پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

گزارش؛

بعضی از متکدیان ماهانه میلیون‌ها تومان درآمد دارند، گاه از روی بی‌عاری با فریب مردم گدایی می‌کنند و در برخی از موارد هم اجیر پدران معتادی هستند که تامین‌کننده منابع مالی مخدر آن‌ها باشند که عمدتا در مورد گدایان خردسال این بیشتر صدق می‌کند.

به گزارش اروم‌نیوز، دین مبین اسلام همواره بر حمایت از محرومان و فرا تاکید داشته است، و نسبت به سائل و درخواست از مردم نگاه مثبت دارد، اما آنچه که از روایات برمی‌‌آید این است که تقاضای کمک مالی از دیگران همراه با اصرار مورد تأیید شرع نیست. رسول خدا(ص) در این مورد می‌فرماید: «صدقات برای افراد بی نیاز حرام است.»

طبق استفتائی که از رهبر معظم انقلاب در مورد تکدّی‌گری انجام شده ایشان پاسخ دادند: اگر این عمل ترویج دروغ، بیکارى و تکدّى‌گرى و تخلف از قانون باشد باید از آن اجتناب شود. مى‌توانید به مؤسسات مورد اطمینانى که در این زمینه فعال هستند کمک کنید.

با اینکه مردم همواره می‌‌شنوند که این متکدیان همه سائل و نیازمند نیستند و حتی برخی از آن‌ها درآمدهای باورنکردنی دارند، اما بازهم از روی ترحم به آن‌ها کمک می‌کنند.

بعضی از متکدیان ماهانه میلیون‌ها تومان درآمد دارند، گاه از روی بی‌عاری با فریب مردم گدایی می‌کنند و در برخی از موارد هم اجیر پدران معتادی هستند که تامین‌کننده منابع مالی مخدر آن‌ها باشند که عمدتا در مورد گدایان خردسال این بیشتر صدق می‌کند.

وقتی در خیابان‌ها و تقاطع‌های ارومیه به عنوان مرکز آذربایجان‌غربی قدم می‌زنیم، با انواع گدایان که چهره‌ای متفاوت از آذری‌ها و ساکنان این شهر دارند مواجه می‌شویم.

تکدی گری

زنان و دختران با قیافه‌ای عرب‌مانند و سیه‌چُرده‌ای که گاه با کودکی در بغل و بقچه‌ای در پشت، شیشه‌های خودروهای متوقف شده در پشت چراغ قرمز را می‌کوبند.

«آقا تو رو قرآن به خاطر این بچه یه کمکی به ما بکنید»؛ این جمله و جملات مشابه به این را در طول روز بارها در نقاط مختلف ارومیه می‌شنوم.

یک بار هم وقتی در حال عبور از پیاده‌روی مقابل ساختمان شورای شهر بودم متوجه کشیده‌شدن چادرم شدم، برگشتم دیدم کودکی با چهره‌ای سیاه تقاضای پول می‌کند و وقتی به او کیک برای خوردن دادم آن را به زور پس داد و نگرفت!

متکدیان موصوف که از روی ظاهر و نحوه پوششان و نیز لهجه می‌توان به وضوح دریافت که بومی نیستند، عمدتا با سوء‌استفاده از کودکان بی‌گناهی که معلوم نیست چگونه وارد چرخه کسب و کار خود کرده‌اند اقدام به گدایی و جریحه‌دار کردن احساسات و عواطف مردم دل‌رحم آذربایجان می‌کنند.

بیش از ۸ ماه از سال هوای سرد بر آذربایجان‌غربی حاکم است، با این حال در بیشتر اوقات از روز، کودکان در چهارراه‌ها مشغول گدایی به انحاء مختلف اعم از پاک کردن شیشه خودروها، اسپند دود کردن، گل‌فروشی و آدامس‌فروشی هستند و این تفاوتی در سرما و گرما ندارد.

البته برخی از گدایان نیز مدرنیته شده و از شیوه‌های جدیدی برای تکدّی‌گری استفاده می‌کنند. چند روز قبل در یکی از شبکه‌های اجتماعی تصویری از فردی که با در دست داشتن دستگاه کارتخوان سیار در حال گدایی از خودروهای عبوری بود منتشر شد که در پاسخ به افرادی که ادعا داشتند پول خرد ندارند، کارتخوان را نشان می داد!

تکدی گری

«ننه یه لحظه صبر کن کارِت دارم»؛ و این سرآغاز قصه‌ای می‌شود که پیرزنان شهر من با ظاهری که نشان از گدایی در آن یافت نمی‌شود، در جستجوی عابرانی هستند که با سرهم کردن داستان ناتوانی در پرداخت نسخه‌های بیمارستانی و دفترچه‌های درمانی سعی در جلب توجه دیگران دارند.

۸۷۰ متکدی امسال در ارومیه جمع‌آوری شده‌اند

معاون سیاسی فرمانداری ارومیه، از جمع آوری ۸۷۰ متکدّی از خیابان‌های سطح شهر ارومیه خبر داد.

علیرضا ملامحمدزاده در گفت‌و‌گو با مهر، با بیان اینکه نه‌تنها در ارومیه بلکه در آذربایجان‌غربی امروز با پدیده تکدّی‌گری مواجه هستیم و این امر خاص جامعه ما نیست، افزود: ۸۷۰ متکدی در ۹ ماه گذشته جمع‌آوری شده که ۲۶۱ نفر از آنان زن و ۶۰۹ نفر دیگر مرد هستند.

وی، اضافه کرد: هم‌اکنون مرکز جمع‌آوری و نگهداری معتادان به‌صورت موقت در ارومیه راه‌اندازی شده ولی همراه با مشکلاتی است که باید مرتفع شود.

ملامحمدزاده، با اشاره به اینکه هم‌اکنون ساختمان نگهداری متکدیان این شهرستان در ۲ طبقه استیجاری دایر است، عنوان کرد: این مرکز جهت امور اداری، گشت، جمع‌آوری، انتقال از سطح شهر به مرکز و سایر ادارات و ارگان‌ها دارای ۳ دستگاه خودروی نیمه سنگین و سبک است.

وی، گفت: تامین هزینه‌های جاری و امکانات، هزینه نگهداری و ساماندهی بیماران خاص، حمل‌و‌نقل، عوامل انتظامی، بهداشتی، پزشکی، بیمارستانی، روانشناس و روان‌کاو و هزینه‌های امرار معاش متکدیان در حین ترک اعتیاد از مشکلات جدی پیش‌روی این مرکز است.

تکدی گری

ملامحمدزاده، با اشاره به مصوبه‌های اولین کارگروه اجتماعی و فرهنگی ساماندهی متکدیان ارومیه، افزود: ایجاد مجتمع اردوگاهی از نیازهای این موضوع اجتماعی بوده ولی به‌دلیل نبود فضای کافی فعلا میسر نشده است.

معاون سیاسی فرمانداری ارومیه، اضافه کرد: با توجه به اینکه ۸۰ درصد متکدیان کودکان کار و خیابانی هستند، این دسته از متکدیان به مراکز وابسته به سازمان بهزیستی معرفی و ساماندهی شده‌اند.

تعداد متکدیان وارداتی رو به افزایش است/ پاکستان، هندوستان و افغانستانی ها در صدر لیست متکدیان

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اجتماعی خانه ملت، شیوع تکدّی‌گری را نشانه بی‌تدبیری دستگاه‌های مسئول و سازمان‌های مردم‌نهاد دانست و گفت: برنامه‌ریزی‌های غلط اقتصادی شیوع آسیب‌های اجتماعی در کشور را به‌دنبال داشته و در این رابطه مجلس، دولت و مردم هر‌کدام به نوعی مقصر هستند.

رسول خضری، در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند نقش اساسی در کنترل و مدیریت آسیب‌های اجتماعی داشته باشند از فعالیت باندهای تکدیّ‌گری در پایتخت و برخی شهرستان‌ها انتقاد کرد و افزود: دولت باید متکدیانی که به صورت باندی و تیمی فعالیت می‌کنند را شناسایی و با آنها برخورد کند زیرا شناسایی باندها وظیفه مردم نبوده و از سویی ابزارهای لازم برای شناسایی  این افراد در اختیار دولت قرار دارد نه مردم.

دولت باید متکدیانی که از سر نیاز تکدی گری می‌کنند را شناسایی و از آنها حمایت کند

وی با تاکید بر اینکه دولت باید متکدیانی که از سر نیاز تکدی گری می کنند را شناسایی و از آنها حمایت کند، تصریح کرد: اگر دولت با برنامه‌ریزی مناسب از توان و ظرفیت توانمندان برای رفع نیاز نیازمندان بهره ببرد به طور قطع کمتر از ۲ سال می توان چهره کشور را از این معضل پاک کرد.

خضری، یادآور شد: متاسفانه برخی از متکدیان کودک و برخی دیگر زنان جوان بوده که ممکن است در پوشش تکدی گری به شیوع آسیب‌های دیگری نیز دامن زده شود بنابراین نیاز است شهرداری، وزارت کشور، نیروی انتظامی، قوه قضائیه، سازمان بهزیستی و سایر دستگاه‌ها به‌صورت یکپارچه و هماهنگ معضل تکدیّ‌گری را در پایتخت مدیریت کنند.

تکدی گری

تکدی گری

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس، با بیان اینکه اول انقلاب جمعیت روستایی ۷۰ درصد بود اما در حال حاضر به ۳۰ درصد رسیده است، تصریح کرد: متاسفانه در کشور ۱۷ میلیون حاشیه نشین داریم که این تعداد حاشیه نشین زمینه افزایش فقر و سایر آسیب‌های اجتماعی مانند تکدیّ‌گری را فراهم می‌کند.

وی، با انتقاد از اینکه تعداد متکدیان وارداتی از کشورهای پاکستان، هندوستان و افغانستان رو به افزایش است، گفت: متاسفانه عدم‌همکاری دستگاه‌های متولی باعث شده نه‌تنها معضل تکدیّ‌گری در کشور رفع نشود بلکه شاهد واردات متکدی به کشور و پایتخت باشیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر ضرورت تشکیل شورایی در سطح شهرستان‌ها و مراکز استان‌ها برای شناسایی افراد نیازمند، گفت: متاسفانه در سیاست‌گذاری برای رفع آسیب‌ها یکپارچگی مناسبی دیده نمی‌شود این در حالی است که مدیریت یکپارچه شهری می‌تواند در تمامی زمینه‌ها موثر واقع شود.

ســرانجام بایــد گفــت وقتــی پــای ســخن مســئولان در این‌باره می‌نشینی همــه از وضعیــت تکدی‌گری در جامعــه نگــران هســتند ولــی اقدامــی درخــور و مناسب در خصــوص برخــورد فرهنگــی یــا قهــری بــا تکدیّ‌گری صــورت نمی‌گیرد، امــری کــه بازگوکننده آن اســت کــه هنــوز مســئولان واقعیــت خطراتــی کــه گســترش تکدیّ‌گری می‌تواند بــرای جامعــه ایجــاد کنــد را درک نکرده‌اند.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , , , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=275782

اخبار مرتبط

نظرات

یکشنبه, ۲۸ مرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
شنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه