پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

یادداشت؛

ناآرامی ها هیچ‌گاه خیرخواه مردم نبوده، با هربار ناآرامی عده‌ای بار دیگر مشکلات مردم شروع شده و شاهد افزایش این مشکلات هستیم.

به گزارش اروم‌نیوز، اتفاقات چند روز گذشته قطعا در یک تحلیل و یک نگاه قابل بررسی نیست.

هر شهر به اقتضای نوع ورود به مسأله و کیفیت آن با دیگر شهرها متفاوت است.

اگرچه می‌توان فاصله واقعیت‌های موجود و شعارهای رادیکالی رئیس‌جمهور در ایام انتخابات را که به‌صورت حداقلی هم به آن‌ها دست پیدا نکرده‌ایم در همه این تجمعات موثر دانست، اما بازهم باید تفاوت‌هایی بین آن‌ها قائل شویم. اینکه نقطه مبدأ و شروع تجمعات، یک مطالبه و خواسته اقتصادی بود.

تظاهرات روز اول از مشهد آغاز شده و با کرمانشاه ادامه پیدا کرد، ارومیه نیز از این اعتراضات مبرّا نبوده و اعتراض‌کنندگان جوانانی بیش نبودند که تحت تاثیر جو‌سازی کانال‌های معاند پا به خیابان‌ها گذاشته و درصدد شور‌افکنی بر‌آمدند.

اما فتنه‌گران با حمایت‌های سر کرده‌های تروریستی در  تبدیل اعتراضات اقتصادی به اغتشاشات سیاسی قدم برداشتند.

به‌طوری که با پیشرفت مسئله در شهر‌های مختلف، سران کشورهای باطل با توئیت‌های مختلف درصدد حمایت از فتنه‌گران برآمده و صدای مطالبات اقتصادی را از اعتراض به گرانی دور کردند. این امر در برخی شهر‌ها با شعار «نه اسلام، نه قرآن، جانم فدای ایران» همراه شد.

سال ۸۸ نیز پس از آنکه مشخص شد آنچه جریان فتنه می‌گوید بی‌پایه و اساس است به یکباره حجم جمعیت اعتراضات خیابانی فروکش کرد، اما زمینه برای ضدانقلاب آماده شده بود و اغتشاشات ادامه یافت و دست آخر نیز جریان فتنه از داخل این پیام را به خارج مخابره کرد که بهتر است آمریکا تحریم‌های به قول خودشان فلج‌کننده را رقم بزند و ماحصل آن فتنه و فشارهای اقتصادی شد که تا به امروز نیز ادامه دارد.

* ضرورت تفکیک جدی بین آشوب‌طلبی و مطالبه‌گری اقتصادی

نکته کلیدی در ماجراهای اخیر این است که از اینجا به بعد باید تفکیک جدی بین آشوب‌طلبی و مطالبه‌گری اقتصادی لحاظ شود و حساب مردم عادی که به برخی روندها ایراد دارند با جمعیت سازماندهی‌شده حرفه‌ای جدا شود.

در شرایط فعلی باید گروه‌های مرجع سیاسی از طیف‌های مختلف صریحا نسبت به این اتفاق موضع بگیرند و اجازه هدر رفتن سرمایه‌های اجتماعی و سایش بیشتر نیروها را ندهند.

مردم نیز باید بدانند که فتنه هیچ‌گاه به نفع آنان نبوده و سر کرده‌های روباه‌صفت آمریکایی در تلاش هستند تا مطالبات اقتصادی مردم را زیر آوار فتنه دفن کنند.

قطعا بار دیگر دود این آتشی که به اشتباه روشن شده در چشمان مردم خواهد رفت.

مردم در این میان باید بدانند که فتنه هیچ‌گاه خیرخواه مردم نبوده، اگرچه همیشه خواسته از مردم سوءاستفاده کند و مردم هم همیشه چشم فتنه را کور کرده‌اند اما این مردم مظلوم فردای فتنه دوباره باید با مشکلات‌شان دست و پنجه نرم کنند.

اقشار مختلف مردم بایستی خواسته‌های خود را به شیوه‌ای رساتر بیان کنند و از تبدیل مطالبات خود به وضعیت سیاسی جلوگیری کنند چرا‌که اگر فتنه رواج پیدا کرده و رنگ و بوی بیشتری از سیاسی‌کاری به خود گیرد، بی‌شک شکست خورده و مطالبات اقتصادی مردم نیز بی نتیجه می ماند.

به بیانی دیگر ا ین مسیر جز پاک کردن صورت مسأله نتیجه‌ای نخواهد داشت و در نهایت دوباره مطالبات اقتصادی و معیشتی مردم زیر آوار آشوب فراموش می‌شود.

هشیاری اقشار مختلف مردم و بیان اعتراضات به روشی اصولی و در شرایط عقلانی امری است که باید در شرایط فعلی بیش از هر زمانی مورد توجه باشد.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=276282

اخبار مرتبط

نظرات

دوشنبه, ۲۹ مرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه