بیشترین تعداد موقوفات ثبت شده در استان را مربوط به عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) عنوان کرد و ادامه داد: این در حالی است که کمتر از یک درصد موقوفات به وقف های قرآنی اختصاص دارد و امیدواریم این آمار افزایش یابد.

جوانبخت، با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۶ هزار موقوفه و افزون بر ۳۶ هزار رقبه در آذربایجان‌غربی وجود دارد، بیان کرد: در سال های اخیر با فرهنگسازی در حوزه وقف، تعداد موقوفات سالانه از کمتر از ۵۰ مورد در سال به بیش از ۱۵۰ مورد افزایش یافته است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=276655