پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در شهرستانهای آذربایجان غربی برگزار و مطالبی درباره مباحث روز مطرح شد.

به گزارش اروم نیوز، آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در سراسر شهرستانها و بخشهای آذربایجان غربی برگزار و ائمه جمعه مطالبی را درباره مباحث روز مطرح کردند که به شرح ذیل است:

مسئولان در مقابله با ظلم و خیانت برخورد جدی داشته باشند/ خاک نیازمند ردیف بودجه مختص خود است

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین سید مهدی قریشی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ارومیه، اظهار داشت: مسلمان و مومن همیشه باید به خداوند توکل کرده و از او یاری بخواهد چرا‌که آیات و روایات عمل‌های ما در رفتار عالم هستی با ما تاثیر‌گذار است.

وی، با اشاره به آیات و روایات مختلف در این خصوص ادامه داد: همگان بدانند رفتار و گناهان آنان در عکس‌العمل طبیعت بی‌تاثیر نبوده و باید درجهت کاهش گناهان بر‌آییم.

امام‌جمعه ارومیه، تصریح کرد: خدواند بندگان را در صورت گناه و معصیت بلا داده و به روش‌های مختلف از جمله خساست آسمان و زمین در صدد تذکر به بندگان بر‌می‌آید.

حجت‌الاسلام قریشی، خاطرنشان کرد: افزایش رزق و روزی بندگان مشروط به توبه بندگان است .

وی، دلایل مشکلات حاضر را گناه بندگان عنوان کرد و تاکید کرد: همگان به‌خصوص مسئولان باید در صدد جلوگیری از افزایش ظلم در جامعه بر‌آمده و با ظالمان و خیانکاران برخوردی جدی و محکم داشته باشند همچنین تا زمانی‌که مسئولان به سخنان و فرمایشات مقام معظم رهبری توجه نداشته باشند مشکلات حل نخواهند شد.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی، با اشاره به ۴ دی سالروز میلاد حضرت عیسی مسیح،، بیان داشت: همگان به وجود پیامبران معتقد هستیم چرا‌که همه آنان پیام‌آورنده معبودیت خداوند هستند.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود، عنوان کرد: بیش از ۹۵ درصد مایحتاج مورد نیاز مردم از خاک تامین می‌شود و در صورتی که این خاک فرسایش یافته و از بین برود همگان سرگردان می‌مانند حال آنکه مسئولین امر باید حل این مشکل را مورد توجه قرار دهند.

حجت‌الاسلام قریشی، با بیان سوالی از نمایندگان مجلس،خواستار تصویب و توجه به خاک شده و بیان کرد: باید شورای خاک برقرار شود. تا چه زمانی مسئولان در خواب خواهند ماند و توجهی به این ارزش نخواهند داشت؟ آنان باید بدانند در خصوص همه نعمات در قیامت پاسخگو هستند و باید شرایط مناسبی برای رفع این مشکل فراهم سازند.

وی، تاکید کرد: خاک نیازمند ردیف بودجه خاص است. تا چه زمانی مسئولان می خواهند نشنیده و خود را به خواب بزنند؟!

امام‌جمعه ارومیه، خاطرنشان کرد: سیب مردم ارومیه با قیمتی بسیار ارزان توسط کارخانجات صنایع تبدیلی خریداری شده اما محصول تولیدی آن بسیار گران قیمت می‌شود، در این خصوص هم مسئولین در صدد توجه به این مسئله برآیند.

تکریم ارباب رجوع، خدمت رسانی به مردم و کاهش فاصله طبقاتی در اولویت کار مسئولان باشد/ کار بوکسور میاندوآبی، نمونه یک اقدام انقلابی و حرکت پهلوانی بود 
به گزارش زرین خبر، حجت الاسلام و المسلمین حمید حسن زاده در خطبه های نماز جمعه این هفته میاندوآب با اشاره به رمز بقای نظام و انقلاب اسلامی، اظهار کرد: در طول تاریخ انقلاب اسلامی ایران، مردم همیشه در صحنه بوده و امتحان خود را به خوبی پس داده اند و اکنون وظیفه مسئولان است که به نقش خود در قبال مردم عمل کنند.
امام جمعه میاندوآب افزود: رمز بقای انقلاب و گسترش انقلاب اسلامی و استحکام این نظام دشمن شکن، خدمت رسانی به مردم شهید پرور و تکریم ارباب رجوع است.
وی با تاکید بر تکریم ارباب رجوع، گفت: باید رضایت مردم و تکریم ارباب رجوع در اولویت مسئولان قرار داشته باشد چرا که این کار مردم را به نظام و انقلاب جذب می کند.
حسن زاده با بیان اینکه مسئولان باید بر سر خدمت به مردم رقابت داشته باشند، اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرموده اند، رقابت صحیح و مقبول، رقابت بر سر خدمت رسانی به مردم است و مسئولان نیز باید به این موضوع توجه داشته و همه احزاب و گروههای مختلف برای خدمت رسانی به مردم با یکدیگر رقابت داشته باشند.
امام جمعه میاندوآب با بیان اینکه همه مسئولان و قانونگذاران باید برای برقراری عدالت در جامعه تلاش کنند، تصریح کرد: باید عدالت اجتماعی در جامعه برقرار شده و اجازه ندهیم که فاصله طبقاتی ایجاد شود.
خطیب نماز جمعه میاندوآب با بیان از عدالت نیست که حقوق یک کارگر زحمتکس با دستان پینه بسته، چند درصد اندک افزایش یافته و حقوق فردی دیگر میلیونی افزایش یابد، اظهار کرد: این در شان نظام و انقلاب نیست و باید از این رفتارهای اشرافی گری که علما و مراجع را نیز به واکنش وا داشته است، خودداری کرد.
وی گفت: مسئولان و قانونگذاران باید برای مساوات درحقوق تلاش کنند و این موضوع را همواره در نظر داشته باشند.
حسن زاده با تقدیر از اقدام انقلابی مبین عباسی، ورزشکار میاندوآبی که از رقابت با ورزشکار رژیم صهیونیستی انصراف داد، افزود: این اقدام، نمونه یک اقدام انقلابی بود که توسط ورزشکار میاندوآبی انجام شد.
امام جمعه میاندوآب با بیان اینکه میاندوآبی ها استکبارستیز بوده و در هشت سال دفاع مقدس این موضوع را نشان دادند، اظهار کرد: امروز این جوان میاندوآبی، ادامه دهنده راه شهید باکری افتخار میاندوآب و ۸۵۰ شهید این شهرستان بوده و نشان داد که میاندوآبی ها استکبار شکن هستند.
وی گفت: عباسی نشان داد که از پوریای ولی های زمان و رویش های انقلاب بوده و در مقابل ظلم می ایستد و علی رغم آمادگی بالا حاضر نیست در مقابل نماینده رژیم غاصب و اشغالگر قدس مبارزه کند و این اقدام جای تقدیر و تشکر دارد.
حسن زاده هم چنین با تاکید بر استقبال پرشور و گسترده از این ورزشکار پهلوان، تصریح کرد: مسئولان برنامه ریزی خوبی برای استقبال از وی داشته باشند و ما نیز در نماز جمعه از وی تجلیل خواهیم کرد.
امام جمعه میاندوآب هم چنین با تقدیر از انتخاب شهردار جدید میاندوآب پس از مدت ها، افزود: بنده روزی که گفتم باید شهردار انتخاب شود، این کار انجام شد و امروز نیز شهرداری که خود مورد اعتماد مردم بوده است، انتخاب شده و اکنون شورای شهر و شهرداری شبانه روز برای مردم و خدمت به مردم تلاش کند.
وی با بیان اینکه شورای شهر و شهرداری می تواند مردم را به انقلاب و نظام جذب کند، اظهار کرد: بنده همان حرف ها و خواسته های مردم را مطرح می کنم و مردم نیز می خواهند که نخستین کار شورای شهر و شهرداری خدمت رسانی به آنها باشند و به سمت عمران و آبادانی حرکت کنند
وی با تاکید بر اینکه شورای شهر نباید سیاسی شود، خطاب به اعضای شورای شهر، تصریح کرد: اجازه ندهید شورای شهر به شورای سیاسی تبدیل شود و همه باید دست در دست هم داده و چهره شهر را به چهره ای مردم پسند و مورد رضایت مردم تبدیل کنیم و در این میان هم به ظاهر و هم به چشم انداز شهر توجه داشته باشید.
حسن زاده با اشاره به روز ثبت احوال، افزود: برنامه ریزی دقیق و آگاهانه منوط به داشتن آمار دقیق است و ثبت احوال نیز یکی از این مکان هاست و خوشبختانه در میاندوآب هم اقدامات خوبی انجام گرفته است.

امام جمعه میاندوآب هم چنین با تاکید برمقام سازی بافت های عمرانی در شهر، اظهار کرد: باید به مسائل مهندسی و مقام سازی در توسعه و عمران شهری توجه اساسی داشته و آن را در اولویت قرار دهیم چرا که هم اکنون متاسفانه در میاندوآب محلاتی را داریم که در مواقع آتش سوزی حتی آتش نشانی نیز از رسیدن به آنجا عاجز خواهد بود.
وی با بیان اینکه متاسفانه برخی مناطق در زمان های بروز حادثه ، امکان بوجود آمدن بحران را دارند، تصریح کرد: باید در توسعه شهری توجه اساسی به امر مقاوم سازی و استفاده از اصول مهندسی داشته باشیم.
حسن زاده هم چنین با گلایه از عدم برگزاری مراسمی به مناسبت سالروز وحدت حوزه و دانشگاه در این شهرستان، گفت: متاسفانه در هفته گذشته نه از سوی حوزه علمیه و نه از سوی دانشگاه ها، مراسمی به این مناسبت برگزار نشد و امیدواریم که در روزهای آینده برای برگزاری این همایش برنامه ریزی داشته و اقدام کنند.

امروز متاسفانه مدرک گرایی جایگزین کسب علم شده است

حجت الاسلام حسین فصیح نیا امام جمعه شاهین دژ در خطبه های امروز نماز جمعه ضمن دعوت نمازگزاران به تقوی الهی به بحث معاد پرداخت و گفت : انسان بایست با یادآوری مرگ علاوه از ایجاد آرامش در درون خود به اعمال خود در دنیا بیشتر توجه نموده تا بتواند با عمل به واجبات و ترک محرمات عاقبت اخروی خود را خوب رقم بزند.

وی به هفتم دی سالروز شهادت آیت الله شیخ حسین غفاری از افتخارات آذربایجان اشاره کرد و ضمن تسلیت سالروز شهادت این عالم ربانی به مبارزه طلبی و نقش اساسی وی در پیروزی انقلاب اشاره کرد و تصریح کرد : آیت الله غفاری آنچنان اعتقادی داشت که در مقابل شکنجه های سنگینی که ساواک بر وی تحمیل می کرد حرف اول آخرش این بود که “دشمن خمینی کافر است ” و با زمزمه این جمله دنیا را ترک کرد.
امام جمعه شاهین دژ حرکت انقلابی و اعتقادی آیت الله غفاری را بینظیر خواند و گفت: جامعه به چنین اعتقاداتی نیازمند است نه منافع شخصی و سیاسی کاری و … از این رو بایست مسئولین از این شهید انقلابی درس بگیرند.

حجت الاسلام فصیح نیا به هفتم دی ماه سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی در سال ۵۸ اشاره کرد و افزود : قبل از انقلاب سواد و کسب علم بسیار مورد توجه نبود اما به برکت امام امت و تشکیل نهضت سوادآموزی حرکتی انقلابی در زمینه افزایش سطح علم آموزی در جامعه صورت پذیرفت اما متاسفانه امروز مدرک گرایی بجای علم گرایی در جامعه نهادینه شده و فرد در زمینه تحصیلات و رشته شغلی خود هیچ اطلاعاتی ندارد و این عیبی بزرگ برای جامعه ما به شمار می آید و میطلبد تا دانشگاهها و مراکز علمی نگاه و توجه بیشتری به این مقوله داشته باشند.

خطیب نماز جمعه شاهین دژ در پایان از عموم مرد خواست تا در بحث کمک به ساخت مسکن برای زلزله زدگان در حد توان خود مساعدت نمایند

مسئولان توجه جدی برای تحقق شعار سال ۹۶ داشته باشند/ مقابله با قاچاق منجر به رشد اقتصادی و افزایش تولید داخلی می شود

به گزارش آراز سسی، حجت الاسلام و المسلمین وحید طالبی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه پلدشت با اشاره به اجلاسیه نماز که اخیرا در کشور برگزار شد، گفت: نماز یکی از مهمترین اعمال دینی است که اگر مورد پذیرش درگاه پروردگار قرار گیرد سایر اعمال انسان پذیرفته می شود.
وی تصریح کرد: نمازهای یومیه باعث می شود گناهایی که انسان انجام می دهد از بین برود.
امام جمعه پلدشت با اشاره به اهمیت نماز افزود: شایسته است انسان نمازهایش را در اول وقت بخواند و کسی که نماز را سبک بشمارد سزاوار عذاب آخرت است.
به گفته وی نماز باید با خضوع و خشوع خوانده شود و به اذکاری که در نماز وجود دارد دقت کرد.
طالبی با اشاره به حالات نماز گفت: وقتی روح معنوی نماز شامل حال انسان شود در آن صورت انسان را از منکرات دور می کند.
وی اظهار کرد: نماز جایگاهی است که به انسان حرکت می بخشد و زندگی ای که در آن نماز جاری باشد قلب ها آرامش گرفته و گرفتاری پیش نمی آید.
خطیب نماز جمعه پلدشت با اشاره به ویژگی های انسان های نمازگزار افزود: انسان های نمازگزار ۴ دسته هستند و گروهی که همیشه نماز را با حالت خضوع و خشوع می خواند رستگار می شود.
طالبی با اشاره به شعار سال ۹۶ گفت: کم کم به آخر سال نزدیک می شویم و باید شاهد تحقق شعار باشیم و این نیاز به توجه جدی مسئولان دارد.
وی تصریح کرد: امام خمینی(ره) فرموده اند، کشورهای اسلامی باید وابستگی خود را به سایر کشور ها رفع کنند و این تکلیف همگانی است.
امام جمعه پلدشت افزود: طی رصد هایی که صورت گرفته عده ای هنوز چشم به خارج از کشور و دوستی با استکبار دارند واین نوع نگرش زیان بار است.
طالبی گفت: دشمن در تلاش است تا در بین مسلمانان شکاف ایجاد کند و ملت ایران این اجازه را نخواهند داد.
وی با اشاره به مسئله قاچاق اظهار کرد: باید مسئولین توجه جدی به مسئله قاچاق داشته باشند و با شدت تمام با آنها مقابله کنند، مقابله با قاچاق منجر به رشد اقتصادی و افزایش تولید داخلی می شود.

خطبه های نماز جمعه بوکان

امام جمعه موقت بوکان نیز در خطبه‌های آئین سیاسی و عبادی این شهربا تاکید بر رعایت حقوق حیوانات اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) بر رعایت حقوق جاندارن چه انسان و چه حیوان دستوراتی و قوانینی را مقرر فرموده‌اند که وضع این قوانین نشان از اهمیت دین اسلام به رعایت حقوق تمامی جانداران است.

ماموستا خالد رسول‌زاده افزود: خداوند در آیات و پیامبر اکرم (ص) در احدایث بیان فرموده‌اند که روزی تمامی جانداران را برعهده گرفته است و خداوند فرموده است که حیوانات و دیگر موجودات هم ساختار اجتماعی دارند اما با انسان تفاوت‌هایی دارند.

رسول‌زاده خاطر نشان کرد: خداوند حتی برای ذبح کردن حیوانات حقوق و شیوه خاصی را قرار داده است و از مثله کردن و بریدن اعضای حیوانات منع کرده و ذبح حیوانات حلال گوشت را دستور داده است که باید قواعد آن رعایت شود.

خطیب جمعه بوکان تاکید کرد: حبس و اذیت حیوانات به شدت در قرآن و احادیث منع شده و حتی برای وزن حیوانات معیارهای مقرر شده که اگر سنگین‌تر از وزن معمول شوند گناه است و اگر حیوانات و حتی گنجشکی را بیهوده بکشیم خداوند در روز قیامت ما را بازخواست می‌کند و در مقابل اگر کسی حقوق حیوانات را رعایت کند به آنها پاداش می‌دهد.

وی تصریح کرد: خداوند بر صاحبان حیوانات بارکش و سواری حقوقی را قرار داده که باید انسان‌ها آن را رعایت کنند و با زدن بار اضافی و بیش از حد بر حیوانات سبب اذیت آن‌ها نشوند.

امام جمعه موقت بوکان بیان کرد: خداوند متعال برای تمامی موجودات خود حقوق و ارزش قایل شده است و از بین آن‌ها حقوق ویژه‌ای را برای انسان‌ها بر شمرده است و هدف آن‌ است که می‌فرماید انسان جایگاه والایی دارد و حقوق انسان قابل مقایسه با دیگر موجودات نیست.

 

حجت الاسلام حایری شیرازی یکی از عالمان جلیل القدر و متفکر ژرف اندیش بود 

به گزارش نوای چالدران ،امام جمعه چالدران در خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره اینکه اقامه نماز دعوت به زیباترین جلوه های زندگانی است افزود :خواندن نماز و توجه خاص به خداوند در موقع اقامه نماز باعث رفع تمامی گرفتاریهای فردی انسان و از بین رفتن آسیب های اجتماعی جامعه می شود وارتباط بین خداوند و انسان است .
حجت الاسلام آقایی با عرض تسلیت ارتحال عالم جلیل القدر حجت الاسلام حایری شیرازی و اولین سالروز ارتحال امام جمعه فقید شهرستان چالدران حجت الاسلام محمد قره داغی از این علما به عنوان عالمان اخلاق و صاحب نظر و متفکر یاد کرد و گفت : این روحانیون در طول چندین سال از عمر پربرکت خودشان توانسته اند خدمات شایسته ای در جهت پیشبرد اهداف عالی اسلام و نظام جمهوری اسلامی انجام دهند .
وی با تبریک سالروز ولادت حضرت مسیح (ع) و آغاز سال جدید میلادی و وسالروز ولادت امام حسن عسگری بر تمامی مسلمان جهان بر پیروی از سیره و روش ائمه اطهار تاکید کرد.

خطبه های نماز جمعه ماکو

حجت الاسلام قاسم اسماعیل زاده امام جمعه موقت ماکو در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه گفت:کسی که بیت المال و حق الناس را خورده و به خارج فرار می کنند و فکر می کند که کسی نمی‌داند و جوابی نخواهد داشت خداوند به این افراد خطاب قرار داده و می‌گوید : که من در کمین هستند وی افزود افرادی که در پوست ها و مقام های مختلف خیانت کرده از این کشور متواری می‌شوند خداوند در مورد آنها می فرماید : افرادی که حق الناس و حق یتیم را می خورند اگر در این دنیا هم نباشد در آخرت جواب آن را خواهند داد .
اسماعیل زاده تصریح کرد :خداوند متعال در آیه قرآن به دو مسئله آسیب و تهدید اشاره کرده است که مسئله آسیب به مفهوم خوردن که از درون جامعه می باشد که از جمله آن می‌توان به اشاعه فحشا اشاره کرد که حالت زندگی مردم را از حالت طبیعی خارج کرده است و یا می توان به فساد مالی ، فساد اقتصادی و غیره اشاره کرد که به این موارد آسیب می گویند ؛ چون آسیب داخلی و درونی جامعه می‌باشد
وی بیان داشت: خداوند متعال می فرمایند من هیچ قومی را تغییر نمی دهم مگر اینکه خود نام خود را تغییر دهند که منظور همان آسیبهای درونی می باشد لذا نباید دچار آسیب درونی شویم تا خدایی ناکرده مورد توجه خداوند متعال قرار نگیریم .
امام جمعه موقت ماکو با اشاره به مسئله تهدید که به عنوان مسئله دوم بعد از مسئله آسیب در قرآن آمده است گفت : تهدید اگر بخواهد که نظام دستخوش تغییرات شود استکبار جهانی به این نتیجه رسیده است که با مسائلی چون مسائل جنسی به مشروبات الکلی می تواند جامعه را دچار تغییرات کرد .
وی با اشاره به جامعه اسلامی هندولوس کشور اسپانیا گفت : در این جامعه نیز با وارد کردن مشروب جوانان را مست کرده و با وارد کردن دختران خارجی جامعه را آلوده به فساد کرده و از هم پاشاندند .
وی با اشاره به وضعیت منطقه گفت : ما در منطقه آزاد ماکو در وضعیت خاصی قرار داریم وزیر کشور اعلام داشتند که به شعاع ۳۰ کیلومتر به مناطق مرزی کارت پیله وری تقدیم خواهد شد اما آیا این مشکلات اقتصادی منطقه با این کارت برطرف خواهد شد نه خیر قسمتی از مشکلات مردم رفع می‌شود و این همه مشکلات مردم نیست .پس قرآن به آسیب و تهدیدات اشاره کرده اما قوت و قدرت آسیب های اجتماعی بیشتر از تهدیدات است لذا مسئولین کشوری توجه داشته باشند کاری نکنیم که مورد لعن و نفرین شهدا واقع بشویم.
اسماعیل زاده با اشاره به بندی مردم شهرستان ماکو گفت : مسئولین به بررسی حوزه های اقتصادی و مشکلات اساسی مردم به پردازند طیف بندی مردم ماکو به سه دسته تقسیم می شود اول طیف حقوق‌بگیر، دوم جامعه کارگر و مشغول در حوزه مشاغل آزاد از ، سوم مرفهین بی درد جامعه لذا مسئولین باید شرایط ایجاد کنند که آن افرادی که زیر خط فقر جامعه هستند به حد اعتدال اجتماعی برساند چرا که از رسیدگی نباشد این یک آسیب جدی است.
وی تاکید داشت: اسم منطقه ما منطقه آزاد است اما قیمت اجناس ۴ یا پنج برابر است و و تعدادی از مرفهین به جای ریال از دلار استفاده می کنند این تفکر غلط می باشد چرا که در شهرستان ماکو جوانان از بیکاری فریاد می زنند جوانی نمی تواند زندگی خود را بچرخاند، جوانی توان پرداخت اجاره‌بهای منزل خود را ندارد ، لذا مسئولین اقتصادی باید به داد مردم برسند.
وی با اشاره به ۴ دی روز ولادت حضرت مسیح گفت : پیامبر اسلام را خداوند مورد عنایت قرار داده بود که خود پیامبر هم فرمود من برای اتمام مکارم اخلاق مبعوث شده ام حضرت مسیح نیز پیامبر مهربانی میباشد اما هم دین یهود و هم دین مسیح توسط بدخواهان تحریف شد و آن دین ها به تباهی و فساد کشیده شد و آمدن تکه چوبی را به عنوان صلیب درست کرده و آن را چون بت پرستی در هند و روزهای یکشنبه را روضه عبودیت خود قرار داده و به کلیساها برای عبادت رفتند و بقیه روزها را آزاد ماندند لذا امروز تبریک می‌گوییم به مسیحیان واقعی که در قالب اصول اسلام گام برمی‌دارند .

انتهای پیام/

برچسب ها :
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=275627

اخبار مرتبط

نظرات

پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه