پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

یادداشت؛

این روزها توجه کمتری به مادران شاغل در مشاغل گوناگون می شوند، مادرانی که مجبورند برای حفظ شغل خود و دریافت مزایای آن از بسیاری از خواسته های فرزندان و خانه خود چشم پوشی کنند.

به گزارش اروم نیوز، این روزها توجه کمتری به مادران شاغل در مشاغل گوناگون می شوند، مادرانی که مجبورند برای حفظ شغل خود و دریافت مزایای آن از بسیاری از خواسته های فرزندان و خانه خود چشم پوشی کنند، هم کارمند نمونه ای در محل کار بوده و هم مادر مهربان برای فرزندان و نیز همسر جذاب برای همسر خود باشند.

ساعت زمان اتمام وقت کاری را نشان می دهد، خانم کارمندی که منتظر حرکت عقربه های آخر است، چادر خود را مرتب کرده و در میان خداحافظی از مافوق خود با جملات «تا زمان اتمام این پرونده ها باید در دفتر بمانید» مواجه می شود.

فرزند نوپای زن جوان در مهدکودک چشم به راه مادر مانده و شوهر او نیز در ماموریت کاری به سر می برد، با توجه به اینکه کسی نیست تا دلبندش را از مهدکودک تحویل گیرد از مربی مهد خواهش می کند تا قدری بیشتر کودکش را نگهداری کند و او خود را به مهد برساند.

حالا زن جوان پس از اتمام پرونده ها و اضافه کاری که در محل کارش انجام داده با جانی خسته فرزند خود را تحویل گرفته و به سوی خانه روانه می شود تا امورات منزل را انجام داده و وظایف یک مادر و همسر را به جا آورد و فردا روز از نو و روزی از نو.

این روزها و به ویژه در سالهای اخیر که زنان عمدتا شاغل هستند، میانگین سن کودکانی که به مهدکودک می روند کاهش یافته به طوری که گاه نوزادان ۳ ماهه تا ۶ ماهه بیشترین میزان کودکان مهد را تشکیل می دهند، کودکانی که برای حفظ امنیت شغلی مادرانشان و تامین معاش بیشتر، باید دور از مادر و در کنار مربی مهدکودک بزرگ شوند.

کودکان خواب آلودی که سپیده صبح طلوع نکرده و اغلب در خواب به مربی مهد سپرده می شوند و تا عصر که مادر از سر کار باز گردد در آنجا می مانند، مادر نیز به سر کار رفته و باید وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد و سعی در جلب رضایت مافوق خود داشته باشد.

گاه در این میان برخی از زنان که انرژی بیش از حدی برای هماهنگی میان نقش های مختلف صرف می کنند، دچار مشکلاتی می شوند، زنان شاغل باید هم به عنوان معلم، پزشک، پرستار، کارمند، آشپز، خبرنگار و تحویل دار بانک وظیفه شغلی خود را به طور مطلوب انجام دهند و هم وظایف یک زن خانه دار را همچون کدبانو به رخ بکشند.

تمایز خاصی معمولا بین شاغل و زنان خانه دار در این زمینه وجود ندارد و جامعه از هر دو انتظارات یکسانی دارد.

اگر زنی شاغل باشد امکان دارد این شغل با مسئولیتهای وی در خانه تداخل پیدا کند، مثلا نتواند وظیفه همسری یا مادری را به درستی انجام دهد و این البته بستگی به شغل او نیز دارد، برخی مشاغل سنگین تر هستند و وقت آنها نامناسب است، برخی مشاغل نیز جزء مشاغل مدیریتی محسوب می شوند و بسیار وقت گیر و استرس زا هستند.

بسیاری از زنان خانه داری که وقت بیشتری نسبت به شاغلان دارند نیز گاه ممکن است مشکلاتی در زندگی خود داشته باشند و جمع کثیری از زنان شاغل نیز به خوبی از عهده مسئولیت های شغلی، مادری و همسری خود بر می آیند اما باید برای مشکلاتی که ممکن پیش آید تدبیراتی از قبل اتخاذ کنند.

بانوانی که میخواهند وظیفه مادری را بپذیرند ابتدا بهتر است شغل خود را سبک کنند یا در شغلشان مناصب خیلی سخت را قبول نکنند هرچند بحث پیشرفت شغلی نیز موضوعی وسوسه انگیز است که به راحتی نمیتوان از آن گذشت.

به عنوان مثال خانمی که معلم است یا در شرکت و بانک مشغول کار است، وقتی شغل سبک تری دارد به تناسب، استرس های آن کمتر است، اما وقتی قرار است ارتقاء شغلی پیدا کند طبیعی است که هر چه درجه شغلی بالاتر می رود وقتی که او برای کار میگذارد بیشتر خواهد بود و او درگیر استرس های شغلی می شود، از طرفی فشار خانواده هم وجود دارد.

وقتی زن به عنوان کارمند و یک زن شاغل عمده زمان خود را صرف کارش می کند، با توجه به انرژی از دست رفته ای که دارد، معمولا در انجام وظایف همسری خود کوتاهی کرده و عشوه گری های زنانه را فراموش می کند، که در این میان اگر کودکی هم داشته باشد بقیه زمان خود را به او اختصاص داده و کلا از مرد خود غافل می شود که این کم کم موجب از دست دادن جذابیت های زن برای همسر خود شده و زمینه نارضایتی و اختلافات را بوجود می آورد.

حرف آخر اینکه بسیاری از زنان هم در محیط کار موفق هستند و هم در زندگی شخصی، چنین زنانی میتوانند الگوی خوبی برای سایر همنوعانشان باشند، زیرا اگر مسائل مربوط به اشتغال زنان، مدیریت و کنترل نشود، در طولانی مدت، آسیب زا خواهد بود و برخی آسیب ها قابل ترمیم نیستند.

مردان نیز با درک صحیح و مناسب شرایط همسرانشان بهتر است آنان را در مسیرهای پیش رو کمک کنند، چرا که قطعا زنان در رسیدن به اهداف مشترک زندگی زناشویی و مشارکت در مدیریت مخارج خانه اقدام به انتخاب شغل در خارج منزل کرده و زمان خود را بیرون و دور از فرزندان سپری می کنند.

بنابراین مردان بهتر است با کمک در انجام امورات منزل به همسران خود، زمینه آرامش هرچه بیشتر فکری و روحی زن را فراهم آورده و اگر میهمانی های خانوادگی نیز برگزار می شود، مردان با مشارکت در پذیرایی از میهمانان و یا حتی نگهداری فرزند خردسال، رضایت خانواده و فامیل را میسر سازند که مبادا شغل زن مانع صله ارحام و رفت و آمدهای خانوادگی شود.

* فاطمه جعفرنژاد

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=275723

اخبار مرتبط

نظرات

شنبه, ۲ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه