پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

گزارش؛

هیچ‌کدام از مسئولین در سطوح مختلف با اعتراضات مردمی در خصوص مشکلات اقتصادی خانوار مخالفتی نداشته‌اند، اما این مسئله به هیچ عنوان نباید به بهانه‌ای برای هنجارشکنی و تحریک به اغتشاش تبدیل شود.

به گزارش اروم‌نیوز، در چند روز اخیر شاهد برخی تجمعات در شهرهای مختلف کشور هستیم که اصلی‌ترین بخش آن مربوط به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم می‌شود.

عامل عمده این اقدام نیز بی‌توجهی مسئولین به خواسته‌های مردمی است. همان موردی که بارها در بیانات رهبری خطاب به مسئولین عنوان شده بود و متاسفانه با کم‌کاری متولیان امر باعث افزایش و در نتیجه خیابانی‌شدن این اعتراضات شد.

تجمع، اعتراض و راهپیمایی اعتراض‌آمیز در خیابان‌های شهرهای مختلف امری است که از سوی هیچ مسئولی نهی نشده و متولیان دولتی نیز در این مورد حق را با مردم دانستند و بر لزوم پیگیری خواسته‌های به‌حق آن‌ها تاکید کردند.

اما در این میان آن‌چه موجب شد تا مردم نسبت به برپایی اعتراضات و تجمعات حساسیت خاص نشان داده و در نتیجه از برگزاری اعتراضات آرام و قانونی دست بردارند، حضور تعداد معدودی از افراد با چهره‌های مشخص و نیز شعارهای هماهنگ‌شده مخالف هنجارهای قانونی در این تجمعات و اعتراضات بود.

افرادی که بیش از هر چیز به دنبال «اغتشاش» و «ناامنی» در شهرها و در میان مردم بودند و در همین راستا از هیچ تلاشی برای رسیدن به اهداف خاص خود که هم‌راستا با خارج‌نشینان ضدانقلاب بود دریغ نکردند.

البته سن و سال این افراد هم گویای و واقعیتی تلخ است. جوانانی که سن آن‌ها به سختی به ۲۵ سال می‌رسید و این نشان‌دهنده تهییج آن‌ها از سوی شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های معاندی بود که در روزهای اخیر نسبت به ناآرام جلوه دادن فضای کشور تلاش داشتند.

این امر در ارومیه و برخی شهرهای آذربایجان‌غربی نیز وجود داشت. به نحوی که در کنار آرامش شهری و نبود تجمع و اعتراضات از سوی مردم، تنها شعارها و اغتشاشات موجود از سوی همین جوانان کم سن و سال و تنها برای خودنمایی و همراه نشان دادن مردم با این اغتشاشات انجام می‌شد.

بر اساس مشاهدات خبرنگار اروم‌نیوز از صحنه اعتراضات و تجمعات در ارومیه، در این تجمعات و اعتراضات، نه تنها شعاری در خصوص خواسته‌های اقتصادی مردم داده نمی‌شد بلکه تمام شعارها هم‌راستا با کانال‌های معاند و افراد تهییج‌کننده خارج از کشور با رنگ و بوی سیاسی و هنجارشکنانه بود.

نکته جالب توجه این بود که مردم از هر قشری که در خیابان‌ها حضور داشتند، نه‌تنها همراه این افراد نشدند بلکه با توجه به شرایط موجود در تلاش برای دوری از این چهره‌ها و آشوب‌گران برآمدند.

در نتیجه هم این ناآرامی‌های موقت با مداخله نیروی‌انتظامی و مشایعت مردم برای متفرّق شدن به پایان رسیده و شهر به وضعیت عادی خود بازگشت.

در همین راستا، معاون سیاسی ـ امنیتی استاندار آذربایجان‌غربی، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به تجمع روز گذشته در ارومیه، از دستگیری ۱۰ نفر از تهییج‌کنندگان به ناآرامی خبر داد و اظهار داشت:  این افراد قصد تحریک مردم را داشتند که پس از بررسی‌های لازم و در صورت اثبات بی‌گناهی آزاد می‌شوند.

وی، افزود: با افرادی که مستند در تهییج مردم به اعمال هنجارشکن اقدام کرده بودند برخورد قانونی می‌شود.

علیرضا رادفر، از نبود ناآرامی در شهرهای دیگر استان نیز خبر داده و عنوان کرد: با توجه به تدابیر و تمهیدات اندیشیده‌شده اتفاق خاصی در سطح استان آذربایجان غربی روی نداد و تعداد معدودی از مردم هم که در خیابان امام ارومیه قصد تجمع داشتند با ارشادات صورت‌گرفته متفرق شدند.

معاون سیاسی‌ـ امنیتی استاندار آذربایجان غربی، افزود: خوشبختانه با هوشیاری مردم و برخلاف اخبار منتشرشده در رسانه‌های معاند هیچ آسیبی به اماکن عمومی شهرستان ارومیه وارد نشده است.

برچسب ها : برچسب ها: , , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=276213

اخبار مرتبط

نظرات

شنبه, ۲ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه