پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

بازاریان می گویند؛

فعالان صنوف مختلف در بازار از کسادی کسب و کار و شکست برنامه‌های دولت در عرصه اقتصادی طی چندسال گذشته و نیز نبود حمایت از آنان گله مند بوده و انتقاد کردند.

به گزارش اروم نیوز، این روزها مردم دیگر قدرت خرید آن چنانی نداشته و درآمد آن ها مردم مغلوب خرجشان شده و جه بسا در بسیاری از اوقات نه تنها مبلغی جهت خرید نداشته باشند بلکه در هزینه های اصلی خود نیز عاجز مانده اند.

تولید کنندگان ایرانی یکی پس از دیگری در فکر تعطیلی واحدهای تولیدی خود افتاده و فروشندگان نیز به نوبت به واردات محصولات چینی روی می آورند و این در حالی است که مقام معظم رهبری بارها و بارها بر لزوم تکیه بر اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی تاکید داشته اند.

در این میان، جوانان دیگر تمایلی به شغل های صنفی نداشته و دولت نیز از ایحاد شغل برای آنان عاجز مانده و تنها چیزی که اکنون عاید تولید کننده و فروشنده شده خاک خوردن لوازم در گوشه و کنار واحدهایشان است و مردم نیز جیب های پر از خالی خود را هرروز بیش ار دیروز می تکانند و چیزی جز گرد و خاک حاصل آنان نمی شود.

بی شک اقتصاد هر کشوری مهم ترین زمینه استحکام پایه های آن کشور است و جیب و مخزن دولت و مردم از اقتصاد به دست می آید، اما مردم ایران به عنوان کشور جهان سومی به جای پیشرفت و حرکت به سوی هدف های والاتر در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکلات و گریبان گیر رکود اقتصادی شده اند در حالی که مسئولان در حال تدوین و تصویب برنامه های بدون اجرا هستند…

* آیا بازاریان و اصناف استانی شامل بیمه می شوند؟

با وجود آن که بازاریان و اصناف یکی از مهم ترین ارکان اقتصاد محلی هر کشور و استانی هستند اما با این وجود مسئولان و بیمه گذاران توجهی به بیمه آنان و تولیداتشان ندارند، حال آنکه در صورت وقوع هرگونه خسارت، دارایی چه تعداد از اصناف و بازاریان به خطر خواهد افتاد و چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

یکی از صنوفی که بیش از دیگران در خطر هرگونه خسارت در هنگام وقوع مخاطرات است، صنف پوشاک فروشان است.

بازار

این صنف با هربار افزایش قیمت نخ شاهد افزایش پارچه و در نتیجه پوشاک می شود به گونه ای که دیگر خریدهای داخلی به کار فروشندگان این صنف نیامده و رو به واردات چینی مشابه اجناس داخلی می آورند.

در این زمینه، سراغ چندتن از فعالان این صنف رفتیم تا در مورد نحوه فعالیت و مشکلات آن ها جویا باشیم.

یکی از فروشندگان راسته لباس فروشی بازار قدیمی ارومیه «علی» نام دارد. او به خاطر پسر خود که شغلی برایش وجود ندارد وارد صنف لباس فروشی شده اما اکنون از وضعیت اقتصاد و فروش خود گلایه مند است.

این فروشنده، در خصوص وضعیت اقتصادی خود و دیگر همکارانش، به نمایندگی از آنان می گوید: مسئولان اتحادیه از بیمه درمانی و دارایی بازاریان طفره رفته و کسی پاسخگو نیست و هر بازاری باید خود پیگیر بیمه های خود باشد.

وی، در ادامه از افزون بودن مالیات بر درآمد گله کرده و می افزاید: این روزها قدرت خرید در بین مردم کمتر شده و مسئولان با اطلاع از این وضعیت هرسال بیش از گذشته بر نرخ مالیات اضافه می کنند و به جای گرفتن دستان تولید کنند و صنف داران بر کمر اقتصادی آنان زده و تنها به فکر جیب خود هستند.

* فلج کننده اقتصاد کشور، دولت است

علی، با تاکید بر لزوم حمایت از تولید و اقتصاد داخلی ابراز می کند: جنس های ایران از ترکیه و چین بسیار مرغوب تر و باکیفیت تر هستند اما تولیدکنندگان به دلیل نداشتن حمایت های لازم از سوی مسئولان دست از کار تولید داخلی کشیده و علاوه بر متضرر شدن در این خصوص روی به مشاغل کاذب می آورند.

این لباس فروش ارومیه ای، خود را به عنوان یکی از واردکنندگان اجناس چینی معرفی می کند و می گوید: لوازم چینی بسیار با صرفه تر برای ما در می آیند و دلیل این فاجعه نیز شخص دولت و دولتمردان هستند.

وی، ادامه می دهد: دولت به مشکلات رسیدگی کند و ارزش افزوده و مالیاات را کمتر کرده یا به کلی حذف کند، در خصوص بیمه اصناف نیز اهتمام داشته باشد و علاوه بر این در خصوص کاهش قیمت های تولید داخلی اقدام کند چراکه تولید داخلی مرغوب تر از خارج است.

علی، می گوید: اگر تا پایان سال متنضرر نشویم قطعا سودکننده هم نیستیم. دخلمان بزور پاسخ خرجمان را می دهد چه بسا بسیاری از همکاران حتی از عهده کرایه مغازه هایشان برنیامده و اقدام به تعطیلی کار و کاسبی خود می کنند.

* تنها محل بهره برداری از پروانه کسب، ضمانت بانکی است/ اتحادیه ها به چشم طعمه به بازاریان نگاه می کند

صنف و شغل حبوبات فروشی همان طور که از نامش پیداست وظیفه و حیطه فعالیتش در زمینه فروش حبوباتی چون لوبیا، عدس، نخود و امثال مشابه اینان خلاصه می شود.

بازار

اما این روزها اگر سری به راسته حبوبات فروشان و عطاران بزنید دیگر فرق بین حبوبات فروش، عطار و حتی خواروبار فروش را نمی دانید، چراکه به دلیل نبود سود و نقدینگی هرکدام از این صنف داران در کنار فعالیت اصلی خود مشغول خرید و فروش اجناسی دیگر نیز هستند.

در خصوص جویا شدن نحوه فعالیت آنان و اطلاع از وضعیت فعالیتشان سراغ یکی از حبوبات فروشان رفتیم:

«مهدی»، یک حبوبات فروش ۴۲ ساله در بازار قدیمی ارومیه و دارای ۲۶ سال سابقه کار است. او با گلایه از مسئولان اتحادیه و دارایی می گوید: هرسال بیشتر از سال قبل شاهد تصویب مالیات از سوی اداره دارایی بر خود هستیم، در حالی که مسئولان بهتر از مردم و فروشندگان به رکود بازار واقف اند اما با این وجود ۱۸ درصد مالیات را افزایش داده اند و تنها ملاک آنان در این مسئله پرونده فروش سال های گذشته است در حالی که نه تنها وضعیت بهتر نشده بلکه هر سال بیشتر از سال قبل رو به افول است.

این حبوبات فروش، پروانه کسب خود را به پیراهن عثمان تشبیه کرده و می افزاید: اتحادیه و اتحادیه داران به پروانه کسب و بازاریان به عنوان یک طعمه نگاه می کنند تا در زمان موعد و اولین فرصت نسبت به اخذ مبالغ لازم از بازاریان اقدام کنند.

وی، ادامه می دهد: تنها بهره برداری از این پروانه در ضمانت های بانکی است و جز دردسر و عذاب چیزی نصیب دارنده آن نمی شود.

* بهداشت از اصنافیان آزمایش نمی گیرد، اما جواب پاک بودن بدون اخذ آزمایش دریافت می کنیم

«مهدی» همچنین از نحوه صدور کارت بهداشت اصنافیان نیز گلایه می کند و این چنین ابراز می دارد: دریافت کارت بهداشت مخارج بسیاری دارد و علاوه بر این مسئولان و پزشکان بهداشت هیچ معاینه پزشکی خاصی ندارند و آزمایشات آنان فرمالیته بوده و بدون دادن آزمایش جواب آن را می گیریم.

وی، اینگونه ادامه می دهد: در بهداشت معتاد و هروئینی ۵۰ ساله با یک فرد عادی هیج تفاوتی ندارد و هر ۲ آنان در آزمایش سالم و بری از هرگونه بیماری و اعتیاد خارج می شوند!

* صنوف مختف دچار تداخل با یکدیگر شده اند/ مسئوان دست از رشوه گیری بردارند

مهدی، همچنین اظهار می کند: اصناف با یکدیگر تداخل پیدا کرده و هر کس وارد حیطه کاری دیگری شده است. حبوبات فروش در کنار موارد مربوط به خود مشغول فروش خواروبار است در حالی که حق چنین کاری را نداریم اما به دلیل اینکه هیچ بازرسی در این خصوص وجود ندارد به راحتی اقدام به این عمل می شود.

این حبوبات فروش، از تراکم مغازه ها در کنار یکدیگر نیز انتقاد می کند و ادامه می دهد: هر فردی که در طول دوره فعالیت خود در یک محل مشتریان خاص خود را دارد با بی توجهی مسئولان و افتتاح مغازه ای در کنار مغازه وی بیش از نیمی از مشتریان خود را از دست می دهد در حالی که این بسیار غیراخلاقی و نیازمند برخورد است.

وی، در خصوص انتظارات اصناف از مسئولان می گوید: فیلترهای شروع به کار را محکم تر کنند. دست فروشان زمین و زمان را در اختیار گرفته و مسئولان با دریافت رشوه از دست فروشان اجازه فعالیت به آنان داده و باعث بروز مشکلات مختلف برای مغازه داران و مردم می شوند.

این فعال اقتصادی، ادامه می دهد: همچنین سهمیه سوخت اصنافیان نیز قطع شده و اتحادیه ها هرکدام نفت و موارد سوختی را به کلی قطع کرده اند. آیا ایران فاقد سوخت است؟

وی، همچنین تاکید می کند: مسئولان و اتحادیه داران نقش مترسک در بازار و صنف ها را دارند و تنها در پی اخذ پول و دارایی هستند و کاری با دیگر مشکلات و عوامل ندارند.

بازار

حال با توجه به این گزارش و با نگاهی به مشکلات بازاریان در زمینه های مختلف متوجه ضعف های مختلف در اقتصاد کشور و استان می شویم که هرکدام از فعالان اقتصادی از ریز و خرد تا درشت و فعال ترین بخش، در حال دست و پنجه نرم کردن با آن هستند.

اما به راستی چه کسی مسئول رسیدگی و حل و فصل مشکلات اقتصادی هستند؟!

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=275721

اخبار مرتبط

نظرات

پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه