∴ ارومیه پس از ۴۰ سال بالاخره دارای ایستگاه هواشناسی درون‌شهری می‌شود

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی:

این روزها زمزمه حل مشکلات مربوط به ایستگاه درون شهری هواشناسی ارومیه و افتتاح آن در ایام پیش رو به گوش می رسد.

به گزارش اروم نیوز، ارومیه به عنوان مرکز آذربایجان غربی بیش از ۴۰ سال است تنها از ایستگاه هواشناسی واقع در ۱۰ کیلومتری شهر استفاده می کند و علی رغم ضرورت وجود یک ایستگاه درون شهری، بی بهره از آن بوده است.

البته ناگفته نماند از ابتدای سال ۹۴ یک ایستگاه دستی در مقابل ساختمان هواشناسی ارومیه به عنوان ایستگاه درون شهری افتتاح شد، اما با تصمیمات استاندار وقت استفاده از این ایستگاه به یک سال هم نکشیده و جمع آوری شده و باز هم مشکلات متفاوتی را به ارمغان آورد.

هوا و پیش بینی های درست از وضعیت آن در شهر از تاثیرات بسزایی در زندگی روزمره همگان دارد و بی شک کوچک ترین خطایی در پیش بینی آن می تواند خسارات و مشکلات متعددی را به بار بیاورد و وجود یک ایستگاه پیش بینی هواشناسی در داخل هر شهری از ملزومات آن شهر منصوب می شود که ارومیه به عنوان شهری سردسیر و کوهستانی از آن بی بهره بوده است.

اما این روزها خبر از افتتاح یک ایستگاه تمام اتوماتیک در داخل ارومیه به گوش می رسد.

صادق ضیائیان در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، گفت: با کمک اعتبارات ملی، هواشناسی آذربایجان غربی موفق به خرید ساختمانی در داخل شهر جهت استقرار ایستگاه هواشناسی خود شده است.

وی، با اشاره به مزایای این ایستگاه اظهار داشت: اکنون با کمک این ایستگاه که یک نمونه کامل ایستگاه های هواشماسی کشور و الگویی برای دیگر استان هاست علاوه بر اینکه قادر به اندازه گیری پارامتر های هواشناسی است پدیده های هواشناسی را نیز اندازه گیری می کند، همچنین مجهز به سنسورهای آلاینده تمام اتومات است.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی، با اشاره به مشکلات چندین ساله ارومیه به دلیل نبود ایستگاه درون شهری تصریح کرد: تعیین میزان بارندگی ها در سطح شهر وبروز مشکلات عمرانی بسیار در ایجاد واحد های عمرانی مختلف همچنین قادر نبودن به شناسایی خسارات ایجاد شده برای مردم در جهت احقاق حق آنان در بیمه ها از جمله مسائل مربوط به نبود این ایستگاه است.

وی، همچنین ایستگاه فرودگاه ارومیه را دارای اهمیت و یک ایستگاه سینوتیک اعلام کرد و افزود: ایستگاه فرودگاه ارومیه با ۹ نفر پرسنل و به مدت ۴۰ سال مشغول فعالیت به صورت شبانه روزی است و در تهیه کریدورهای هوایی در خصوص رفت و آمد هواپیماها نیز بسیار ماثر عمل می کند.

ضیائیان، همچنین ایستگاه درون شهری ارومیه را یک ایستگاه کمکی اعلام کرده و گفت: ایستگاه اصلی و مرکزی ارومیه همان ایستگاه فرودگاه خواهد بود و ایستگاه درون شهری به عنوان یک بازوی کمکی عمل کرده و به صورت اتوماتیک وار گزارشات را ثبت خواهد کرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=275791

∴ دیدگاه کاربران
∴ اخبار شهرستانها
∴ تبلیغات